Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vedecká kaviareň vo Zvolene počas Noci Výskumníka. Pri dverách vľavo Ján Kukla, vpravo moderátor Martin Mázor.

Noc výskumníka mali aj vo Zvolene

3. 10. 2007 | videné 1048-krát
Vedecká kaviareň a Noc prírodovedca – dve aktivity, ktorými sa Ústav ekológie lesa SAV pripojil k akcii Noc výskumníka.

Do celoeurópskeho podujatia Noc výskumníka sa dvoma akciami zapojil aj Ústav ekológie lesa SAV. Návštevníci vedeckej kaviarne vo Zvolene v Reštaurácii u Alexa sa v piatok 28. septembra o 16.00 h počas takmer dvojhodinového neformálneho diskusného fóra oboznámili s problematikou lesných ekosystémov Vysokých Tatier, ich ekológiou a stabilitou i s vplyvmi ľudskej činnosti na tatranské lesy. Stretli sa tu vedci, odborníci i laická verejnosť. Hosťujúcim vedcom v septembrovej vedeckej kaviarni bol vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa SAV, vedúci oddelenia ekológie pôdy a rastlín Ing. Ján Kukla, CSc..

Ján Kukla návštevníkom kaviarne priblížil pestrý vývoj vegetácie v oblasti Vysokých Tatier v poľadovej epoche, históriu vplyvov človeka – spomenul pasenie oviec a dobytka, náhodné i úmyselné zakladanie požiarov, veľkoplošné holoruby i výsadby smrekových porastov. Mnohí z prítomných ani len netušili, že prvé doložené osídlenie podtatranskej oblasti a Tatier človekom pochádza z obdobia 8 000 rokov pred n. l. Ján Kukla nezabudol ani na Tatry zničené víchricou v roku 2004, ale i v roku 1915. Ako bolo vidieť z premietaných záberov, dôsledky boli podobné. Vo svojej prezentácii využil tiež poznatky lesníckeho typológa prof. Zlatníka (1976) o drevinovom zložení pôvodných porastov v oblasti Vysokých Tatier. Ako uviedol, do tatranských lesov patrí aj buk, čo dokumentoval početnými zábermi s výskytom buka v "bezbukovej" oblasti Vysokých Tatier. Zaujímavo hovoril tiež o previazanosti stromov s lesným prostredím a objasnil, že les nie sú len stromy.

Téma zaujala. Svedčila o tom aj bohatá diskusia, ktorú moderoval novinár Martin Mázor. Zazneli názory s rečníkom súhlasné i tie menej súhlasné. Ozývali sa najmä odborníci. Ostatní, neodborníci, tiež ochotne načúvali a neváhali ani klásť otázky, ktoré ani v jednom prípade nezostali bez odpovede. K predpovedanej "bitke" medzi prívržencami rôznych názorových skupín však nedošlo. Možno aj preto, že počas prezentácie a diskusie sa kontroverzná téma likvidácie premnoženia lykožrúta v Tatrách objavila len okrajovo. Organizátori z Ústavu ekológie lesa SAV s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja sa znovu uistili, že veda patrí aj do kaviarní, získava tu novú dimenziu, stáva sa ľudovejšou. Akcia neunikla pozornosti médií, medzi účastníkmi bol redaktor Rádia Lumen i budúca novinárka – študentka žurnalistiky.

Noc prírodovedca pritiahla zasa do Liptovských Revúc napriek prevažne zamračenému počasiu s pomerne silným vetrom, niekoľkých skalných nadšencov prírody. Obec Liptovské Revúce je rodiskom Ing. Miroslava Sanigu, CSc. z Ústavu ekológie lesa SAV. Pod jeho vedením v noci z 28. na 29. septembra päť detí a traja dospelí sledovali nočný život v lese, počúvali jeleniu ruju a vábili sovy. Účastníci sa mohli na vlastnej koži presvedčiť, že "chlebík"“ prírodovedca nie je vôbec ľahký ... V čase i nečase, vystavený poveternostným vplyvom pohybovať sa v prírode... Už len to si zasluhuje uznanie verejnosti, na čom sa zhodli všetci. Napriek zamračenému počasiu väčšinu zúčastnených zaujímalo, kedy sa zase bude organizovať niečo podobné. "Takéto aktivity majú pre podporu a uznanie vedy medzi širokou verejnosťou svoje nezastupiteľné miesto", povedal hlavný protagonista Noci prírodovedca Miroslav Saniga.

Ing. Katarína Sládeková, ÚEL SAV Zvolen
Foto: Peter Zach