Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek (tretí sprava) a prezident Združenia automobilového priemyslu Jozef Uhrík (prvý sprava) so zástupcami SAV - prvým podpredsedom SAV prof. Jánom Slezákom (čiastočne zakrytý Ľ. Jahnátkom) a vedeckým sekretárom SAV Ľubomírom Falťanom (druhý sprava) v stánku SAV na výstave VEDA – VZDELÁVANIE – INOVÁCIE pred expozíciou Ústavu stavebníctva a architektúry SAV. Mladý vedecký pracovník ústavu Peter Szalaj im formou počítačovej prezentácie predstavuje Register modernej architektúry Slovenska.

SAV na jarných veľtrhoch

21. 4. 2009 | videné 1187-krát
V dňoch 16. – 19. apríla sa SAV predstavila na veľtrhu VEDA – VZDELÁVANIE - INOVÁCIE v Nitre. Krátko predtým (30.3. - 4.4.) SAV vystavovala aj na medzinárodnom veľtrhu CONECO 2009 v Bratislave.

Veľtrh: VEDA – VZDELÁVANIE – INOVÁCIE

Prvý medzinárodný veľtrh vedy, výskumu a vývoja, vzdelávania, inovácií, učebných pomôcok a didaktickej techniky "Veda - vzdelávanie – Inovácie" bol súčasťou siedmich výstavných podujatí (Mladý tvorca 2009, Medacta, Gardenia, Bonsai Slovakia, Exporelax a Domexpo - Postav si dom), ktoré sa v dňoch 16. - 19. apríla konali na výstavisku Agrokomplex v Nitre.

Na novom výstavnom podujatí "Veda - vzdelávanie – inovácie" v pavilóne B sa prezentovalo 26 vystavovateľov so zameraním na učebné pomôcky, vedu a výskum, vrátane Úradu priemyselného vlastníctva, univerzít a vysokých škôl i viacerých ústavov Slovenskej akadémie vied. Zameranie výstavy bolo rozšírené aj o oblasť inovácií, ktoré sa zrealizovali v priemysle SR, a taktiež o výstupy "Centier excelentnosti", ktoré vznikli pri jednotlivých univerzitách. Na slávnostnom otvorení 16. apríla sa okrem zástupcov vystavujúcich ústavov za SAV zúčastnili aj prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák a vedecký sekretár SAV Ľubomír Falťan, ktorého útvar v Úrade SAV bol aj organizátorom účasti SAV.

Mottom podujatia, nad ktorým prevzali záštitu dvaja ministri - minister školstva SR prof. Ing. Ján Mikolaj, CSc., minister hospodárstva SR doc. Ing. Ľubomír Jahnátek, CSc. bolo "Veda – prítomnosť a budúcnosť Slovenska" a hlavnou myšlienkou aplikácie vedy v praxi. Tomuto zameraniu podriadili svoju expozíciu aj vystavovatelia zo SAV.

Ústav stavebníctva a architektúry SAV predstavil drevo ako high – tech materiál pre stavebníctvo, reologické vlastnosti cementových kompozitov s obsahom plastového kameniva, technológiu výroby kompozitov s obsahom drvenej štiepky a Register modernej architektúry Slovenska.
Ústav geotechniky SAV priblížil návštevníkom výstavy okrem iného napríklad vplyv prímesí energetických odpadov na kvalitatívne parametre kompozitných tehál, Ústav hydrológie SAV mieru priepustnosti nánosov na hlavných kanáloch kanálovej siete Žitného ostrova, Ústav polymérov SAV predstavil už tradične svoje vynikajúce lepidlá a špeciálne adhezíva pre prax, Ústav genetiky a biotechnológii rastlín SAV predstavil bio bezpečné geneticky modifikované rastliny, netradičné množenie drobného ovocia, rastliny ako produkčné systémy pre farmaceutický aktívne proteíny a ďalšie výsledky svojho výskumu. Predstavili sa aj ďalší tradiční a úspešní vystavovatelia zo SAV – Ústav krajinnej ekológie SAV, Chemický ústav SAV a Sociologický ústav SAV, ktorý v svojej expozícii priblížil okrem iného aj ľudské potenciály subregionálnych útvarov Slovenska a regionálny rozvoj a regionálnu diferenciáciu Slovenska v multidimenzionálnej optike. Dosť netradične, ale zaujímavo, sa na výstave prezentoval aj Ústav dejín umenia SAV, ktorý formou počítačovej prezentácie predstavil svoj unikátny internetový portál "Lexikón výtvarného umenia na Slovensku". Nájdete ho na stránke www.arslexicon.sk.

Súčasťou veľtrhu "Veda - vzdelávanie – inovácie" bola aj odborná konferencia určená predstaviteľom rezortov, vysokých škôl, Slovenskej akadémie vied, profesijných komôr a zväzov, slovenských podnikateľských subjektov a bánk so sídlom na Slovensku - Inovácie a rozvoj konkurencieschopnosti slovenského hospodárstva. Jej cieľom bolo poskytnúť účastníkom informácie, ktoré pomôžu prispieť k transferu výsledkov výskumu a vývoja do praxe, k motivácii podnikateľskej sféry, hlavne z oblasti malého a stredného podnikania, k inovačným aktivitám a tiež k spoločnému odprezentovaniu dosiahnutých inovačných výstupov.

Na konferencii boli vyhlásené aj výsledky súťaže Ministerstva hospodárstva SR o cenu ministra hospodárstva SR Inovatívny čin roka. Za výrobkovú inováciu si ju odnieslo VD Služba, Nitra, za technické riešenie držiaku žiarovky typu W16W použitého pre svetlá automobilov; za technologickú inováciu - Technická univerzita v Košiciach, Fakulta BERG za integrovaný tepelný agregát; a za inováciu služieb - VÚJE, a.s. Trnava za simulátor pre výcvik operátorov elektrárne EVO, bloky 11, 12. Ceny najúspešnejším inovátorom odovzdal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

SAV na veľtrhu CONECO 2009

Jubilejný 30. ročník medzinárodného veľtrhu CONECO a jeho sprievodné výstavy - RACIOENERGIA, CLIMATHERM, CONECOINVEST a SLOVREALINVEST sa konali v dňoch 31. marca až 4. apríla 2009 sa v bratislavskej Inchebe. A medzi viac ako 820 vystavovateľmi z 13-tich krajín už tradične vystavovala aj Slovenská akadémia vied. Novinky v stavebnom priemysle si dňa 31. marca 2009 prišla pozrieť aj manželka prezidenta SR pani Silvia Gašparovičová. Do stánku SAV sa však nedostala. Vedecký sekretár SAV Ľubomír Falťan v ňom zato privítal predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Vladimíra Bajana a starostu mestskej časti Petržalka Milana Ftáčnika.

Ústavy Slovenskej akadémie vied na veľtrhu CONECO 2009 prezentovali:

Ústav stavebníctva a architektúry SAV:
- využitie biomasy (slama, drevný odpad – štiepka z kalamitného dreva, piliny) v stavebných kompozitoch s cementovým i necementovým spojivom pre výstavbu nízkoenergetických i lacných budov;
- zúžitkovanie odpadu výpočtovej techniky (obrazovky a skrinky monitorov a TV, plošné spoje) ako plastového kameniva do cementových kompozitov;
- drevo ako high-tech materiál pre stavebníctvo; na základe teoretického a experimentálneho výskumu prvkov z lepeného lamelového dreva ÚSTARCH SAV vystavoval drevené nosné konštrukčné prvky vystužené uhlíkovými vláknovými kompozitmi.

Ústav polymérov SAV:
- výsledky výskumu v oblasti progresívnych adhezív (CELUPOL, ELEKTROPOL, FLEXOPOL, TERMOPOL) - technika spájania materiálov lepením.

Ústav krajinnej ekológie SAV:
- metodiku hodnotenia reprezentatívnych geoekosystémov a jej aplikáciu na uzemí Slovenska;
- integrovaný manažment krajiny;
- environmentálnu výchovu v oblasti trvalo udržateľného rozvoja v zmysle novej kurikulárnej transformácie.

Sociologický ústav SAV:
- na posteroch prezentoval výsledky výskumov vidieckeho osídlenia.

Ako na každom veľtrhu aj tentoraz v Nitre i v Bratislave ku kráse expozícií SAV výrazne dopomohlo živou atraktívne aranžovanou zeleňou Arborétum Mlyňany SAV.

Text:
A. Štrpková, M. Vallová (Nitra)
M. Nedomová (CONECO)
Foto: Róbert Grznár