Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Marián Meško odovzdáve Miroslavovi Chovancovi (vpravo) ocenenie <i>Výnimočná mladá osobnosť Slovenska 2007</i>. Vľavo prof. Ján Slezák.

Výnimočné mladé osobnosti 2007

9. 8. 2007 | videné 2782-krát
Ocenenie "Výnimočná mladá osobnosť Slovenska 2007" získali Jana Jakubíková a Miroslav Chovanec z ÚEO SAV.

V stredu 8. augusta výkonný predseda organizácie Junior Chamber International – Slovakia  Marián Meško v prítomnosti prvého podpredsedu SAV prof. Jána Slezáka na pôde SAV odovzdal hlavné ocenenia pod názvom "Výnimočná mladá osobnosť Slovenska" v kategórii "Veda a technika" dvom mladým vedeckým pracovníkom z Ústavu experimentálnej onkológie (ÚEO) SAV v Bratislave - RNDr. Jane Jakubíkovej, PhD. a Mgr. Miroslavovi Chovancovi, PhD. - pravda, Jana Jakubíková je v súčasnosti na dlhodobom študijnom pobyte v USA, takže ocenenie v jej zastúpení zatiaľ prevzal jej školiteľ, riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV Ján Sedlák.

Na slávnosti sa zúčastnili ďalší zástupcovia Akadémie – podpredseda SAV Ivan Zahradník, zástupca riaditeľa ÚEO SAV Miroslav Piršel, predsedníčka vedeckej rady ústavu Katarína Luciaková, aj školiteľka Miroslava Chovanca Jela Brozmanová.

Junior Chamber International je jednou z najväčších organizácií pre mladých lídrov a podnikateľov na svete. Má približne 250 tisíc členov v l25 krajinách. Nad národným projektom súťaže prevzal záštitu prezident SR Ivan Gašparovič. Obaja mladí vedci zvíťazili v konkurencii 37 nominantov vo veku do 40 rokov.


Stručne o víťazoch zo SAV

RNDr. Jana Jakubíková, PhD.
Podľa epidemiologických štúdií majú izotiokyanáty, látky prítomné v kapustovitých rastlinách, výrazný protinádorový účinok. RNDr. Jana Jakubíková, PhD. sa venuje analýze vnútrobunkových signálnych dráh, ktorých aktivita sa mení vplyvom izotiokyanátov. Zistilo sa, že nádorové bunky sú citlivejšie na prítomnosť izotiokyanátov než bunky normálne a teda dochádza v nich skôr k aktivácii procesu bunkovej smrti formou apoptózy. Táto nie je závislá od funkčnosti proteínu p53 a tak postihuje aj bunky s mutovaným p53 génom.

Jana Jakubíková je autorkou 17 vedeckých prác, ktoré boli publikované v renomovaných zahraničných časopisoch. Jej výsledky získala v oblasti základného výskumu sú uznávané svetovou vedeckou komunitou. Absolvovala v roku 2000 stáž v Algemeine Krankenhaus vo Viedni a v rokoch 2003-2003 pracovala v Institute of Food Research, Norwich vo Veľkej Británii ako Marie Curie štipendistka v rámci 6. rámcového programu EÚ. Za dosiahnuté výsledky v základnom výskume jej bola udelená cena Mladý výskumník roka 2005. Od apríla pracuje v Dana-Farber Cancer Institute, University Harvard v Bostone (USA) v laboratóriu prof. Kennetha Andersona.

Mgr. Miroslav Chovanec, PhD.
Miroslav Chovanec sa venuje štúdiu mechanizmov opravy dvojvláknových zlomov genetického materiálu (DNA) v eukaryotických bunkách. Výsledky základného výskumu ukázali, že chyby v oprave poškodení genetického materiálu sú priamo zodpovedné za vznik nádorového ochorenia a mechanizmy opravy DNA vo významnej miere ovplyvňujú terapiu nádorov. Svojou výskumnou prácou prispel k objasneniu molekulárnych mechanizmov opravy dvojvláknových zlomov DNA cestou nehomologickej rekombinácie (NHEJ).

Je autorom alebo spoluautorom 24 vedeckých prác, ktoré boli publikované v renomovaných zahraničných časopisoch, jednej kapitoly v zahraničnej knižnej publikácii a štyroch prác, ktoré sú alebo v krátkom čase budú zaslané do redakcií. Výsledky, ktoré tento mladý vedec získal v oblasti základného výskumu sú uznávané svetovou vedeckou komunitou.
Miroslav Chovanec získal viaceré prestížne štipendiá, ako sú štipendium pre mladých vedeckých pracovníkov ICRETT udeľované Union Internationale Contre le Cancer  (UICC), ESF/EERO štipendium, The Royal Society/NATO  štipendium a The Wellcome Trust  štipendium. Tieto granty mu umožnili pracovať a získavať odborné skúsenosti v špičkových laboratóriách v zahraničí. Za jeho dosiahnuté výsledky v základnom výskume, mu v roku 2002 bola udelená cena Mladý výskumník roka SR. V súčasnosti je zodpovedným riešiteľom dvoch domácich projektov, financovaných grantovou agentúrou APVV a VEGA. Významnou mierou podieľa aj na vedeckej výchove absolventov vysokých škôl, v súčasnosti vedie 3 interných doktorandov a školí jedného diplomanta.