Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zľava Ľubomír Falťan a prof. Ján Slezák počas rokovania.

Akadémie s podobnými problémami...

15. 10. 2007 | videné 967-krát
V rumunskom Kluži rokovali zástupcovia akadémií vied z postkomunistických krajín východnej a strednej Európy.

V dňoch 5. – 6. októbra sa v rumunskom Kluži (Cluj-Napoca) konalo 9. stretnutie Stredo- a východoeurópskej siete (CEEN), reprezentujúcej akadémie vied postkomunistických krajín v tomto priestore. Organizátorom bola Rumunská akadémia vied a Európska akadémia vied a umení. Rokovania prebiehali v priestoroch Babes-Bolyai Univerzity. Za SAV sa na stretnutí zúčastnili prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák a vedecký sekretár SAV Ľubomír Falťan. Prišli aj predstavitelia Európskej komisie – Graham Stroud a Attila Marján. Bohatý program stretnutia uviedli domáci hostitelia (Rumunská akadémia vied a Babes-Bolyai Univerzity, vrátane národného predstaviteľstva pre vedecký výskum), ktorí informovali o vednej politike a vedecko-výskumných aktivitách v Rumunsku, s prihliadnutím na inštitúcie, ktoré reprezentovali. Programová agenda stretnutia sa sústredila na niekoľko ťažiskových tém:
  • Spoločné CEEN projekty (referoval Jan Hrušák z AV ČR) – V rámci CEEN boli rozpracované dva návrhy na spoločné projekty:
    » CEENPOT (Central Eastern Pot of Potential) v rámci výzvy ID FP7-REGPOT-2007-3, do ktorého bolo zaangažovaných 11 partnerov z krajín zahrnutých do CEEN + 8 partnerov z krajín západnej Európy. Projekt bol hodnotený ako excelentný, ale svojim zameraním nepatriaci do uvedenej výzvy. Hodnotitelia projektu ho odporučili do pripravovaných výziev typu ERA-NET v rámci Programu PEOPLE,
    » CEENA (Creation of Opportunities through the Central and Eastern European Network). Vzhľadom na pripomienky hodnotiteľov, uvedený projekt bude prepracovaný.
  • Maďarský výskumný a technologicko-inovačný fond (referoval Tivadal Lippényi, viceprezident Národného úradu pre výskum a technológie, Maďarsko). Prezentácia predstavila maďarský systém na podporu vedy a výskumu a jeho inovačného potenciálu, ktorý by mal byť aj regionálne vyrovnanejší. Uvedený systém je prepojený na Maďarské strategické plánovanie a program Nové Maďarsko, ktorého súčasťou je Národný strategický referenčný rámec. Predpokladá sa podpora 7 inovačných pólov v Maďarsku, viazaných na mestá: Györ, Miskolc, Debrecén, Szeged, Pécs, Vesprém a Szekesféhervár Na tento účel sa vytvára zo zákona Maďarský výskumný a technologicko-inovačný fond, do ktorého bude prispievať rovnako štát, ako aj podnikateľské subjekty a finančné inštitúcie (0,25% z ich obratu). Pritom z tohto fondu 25% prostriedkov pôjde na regionálne rozvojové ciele.
  • Problém mobilizácie verejných a súkromných fondov v krajinách CEEN na podporu výskumu (viedol Alexandru Aldea – viceprezident Národného predstaviteľstva pre vedecký výskum v Rumunsku). Z následných podnetov vznikne spoločná deklarácia.
  • Ako zintenzívniť vzťahy výskumníkov z CEEN krajín s výskumnými iniciatívami EÚ a ako mobilizovať účasť krajín CEEN na Programe "Idey" v rámci 7RP - vystúpil predstaviteľ Európskej komisie Graham Stroud. Venoval sa základným princípom, na ktorých je postavený 7. RP a dôvodom, pre ktoré je žiaduce uchádzať sa o účasť v tomto programe. V ďalšej časti sa venoval zásadám prípravy projektov, ktorých rešpektovanie znižuje riziko neúspešnosti. V ďalšom príspevku pozornosť sústredil na grantové programy v rámci Európskej výskumnej rady. Zameraniu na obdobie rokov 2007 – 2013 v rámci Programu "Idey", vrátane rozpočtových položiek Zároveň Graham Stroud podal základné informácie o Starting Grants  v rámci ERC a o počte podaní na riadne ERC grandy v rokoch 2006-2007.
  • Problém zdaňovania R&D – predniesol zástupca Európskej komisie Attila Marján. Pozornosť venoval problémom ako vytvoriť rovnaký systém postupovania pri zdaňovaní aktivít v rámci vedy a výskumu, resp. výskumu a vývoja. V tejto súvislosti uviedol návrh na Common Consolidated Corporate Tax Base  a vytvorenie European Tax Area.
Stretnutie CEEN v Cluj-Napoca uzavrela predbežná dohoda o nasledujúcom stretnutí, ktoré by sa malo konať v dňoch 7. – 8. apríla 2008 v Bulharsku.

Prof. Ján Slezák
prvý podpredseda SAV

Ľubomír Falťan
vedecký sekretár SAV



Foto: J.S.