Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Astronóm Vojtech Rušin z Astronomického ústavu SAV (celkom vľavo)  doplnil svoje čítanie i vystavené fotografie aj mnohými spomienkami zo 40-ročného pôsobenia na observatóriu na Lomnickom štíte.

Svet očami vedcov

2. 10. 2007 | videné 1328-krát
Noc výskumníka v Košiciach vyplnila výstava fotografií z fotoobjektívov vedcov SAV a autorské čítanie astronóma Vojtecha Rušina.

"Budova Východoslovenského múzea v Košiciach má vyše sto rokov a za to obdobie sa málokedy stalo, že by sa nejaké podujatie v nej začínalo v piatok a ešte k tomu v podvečernom čase," začal svoju uvítaciu reč košickej časti Noci výskumníka riaditeľ Východoslovenského múzea PhDr. Róbert Pollák. Do budovy, pred ktorou stojí známa socha maratónca od Arpáda Račka s podstavcom s menami všetkých víťazov doterajších ročníkov, sa pred 18-tou hodinou vybrali pnielen návštevníci, ktorých zaujímajú osudy ľudí, ktorí svoj profesionálny život zasvätili vede, ale aj tí ktorých zaujíma fotografia. Či už ako umenie alebo ako dokument. Vo vstupnej hale prísnym pohľadom všetkých vítal z obrazu cisár František Jozef I., ktorý navštívil Košice presne pred 130 rokmi.

Na vernisáži fotovýstavy Svet objektívom vedeckých pracovníkov spojenej s autorským čítaním astronóma Vojtecha Rušina, doktor Pollák ako domáci pán zdôraznil, že na vystavených exponátoch vidno, s akou láskou a vzťahom k umeniu sa vedci pozerajú do hľadáčika fotoaparátov. Člen Predsedníctva SAV a predseda Komisie pre propagáciu a médiá P SAV doc. MVDr. Branislav Peťko, CSc. vyzdvihol zasa fakt, že podujatím Noc výskumníka 2007 a sprievodnými akciami sa slovenskí vedci vo viacerých mestách Slovenska zapájajú po prvý raz do celoeurópskeho dňa výskumníkov.

V Košiciach, ktoré sú jedno zo 150 európskych miest zapojených do Noci výskumníka (jej hlavným organizátorom na Slovensku je Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity - SOVVA) si v respíriu Východoslovenského múzea návštevníci pozreli najprv fotografie, ktoré vedci nafotili počas svojich pracovných ciest a študijných pobytov doslova po celom svete. Bolo na čo pozerať – 30 veľkoplošných fotografií od 16 autorov z 12 ústavov SAV. Na otázku docenta Peťka, ktorí z autorov sú prítomní, zdvihli sa dve ruky (hoci autorov fotografií z Košíc bolo viac). Mladý vedec Ing. Igor Strhársky z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach ponúkol okrem iného aj idylický pohľad plný pokoja na nórsky ostrov Andoya i na Lomnický štít. Astronóm Vojtech Rušin zase širokú škálu záberov od zatmenia Slnka cez jaštera na Galapágoch až po úsmev púštneho starca z Nigeru.

Astronóm RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. z Astronomického ústavu SAV sa na výstave predstavil nielen ako fotograf, ale aj ako spisovateľ. Prečítal časť svojich esejí o dvoch osobnostiach astronómie - o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a Antonínovi Bečvářovi. "Vybral som si ich preto, lebo obaja sú bytostne zviazaní s astronómiou na Slovensku," uviedol na začiatku svojho čítania. Prvý doslova pochodil celý svet, kde všade pozoroval hviezdy a túžil po "svojom" observatóriu. Druhému, rodákovi z Čiech, sa to podarilo – stál pri zrode toho nášho, tatranského.

Doktor Rušin o každom z týchto dvoch významných osobností uviedol viacero zaujímavosti. Menej známy laickej verejnosti je doktor Bečvář, ktorý po celoživotnom pozorovaní oblohy a počasia publikoval niekoľko atlasov, akýchsi cestovných máp po oblohe, ako aj Atlas mrakov. Miloval hudbu a klavír mal dokonca aj na Skalnatom plese.

Vysvietené Košice, historické priestory Východoslovenského múzea s Košickým zlatým pokladom v podzemí, fotozábery na vysokej umeleckej úrovni a vtipný výklad o živote dvoch astronómov len umocnili pocit, že vedci nie sú suchári ako si to možno mnohí mýlne myslia, ale že sú to ľudia, ktorí majú ostatným veľa čo dať a povedať aj v iných oblastiach života než je veda.

Text: Katarína Čižmáriková
Foto: Tomáš Čižmárik