Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Štefan Luby sa nad  <i>Mojimi intelektuálmi</i>  najprv hlboko zamyslel...

"Múzejku" ovládli múzy

2. 10. 2007 | videné 1498-krát
Tentoraz v podobe výstavy fotografií od vedeckých pracovníkov SAV a autorského čítania poviedok a esejí prof. Štefana Lubyho.

V piatok 28. septembra večer známu bratislavskú kaviareň "Múzejka" naozaj obsadili dcéry najvyššieho boha Dia a bohyne Mnémosyné. Pravda, za predpokladu, že po vyše dvoch tisícročiach si rozšírili svoju kvalifikáciu aj o fotografovanie a memoárovú literatúru. Verme však, že aj na Olympe už zaviedli "Celoživotné vzdelávanie pracovníkov" z Európskeho sociálneho fondu.

Úvod večera v rámci podujatia 7. RP EÚ Noc výskumníkov – Slovensko 2007 patril v Bratislave aj vernisáži výstavy Svet objektívom vedeckých pracovníkov - vyše päťdesiat zaujímavých fotografií svojou rôznorodosťou a originalitou rozpráva o tom, čo všetko vidia vedci vonku, v práci, pri svojich zahraničných aj domácich cestách za poznaním, v laboratóriách aj teréne. Často javy a veci, ktoré zostávajú utajené profesionálnym fotografom. A bezpochyby – mnohé z vystavených snímok by robili česť aj im. Treba pripomenúť, že naozaj ani zďaleka nejde len o fotografie z výskumu. Ako zdôraznila na vernisáži podpredsedníčka SAV Viera Rosová, záujem zo strany vedeckých pracovníkov SAV rýchlo rozptýlil predchádzajúce obavy organizátorov. Napokon mohli vyberať z viac ako štyristo ponúknutých fotografií. Ak sa vám žiada menovať niektorých z autorov – nemenujme, spravodlivosť káže, že by sme museli vymenovať všetkých...

Po vernisáži Viera Rosová otvorila ďalšie nadväzujúce podujatie tohto projektu – Vedci očami vedcov  - autorské čítanie predsedu SAV prof. Štefana Lubyho z jeho – doteraz trilógie - Moji intelektuáli. Poviedky, ale aj voľné rozprávanie o vedeckých osobnostiach, ktoré autor pri svojich cestách stretol, ktorých spoznal v práci, ale aj o tých – čo treba zdôrazniť – ktorých si obľúbil, ktorí ho vo vede zaujali, hoci nemal možnosť osobného stretnutia... Od osobne prítomného archeológa prof. Alexandra Ruttkaya, až po viacerých zahraničných vedcov... Príbehy, príhody, ktoré prerástli do anekdot... So snahou vypovedať o dobrých, či zaujímavých stránkach ich osobnostnej štruktúry, s pohľadom láskavého obdivovateľa spôsobu myslenia, nie zapárajúceho sudcu odhaľujúceho zlé vlastnosti...

Nebyť toho, že "Múzejka" sa v ten večer premenila na výsostné teritórium Slovenskej akadémie vied, mohla to byť vynikajúca popularizácia vedy a výskumu aj pre verejnosť, najmä študentov, ktorí vari poškuľujú po vedeckej kariére. Možno nabudúce... Pravda, výstava fotografií zostane v "Múzejke" prístupná po celý október - takže príležitosť aj pre verejnosť zostáva.