Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Jedna z unikátnych pamiatok - Baškovský evanjeliár z 15. storočia na minuloročnej výstave venovanej tejto tematike.

Výskum byzantskej tradície

8. 8. 2007 | videné 1552-krát
Slavistický ústav Jána Stanislava SAV pripravil na vydanie publikáciu o cyrilských a latinských pamiatkach.

Predmetom publikácie sú pamiatky byzantsko-slovanskej kultúrnej a liturgickej tradície na Slovensku. Ide o súbor štúdií, ktoré možno pokladať za prvý komplexný pohľad na výsledky doterajších výskumných aktivít cyrilských a latinských písomností v prostredí byzantskej cirkvi na našom území.

Knižná publikácia Cyrilské a latinské pamiatky v byzantsko-slovanskom obradovom prostredí na Slovensku  prezentuje výsledky výskumov jazyka a historicko-kultúrneho i etnicko-konfesionálneho vývinu na Slovensku a reflektuje aj vybrané teologické aspekty vzťahu byzantskej a latinskej cirkevnej a obradovej tradície v danom priestore. Predkladaná publikácia predstavuje prvý ucelený obraz o stave výskumu takejto interdisciplinárnej témy z hľadiska výskumu vzťahov v oblasti používania cirkevnej slovančiny a latinčiny v prostredí byzantskej cirkvi v karpatskej oblasti, rozvoja literárnej spisby, dejín tohto regiónu, byzantskej hudby a ľudových naratívov.

Publikácia prezentuje predovšetkým výsledky interdisciplinárnych slavistických výskumov, ktoré umožňujú vnímať Slovensko ako predstaviteľa interkultúrneho stredoeurópskeho regiónu, lebo spája viacero jazykových, kultúrnych a religióznych tradícii východu i západu. Prioritou komplexných interdisciplinárnych výskumov je preto poznávanie vzťahov medzi jazykmi, kultúrami, etnikami a religióznymi tradíciami, ktoré na území Slovenska utvorili prirodzené podmienky pre živý kultúrny, etnický i konfesionálny pluralizmus.

Cieľom publikácie, ktorú finančne podporila Spoločnosť autorov vedeckej a odbornej literatúry – SAVOL, je prezentovať doteraz málo známe výskumy o cyrilských i latinských písomnostiach, ktoré sú späté s byzantsko-slovanskou tradíciou na Slovensku.


Z obsahu prezentovanej knižnej publikácie:
  • Výskum cyrilských a latinských pamiatok byzantskej tradície z východného Slovenska a Zakarpatskej Ukrajiny. Monumenta byzantino-slavica et latina Slovaciae (od Petra Žeňucha)
  • Málo známy taliansky spis mukačevského biskupa Jozefa de Camillisa – príspevok k poznaniu duchovnej orientácie kľúčového predstaviteľa poúnijnej reorganizácie Mukačevskej eparchie (od Cyrila Vasiľa)
  • Dva texty o únii z 18. storočia (od Svorada Zavarského)
  • Pramene k dejinám východnej cirkvi v rímskokatolíckom archíve v Košiciach (od Petra Zubka)
  • K problémom výskumu liturgickej hudby byzantského obradu na Slovensku (od Šimona Marinčáka)
  • Obradové spory medzi byzantskou a latinskou misiou na Veľkej Morave (od Andreja Škovieru)
  • Východná cirkevná tradícia a maďarizačné hnutie v Prešovskom gréckokatolíckom biskupstve v rokoch 1867-1918 (od Jaroslava Coraniča)
  • Akulturácia uhorských Rusínov a výskum ich cyrilských pamiatok na území východného Slovenska (od Tomáša Majdu)
  • Zber, evidencia a uchovávanie latinských a cyrilských pamiatok byzantskej tradície na Slovensku (od Angely Škovierovej)
  • Svedectvo o byzantskej tradícii v zbierkach ľudovej prózy z východného Slovenska (od Kataríny Žeňuchovej)
  • Rukopisy Ms 1084 a Ms 1099 v Univerzitnej knižnici v Bratislave (od Dávida Panczu)
  • Misia iz Grek (od Antona Semeša)