Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Adam Bžoch, Gilles Rouet, J. E. Henry Cuny a Libuša Vajdová (sprava doľava).

O literatúre a spravodlivosti

25. 10. 2007 | videné 1447-krát
V utorok 24. októbra bola v Bratislave prezentácia špeciálneho čísla "Slovak Review of World Literature Research" z produkcie ÚSvL SAV.

Prezentácia špeciálneho francúzsko-slovenského, frankofónneho čísla Slovak Review of World Literature Research, ktorý vydáva Ústav svetovej literatúry SAV (ÚSvL SAV), sa uskutočnila vo Francúzskom inštitúte v Bratislave za prítomnosti veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku pána Henryho Cunyho, atašé pre vedeckú a medziakademickú spoluprácu Francúzskeho veľvyslanectva v Bratislave pána Gillesa Roueta, riaditeľa ÚSvL SAV doc. Mgr. Adama Bžocha, PhD. a tvorcov spomínaného časopisu.

Časopis Slovak Review of World Literature Research vydáva Ústav svetovej literatúry SAV (ÚSvL SAV). Špeciálne francúzsko-slovenské, frankofónne číslo Slovak Review, ktoré bolo venované tematickému parku "Literatúra a spravodlivosť", zostavila romanistka PhDr. Libuša Vajdová, CSc. a redakčne sa na ňom spolupodieľala doc. PhDr. Katarína Bednárová, CSc., obe z ÚSvL SAV, ktoré tiež nechýbali na prezentácii. Tematické číslo Slovak Review of World Literature Research vyšlo vďaka finančnej podpore Francúzskeho veľvyslanectva v Bratislave.

Úvodný vstup patril Adamovi Bžochovi, ktorý objasnil jednak mediálny kontext prezentovaného projektu, kontext literárnej vedy na Slovensku, predstavil prezentovaný časopis a v ňom obsiahnuté témy a hovoril tiež o šanciach na medzinárodnú spoluprácu jednak v literárnovednej oblasti a tiež v oblasti humanitných vied. (Celý príspevok prinášame ako prílohu pod textom.).

Editorka Libuša Vajdová zdôraznila dôležitosť spoločného francúzsko-slovenského uvažovania o literatúre a spravodlivosti a v užšom zmysle o cenzúre, pretože hoci obe kultúry majú rozličné skúsenosti a každá si ich musí vyriešiť sama, v kultúrnych dejinách rôznych národov sa často vyskytujú podobné a porovnateľné javy, ktorých riešenia bývajú prenosné. Jednotlivé príspevky v Slovak Review of World Literature Research preto poskytujú síce rozličné, ale porovnateľné prípadové štúdie konfliktu legislatívnej moci a literatúry.

V živej diskusii, sústredenej najmä na problematiku cenzúry a jej funkcie, hovoril francúzsky veľvyslanec o tom, že zmiznutie cenzúry viedlo vo východnej Európe u mnohých umelcov k strate tvorivej inšpirácie. Riaditeľ ÚSvL SAV Adam Bžoch reagoval na toto vyhlásenie slovami, že "literatúr je síce v Európe mnoho, ale spravodlivosť je len jedna. To je zmysel nášho spoločného európskeho jestvovania. Na Slovensku nikomu nie je ľúto za cenzúrou. Cenzúra síce deformovala mentalitu mnohých ľudí tým spôsobom, že po jej zmiznutí z nich azda pociťovali stratu nepriateľa ako nedostatok, ale stratou kreativity mohli v dôsledku odstránenia cenzorských mechanizmov trpieť len tí skutočne málo talentovaní." V sále sa pritom diskutovalo za prítomnosti viacerých slovenských intelektuálov alebo ich príbuzných, ktorí na vlastnej koži pocítili zásahy totalitných režimov. Medzi účastníkmi prezentácie bola aj novinárka Eva Karvašová, vdova po významnom slovenskom dramatikovi Petrovi Karvašovi, dcéra Alfonza Bednára, právnička Katarína Zavacká, ale aj autor, prekladateľ a umelec Albert Marenčin.

Číslo Slovak Review of World Literature Research, do ktorého prispeli Henry Cuny, Libuša Vajdová, Jeaninves Guerin, Peter Brabenec, Xavier Galmiche, Alain Pagés, Miloš Mistrík, Katarína Zavacká a Katarína Bednárová, si môžu záujemcovia zakúpiť v kníhkupectvách Veda, Artforum a Panta Rhei (Polus Centrum).



Príloha: Úvodné vystúpenie Adama Bžocha, riaditeľa Ústavu svetovej literatúry SAV.