Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Detail  z obálky knihy.

Veľká kniha o Karpatoch je na svete

22. 10. 2007 | videné 2397-krát
V dňoch 7. – 12. októbra sa v Belehrade aj za účasti GgÚ SAV konala 6. Pan-európska konferencia ministrov životného prostredia...

Ako nám povedal jeden z jej účastníkov prof. Mikuláš Huba z Geografického ústavu SAV "Pan-európsku konferenciu ministrov životného prostredia už tradične organizuje Hospodárska komisia OSN pre Európu (UNECE). Podobné ministerské konferencie sa konajú raz za štyri roky a sú súčasťou procesu Životné prostredie pre Európu. Tento proces sa začal prvou zo série konferencií, ktorá sa z iniciatívy bývalého federálneho ministra životného prostredia ČSFR Josefa Vavrouška uskutočnila na Zámku Dobříš pri Prahe v roku 1991".

Súčasťou belehradského "summitu", na ktorom sa okrem ministrov životného prostredia z 56 krajín regiónu UNECE, siahajúceho od San Franciska po Vladivostok, zúčastnilo okolo 2 000 ďalších účastníkov, bolo aj viacero sprievodných podujatí. Jedným z nich bola aj prezentácia novej publikácie Carpathians Environment Outlook, ktorú v rokoch 2004 – 2007 pripravoval početný kolektív autorov.

Hlavným zástupcom Slovenska v tomto kolektíve bol prof. Mikuláš Huba, ktorý koordinoval medzinárodný tím 19 spoluautorov a prispievateľov zo všetkých karpatských krajín, pričom najviac z nich (šiesti) sú vedeckí pracovníci Geografického ústavu SAV (v abecednom poradí: Mgr. Juraj Beták, RNDr. Ján Hanušin, CSc., prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc., doc. RNDr. Vladimír Ira, CSc., doc. RNDr. Ján Lacika, CSc. a RNDr. Ján Urbánek, CSc.). Slovenská akadémia vied figuruje aj v zozname 16 inštitúcií z celého sveta, ktoré poskytli projektu inštitucionálnu podporu. Hlavným koordinátorom projektu bol Program OSN pre životné prostredie (UNEP). Projekt čiastočne podporila aj Európska únia v rámci programovej schémy INTERREG III B CADSES – Karpatský projekt. Dáta za slovenskú stranu zabezpečovala Slovenská agentúra pre životné prostredia.

Publikácia, ktorá je hlavným výstupom projektu, pozostáva z piatich hlavných častí (Úvod a Súhrn, Socio-ekonomické hybné sily, Stav životného prostredia v Karpatoch a relevantné politické nástroje - detailná analýza najdôležitejších environmentálnych problémov regiónu, Výhľad na roky 2005 – 2020: tri scenáre ďalšieho vývoja karpatského regiónu, Závery a návrhy opatrení). Uvedené hlavné časti pozostávajú z 26 kapitol a podkapitol, ako aj z desiatok grafických príloh. Celkový rozsah publikácie veľkého formátu (A4) je 232 strán.

Ako nám povedal prof. Mikuláš Huba, ktorý na belehradskom uvedení "veľkej knihy o Karpatoch" do života patril k tým aktívnejším účastníkom, "Projekt i publikácia súvisia s implementáciou Karpatského dohovoru, ktorý prijali ministri životného prostredia a vlády počas piatej ministerskej konferencie v Kyjeve, v r. 2003. Zároveň ide o ďalší príspevok UNEP k mapovaniu a prognózovaniu vývoja životného prostredia v dôležitých horských oblastiach sveta". (Pred Karpatmi to boli napríklad Alpy a Kaukaz).