Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pätica víťazov po odovzdaní cien zľava: Vladimír Puchart, Tatiana Podolinská, Soňa Čierniková, Michal Habaj a Boris Mravec.

SAV ocenila mladých vedcov

22. 6. 2007 | videné 2676-krát
V Košiciach v utorok 14. júna udelili osem cien a štyri čestné uznania za jedinečný vedecký výskum v rôznych oblastiach.

Súťažilo sa v troch kategóriách - matematicko-fyzikálnych a technických vied, biologických a chemických vied a spoločenských vied. Išlo už o piaty ročník Súťaže mladých vedeckých pracovníkov SAV, ktorú vyhlasujú v predvečer hlavnej súťaže Ceny SAV za mimoriadne výsledky vedeckej práce, rozvoj a popularizáciu vedy. Tohtoročná súťaž sa konala pri príležitosti 65. výročia vzniku Slovenskej akadémie vied a umení.

"Prezentované výsledkov môžeme skutočne považovať za jedinečné, výnimočné, je zrejmé, že záujem našich mladých vedcov o túto súťaž a formu prezentácie stále rastie," povedal po skončení súťaže člen Predsedníctva SAV Branislav Peťko. Do tohto ročníka súťaže bolo prihlásených doteraz najviac vedcov. Ceny im na slávnostnom ceremoniáli v Dome umenia, sídle Štátnej filharmónie v Košiciach odovzdal prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák. Odovzdanie cien sa udialo po spoločnom seminári, kde ocenení vedci prezentovali svoje výskumy.

V oblasti matematicko-fyzikálnych a technických vied sa víťazom súťaže stal Ing. Eduard Demenčík, PhD. z Elektrotechnického ústavu SAV. Druhú cenu si odniesla Mgr. Monika Kašiarová, PhD. z Ústavu materiálového výskumu SAV a tretiu cenu získala RNDr. Andrej Tall, PhD. z Ústavu hydrológie SAV.

Víťazmi v oblasti vied o živej prírode a chemických vedách sa na prvom mieste stal Mgr. Vladimír Puchart, PhD. z Chemického ústavu SAV, na druhom a treťom mieste boli RNDr. Soňa Čierniková, PhD. z Ústavu experimentálnej onkológie SAV a MUDr. Boris Mravec, PhD. z Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV.

V oblasti spoločenských vied Akadémia udelila iba dve ceny. Prvé miesto získala Mgr. Tatiana Podolinská, PhD. z Ústavu etnológie SAV a druhú cenu prevzal Mgr. Michal Habaj, PhD. z Ústavu slovenskej literatúry SAV.

Akadémia okrem ôsmych hlavných cien udelila štyri Čestné uznania. Tie si prevzali RNDr. Dana Jurkovičová, PhD. z Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV, RNDr. Viktória Majláthová z Parazitologického ústavu SAV, Ing. Miroslav Hnatko, PhD. z Ústavu anorganickej chémie SAV a Ing. Michal Gocník z Virologického ústavu SAV.

Ocenené práce predstavujú unikátne a objavné práve mladých vedcov. Je medzi nimi napríklad práca skúmajúca možnosť rozkladu rastlinných hemicelulóz pomocou enzýmov. Práca Vladimíra Pucharta hľadá možnosti spracovania doteraz prakticky nevyužívanej každoročne obnovujúcej sa zložky rastlín. Chemická enzýmová degradácia by umožnila ďalšie ďalšie využitie rastlinnej hmoty ako možného energetického zdroja. Proces je pritom ekologicky čistý.

Práca Tatiany Podolinskej skúma religiozitu a konštrukciu náboženských identít rómskeho etnika na Slovensku. Podolinská dokázala zhodnotiť postoj a vnímanie kresťanstva medzi Rómami a analyzovať a popísať jeho formy a prejavy, od tých nejednoduchších po komplexnejšie. Súčasťou práce je aj komplexný pohľad na náboženskú identitu Rómov v strednej Európe.

Z ocenených prác autorka Viktória Majláthová prináša prvé zistenie o účasti jašterice zelenej v kolobehu jedného z málo známych pôvodcov lymskej boreliózy v prírode. V práci odhaľuje rezervoárový potenciál jašteríc v cirkulácií borélií v krasovej oblasti Slovenska. Je to vôbec prvé zistenie, že studenokrvné stavovce môžu pomáhať pri udržiavaní ohnísk závažných infekčných ochorení ľudí a zvierat.

Súťaž mladých vedeckých pracovníkov SAV vyhlasujú každoročne od roku 2003. Cieľom súťaže je vytvorenie súťaživého a konkurenčného prostredia medzi mladými vedcami. Na súťaži sa mohli zúčastniť vedci do 35 rokov.

Igor Holéczy


Foto: autor