Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Účastníci konferencie počas exkurzie diskutujú v kostole františkánov v Keszthely.

Konferencia o stredovekej nástennej maľbe úspechom

4. 5. 2009 | videné 667-krát
V dňoch 23. – 25. apríla bola v maďarskom Balatonfürede konferencia "Stredoveká nástenná maľba v strednej Európe". Spoluorganizátorom bol Ústav dejín umenia SAV.

Hlavný organizátor konferencie Nadácia László Telekiho (Teleki László Alapítvány) spolupracovala pri organizovaní konferencie aj s Maďarským úradom pre kultúrne dedičstvo, Akadémiou výtvarných umení v Krakove a Inštitútom pre výskum Maďarskej akadémie vied. Sponzormi konferencie boli Vyšehradský fond, Maďarský národný kultúrny fond a Magistrát mesta Balatonfüred.

Koncepcia konferencie vznikla minulý rok počas diskusie na konferencii o kultúrnom dedičstve v Balatonfüredi v dialógu Dr. Ivana Geráta, riaditeľa Ústavu dejín umenia SAV, Dr. László Diószegiho, ktorý pôsobí ako riaditeľ Nadácie László Telekiho a Dr. Tibora Kollára.

Na konferencii jej účastníci predstavili výsledky výskumu za posledné dve desaťročia týkajúce sa nástennej maľby v stredoeurópskom regióne. Prednášajúci a účastníci konferencie prišli nielen z krajín Vyšehradskej štvorky, ale aj z Rumunska, Slovinska a Chorvátska. Dôraz sa kládol na interdisciplinárny dialóg. Medzi príspevkami, týkajúcimi sa výskumu v oblasti dejín umenia, tak odzneli aj príspevky reštaurátorov a archeológov. Celkovo odznelo viac ako dvadsaťpäť príspevkov.

Ako uviedol László Diószegi, ktorého nadácia popri iných aktivitách podporuje reštauračné práce na sakrálnych stavbách reformovanej cirkvi na Slovensku, spoluprácu so slovenskou stranou si váži aj preto, že úroveň slovenskej ochrany pamiatok a reštaurátorstva považuje za jednu z najlepších v stredoeurópskom regióne.

Zároveň zdôraznil dôležitosť regiónu a jeho miesto v Európe a taktiež potrebnosť jeho prezentácie z kultúrneho hľadiska. Región nie je možné vnímať oddelene, keďže aj stredoeurópska nástenná maľba sa v stredoveku vyvíjala na základe kontaktov s inými európskymi národmi, pričom medzi rozhodujúce patrili kontakty s talianskym prostredím a umelcami.

Tiborovi Kollárovi, spoluorganizátorovi konferencie, ktorý sa nevenuje výskumu v oblasti dejín umenia, sa podarilo zrealizovať svoj zámer, umožniť odborníkom aj z iných príbuzných vedných disciplín predstaviť výsledky ich výskumu, čím sa skúmané nástenné maľby dostali do širších súvislostí. Dodal, že konferencia je organizovaná v spoločnom záujme zúčastnených krajín.

Na konferencii predstavili knihu „Nástenné maľby severovýchodných žúp Uhorska“. Zásluhu na vydaní knihy má predovšetkým Tibor Kollár, ktorý uviedol, že kniha je určená ako pre odborníkov, ktorí sa zaoberajú danou problematikou, tak aj pre širšiu verejnosť. Kniha je napísaná v maďarskom jazyku a pripravuje sa anglická verzia. Editorom knihy je Tibor Kollár, úlohy recenzenta sa ujal prof. Ernö Marosi. Autormi textov sú historik umenia Zsombor Jékely, PhD a reštaurátor Dr. József Lángi.

Nadácia z hľadiska publikačnej činnosti vydala už viac ako sto kníh, pričom v súlade s jej činnosťou a poslaním boli vydávané so zámerom šíriť výsledky interdisciplinárnych výskumných programov, týkajúcich sa stredoeurópskeho regiónu.
Tibor Kollár sa vyjadril, že v budúcnosti privíta vydanie podobnej publikácie slovenskými odborníkmi venujúcimi sa nástennej maľbe, ktorá rovnako bude mať zámer osloviť odborníkov i verejnosť. Zároveň poukázal na záujem maďarskej strany podieľať sa na ďalších odborných aktivitách, súvisiacich s novými objavmi a výsledkami v oblasti výskumu stredovekej nástennej maľby.

Text a foto: Erika Okruhlicová, Ústav dejín umenia SAV