Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Archeológ Karol Pieta vysvetľuje účasníkom výjazdu súvislosti nálezu bronzového zvona v Bojnej.

Vedecká rada SAV v teréne

4. 10. 2007 | videné 1664-krát
V stredu 3. októbra Vedecká rada SAV rokovala v Nitre a prezrela si slovanské archeologické nálezisko v Bojnej.

Je už tradíciou, že Vedecká rada SAV aspoň raz ročne cestuje na svoje rokovanie do iných častí Slovenska. V priestoroch nitrianskeho Agroinštitútu sa tentoraz pod vedením svojho predsedu prof. Štefana Lubyho oboznámila s projektmi a výsledkami Archeologického ústavu SAV a Ústavu genetiky a biotechnológií rastlín SAV, ktoré sídlia v Nitre. Na výjazdovom rokovaní sa zúčastnil aj predseda Snemu SAV Karol Iždinský a ďalší hostia.

Prácu Archeologického ústavu SAV prezentoval jeho riaditeľ prof. Alexander Ruttkay, ktorý pripomenul, že popri vlastnom programe ústav plní viacero povinností v oblasti záchrany a ochrany archeologického dedičstva a pri realizácii predstihových a záchranných výskumov na Slovensku. Mimoriadne vzrástla aj terénna výskumná aktivita v zahraničí – v Kuvajte, Maďarsku, Poľsku aj Rakúsku. Podobne na slovenskom území pod vedením skúsených pracovníkov Archeologického ústavu SAV pôsobia zahraničné expedície. Prof. Ruttkay vzápätí aj obrazovou formou priblížil najvýznamnejšie výsledky ústavu s dôrazom na výskumné práce v Bojnej, ale aj viaceré ďalšie výskumy. Pripomenul, že dnes pomáha archeológom aj technika – napríklad pomocou leteckých fotografií objavil na Slovensku päťtisíc rokov staré podobné kruhové stavby ako anglické Stonehage, s priemerom až 250 metrov, ktoré voľným okom nemožno zistiť. Bez zásahu do terénu priestor pod zemou mapujú geofyzikálne metódy – napríklad pri výkopových prácach na Valoch v Bojnej sa archeológovia orientovali na základe predchádzajúceho geofyzikálneho mapovania.

Riaditeľka Ústavu genetiky a biotechnológií rastlín SAV doc. Anna Preťová konštatovala, že ústav sa zameriava na štyri oblasti – na oblasť rastlinnej embryológie a reprodukcie rastlín, transformácie rastlín a génovej expresie, populačnej aj ekologickej genetiky, ako aj bunkovej genetiky. V poslednom období sa zamerali aj na oblasť rastlinnej proteoniky, ktoré sa stala v Európe mimoriadne populárnou, keďže predtým sa rozvíjala najmä v medicíne a v živočíšnej oblasti. V obrazovej prezentácii priblížila konkrétne výsledky, aj metódy, ktoré ústav používa.

V popoludňajších hodinách sa účastníci výjazdového zasadania Vedeckej rady SAV premiestnili do obce Bojná v Topoľčianskom okrese, kde si prezreli výskumné práce na bývalom slovanskom hradisku z 8.-9. storočia na neďalekých Valoch a expozíciu nálezov z hradiska v miestnom kultúrnom dome. Na záver ich prijal starosta obce Bojná Rudolf Hayden.