Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Predseda sympózia Richard Kvetňanský počas svojho vystúpenia.

Sympózium o strese na Slovensku

19. 6. 2007 | videné 1712-krát
V sobotu 16. júna sa v Bratislave začalo medzinárodné sympózium o katecholamínoch a iných transmiteroch pri strese.

"Ninth Symposium on Catecholamines and other Neurotransmitters in Stress" otvorili v sobotu popoludní v starej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave. Pravda, ďalší program sympózia sa preniesol do Kongresového centra SAV v Smoleniciach, kde potrvá až do štvrtka 21. júna.

Keďže ide o jedno z najvýznamnejších vedeckých podujatí posledných rokov na našom území, nad sympóziom prevzal záštitu prezident SR Ivan Gašparovič. Predsedom sympózia je RNDr. Richard Kvetňanský, DrSc. z Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV v Bratislave. Čestným predsedom prof. Irwin J. Kopin z National Institute of Health v Bethesde (Maryland, USA). Na sympóziu sa zúčastňuje vyše sto zahraničných aj domácich, ale najmä zahraničných odborníkov, prakticky zo všetkých kontinentov. Organizátorom je Ústav experimentálnej endokrinológie SAV, Centrum excelentnosti EÚ.

Účastníkov sympózia privítal jeho predseda Richard Kvetňanský. S posolstvom prezidenta SR vystúpil vedúci Kancelárie prezidenta SR prof. Milan Čič, ktorý vyjadril radosť nad tým že sympózium sa koná na Slovensku. "Vysoko si cením aj to, že organizátor podujatia, Ústav experimentálnej endokrinológie SAV sa svojim výskumom stresu zaraďuje medzi významné pracoviská vo svete," zdôraznil Milan Čič. V ďalšej časti svojho vystúpenia pripomenul, že transformačný proces zmenil krajiny strednej a východnej Európy na obrovské sociálno-psychologické laboratórium. Súbežne sa reformujú viaceré oblasti spoločnosti, robia sa experimenty a skúšajú rôzne cesty rozvoja, pričom súhrnný výsledok zatiaľ nikto nedokáže vyhodnotiť. "Ako sa bude ďalší vývoj uberať, to závisí aj od spoločenskej klímy, ktorá medzi ľuďmi vyrastá a značne ich v rozhodovaní motivuje. Stresovaní, apatickí a zronení občania sa sami o sebe môžu stať rozvojovým problémom nielen v našej časti Európy, ale v konečnom dôsledku celého globalizovaného sveta," dodal vedúci KP SR. "Vaša vedecká práca, ktorá je zameraná na získavane vedeckých poznatkov o mechanizme vyvolávania, vzniku, priebehu a dôsledkoch stresu v ľudskom organizme má nesmierny význam pre spoločnosť. Poznatky získané vaším výskum a aplikované v lekárskej praxi môžu zachrániť nejeden ľudský život, či aspoň zlepšiť jeho kvalitu." Na záver vystúpenia zaželal najmä zahraničným účastníkom príjemný pobyt na Slovensku.

V rámci slávnostného otvorenia sympózia so vstupnou prednáškou na tému Catecholamines in Stress: Molecular Mechanisms of Gene Expression  vystúpila prof. Esther L. Sabban z New York Medical College  v USA.