Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Editori - Miroslav Fabricius s prvým dielom prejavov a článkov Jozefa Tisa a Katarína Hradská s druhým dielom, krátko po jeho uvedení do života.

Krok k objektivizácii našich dejín

15. 7. 2007 | videné 2414-krát
V Slovenskom národnom múzeu bola prezentácia knihy Jozef Tiso – Prejavy a články (1938-1944), ktorú vydal Historický ústav SAV.

Osobnosť Jozefa Tisa permanentne púta na seba pozornosť nielen historikov, ale aj politikov a širokej verejnosti. Dôkazom bola aj preplnená knižnica SNM v Bratislave, kde 4. júla 2007 bola prezentácia 2. dielu knihy Jozef Tiso – Prejavy a články (1938-1944). Knihu na jej púti do sveta vyprevádzali podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič, ktorý "mal prsty" v jej vzniku pred rokmi ešte ako podpredseda SAV, podpredseda SAV Dušan Kováč, recenzenti Valerián Bystrický a Ivan Kamenec a editori Katarína Hradská a Miroslav Fabricius, vedeckí pracovníci Historického ústavu SAV.

Moderátorka Ľubica Kazmerová z Historického ústavu SAV v úvode osobitne privítala okrem už spomínaných osobností aj veľvyslanca Českej republiky jeho excelenciu Vladimíra Galušku, veľvyslanca Švajčiarska jeho excelenciu Josefa Areggera, prvého radcu Poľskej republiky Bogdana Wrzochalskeho, zástupcu japonského veľvyslanectva pána Hiroshi Fukuda, riaditeľa SNM v Banskej Bystrici Stanislava Mičeva, riaditeľa Historického ústavu SAV Slavomíra Michálka, riaditeľa Ústavu politických vied Miroslava Pekníka a ostatných prítomných.

Ako prvý sa prítomným prihovoril podpredseda vlády Dušan Čaplovič, ktorý sa netajil radosťou nad vyjdením knihy. "Jej zásluhou totiž dostávajú historici, politológovia, sociológovia a zástupcovia ďalších oblastí výskumu, ako aj široká verejnosť, do rúk pramene, vďaka ktorým sa každý môže presvedčiť aké názory, aké postoje zastával Jozef Tiso v dobe, v ktorej ich vyslovil alebo napísal," zdôraznil.

Prezentovaná kniha ponúka čitateľom možnosť, kriticky sa vyrovnať s vlastnými dejinami. Ocenil to aj podpredseda SAV Dušan Kováč, ktorý pripomenul, že myšlienka vydať Tisove dielo sa zrodila na konferencii v Častej Papierničke v r. 1992, ktorá sa zaoberala kontroverznými otázkami slovenských dejín. Po 15-tich rokoch vychádza 2. diel dokumentov, prostredníctvom ktorých sám čitateľ môže sledovať vývoj politika Tisa a strany (HSĽS), ktorú reprezentoval. Sledovať "Ako sa Jozef Tiso od kresťanských a ľudomilných názorov, dostal až k vyhranenému antisemitizmu, ktorý sa nezhoduje ani s kresťanskou morálkou, ani s humanizmom," zdôraznil Dušan Kováč.

Význam vydaných dokumentov pre pochopenie vlastných dejín a vytvorenie si vlastného obrazu o postojoch a názoroch Jozefa Tisa zdôraznili aj recenzenti – historici Valerián Bystrický a Ivan Kamenec. Podľa Ivana Kamenca "Je všeobecne známe, že Jozef Tiso je a zrejme bude aj naďalej hodnotený úplne rozdielne – od démonizujúceho obrazu až po mytologizujúci obraz, čo závisí nielen od profesionálnej pripravenosti jednotlivých autorov, najmä historikov, ale aj od ich občianskych postojov a iných osobnostných determinantov. Žiaden však nemôže tvrdiť, že je absolútne objektívny. Napriek tomu, práve dejepisectvo môže do sporov okolo Jozefa Tisa zasiahnuť najtriezvejšie. Najschodnejšou cestou je kritické vydávanie dokumentov, ktoré umožňujú urobiť si vlastný názor na kontroverzné osoby a javy z národných a štátnych dejín a tak ich chrániť pred mystifikáciou a manipuláciou zo strany insitných autorov alebo historizujúcich politikov," skonštatoval I. Kamenec.

Radosť z novej knihy neskrývala ani editorka Katarína Hradská, ktorá okrem peripetií spojených s prípravou publikácie, upriamila pozornosť prítomných už aj na 3. zväzok dokumentov Jozefa Tisa, ktorý už začínajú pripravovať a ktorý bude zachytávať obdobie po začatí SNP, národný súd a dialógy Adolfa Hitlera s Jozefom Tisom.

Druhý editor Miroslav Fabricius zaspomínal aj na hľadanie tých 399 dokumentov sústredených na 696 stranách druhého zväzku. Hľadali ich v dobovej tlači – v denníkoch, týždenníkoch, v tlačovej agentúre, ale i v archíve Slovenského rozhlasu (prejavy). "Neoslavujeme, nehaníme, ale predkladáme. Je len logické, že na túto dobu a pôsobenie Jozefa Tisa, máme vlastný názor," povedal na záver svojho príhovoru. A vďaka knihe, ktorá vyšla vo vydavateľstve AE Press, si vlastný názor môže urobiť každý, kto sa rozhodne knihu si prečítať.

Text a foto: A. Štrpková