Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Peter Maráky a prof. Štefan Luby (vpravo) po podpise Rámcovej zmluvy o spolupráci (arch. fotografia).

Spolupráca s múzeom pokračuje

19. 10. 2007 | videné 1044-krát
V utorok 16. októbra na Červenom Kameni rokovalo vedenie SAV s vedením Slovenského národného múzea.

Hlavným cieľom stretnutia zhodnotenie doterajšej úspešnej spolupráce oboch inštitúcií, ale aj hľadanie nových foriem a námetov na vzájomnú kooperáciu. Pod vedením svojho predsedu prof. Štefana Lubyho sa za Slovenskú akadémiu vied na stretnutí zúčastnili podpredsedovia SAV Viera Rosová a Dušan Kováč, vedecký tajomník SAV Ľubomír Falťan, členovia Predsedníctva SAV Igor Túnyi a Branislav Peťko, a ďalší zástupcovia. Za Slovenské národné múzeum jeho riaditeľ Peter Maráky, jeho námestník Branislav Rezník, ako aj riaditelia a zástupcovia jednotlivých múzeí na Slovensku, ktoré patria do pôsobnosti SNM.

Na úvod stretnutia Peter Maráky stručne zhodnotil doterajšiu vzájomnú spoluprácu ako úspešnú na všetkých úrovniach – od vedení oboch inštitúcií až po spoluprácu nižších organizačných zložiek na konkrétnych projektoch a podujatiach. Osobitne vyzdvihol spoločný projekt APVV Dotyky poznania, ako aj akcie v rámci projektu Noc výskumníkov. Najbližším spoločným projektom je výstava Riziko (otvorenie bude v pondelok 22. októbra o 17.00 h v budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave). Ďalšie podujatia obe inštitúcie pripravujú počas Európskeho týždňa vedy a techniky v polovici novembra. Mimoriadne úspešne sa rozbehla spolupráca s pracoviskami v oblasti archeológie, etnológie, histórie, botaniky. Prof. Luby k tomu poznamenal, že SAV chápe túto spoluprácu aj ako určitú aplikáciu foriem výskumu.

Súčasťou rokovania bolo aj podpísanie spresňovacieho Dodatku k Rámcovej zmluve o spolupráci medzi SAV a SNM – podpísali ho vedúci predstavitelia oboch inštitúcií.

V rámci ďalšej diskusie sa účastníci venovali zaoberali možnosťami rozvoja doterajšej spolupráce. SAV by uvítala pomoc SNM pri zápise technických pamiatok do zoznamu pamiatok (napr. starý grafitový seizmograf v Geomagnetickom observatóriu v Hurbanove). SNM pociťuje potrebu riešiť otázku archeologických nálezov – zmeniť legislatívu v tejto oblasti, usporiadať doterajšie zbierky, zdokonaliť ich evidenciu, uskladňovanie. Ponúka sa riešenie za pomoci Archeologického ústavu SAV a ďalších nálezcov a bádateľov v archeologickej oblasti. Peter Maráky predložil námet zriadiť Archeologické múzeum SAV v Nitre a podnet na spoločný vedecký projekt, ktorý by zmapoval kultúrny potenciál krajiny, a to aj z ekonomického hľadiska. Branislav Rezník prezentoval zámer vybudovať centrálny depozit nálezov.

(spracované podľa zápisnice z rokovania)