Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Poslanec NR SR László Miklós pri odovzdávaní diplomov víťazom ekosúťaže v kategórii mladší žiaci (žiaci ZŠ Smolenice). Vpravo Branislav Peťko (s fotoaparátom).

V Smoleniciach bol Enviro-Fest

8. 6. 2007 | videné 1863-krát
Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia 5. júna sa v obci Smolenice konal Enviro-fest, ktorý spoluorganizoval ÚKE SAV.

Ústav krajinnej ekológie SAV (ÚKE SAV) v spolupráci s Občianskym združením Trnavská náučná cyklotrasa Bohdanovce a Obecným úradom Smolenice usporiadal pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia v Smoleniciach Enviro-Fest - osvetovo-propagačné podujatie, ktorého cieľom bolo širokej verejnosti priblížiť výsledky vedecko-výskumnej činnosti a zaktivizovať obyvateľstvo do ochrany a tvorby životného prostredia. Záštitu nad podujatím mali predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK)a poslanec NR SR Tibor Mikuš, poslanec NR SR prof. László Miklós a poslanec NR SR Marián Kovačócy. TTSK reprezentovali Ing. Ľudovít Daučo, podpredseda Trnavského samosprávneho kraja a Marián Cipár riaditeľ sekcie regionálneho rozvoja TTSK. Za SAV sa zúčastnili člen Predsedníctva SAV doc. MVDr. Vladimír Peťko, CSc., ktorý podujatie aj moderoval, Ing. Dagmar Štefunková, vedecká tajomníčka ÚKE SAV, hlavná organizátorka podujatia RNDr. Zita Izakovičová z ÚKE SAV a ďalší pracovníci ústavu. Samozrejme, že nechýbali ani starosta obce Smolenice Pavol Zárecký a predseda Občianskeho združenia Trnavská náučná cyklotrasa Jozef Kozoň. Účastníkmi podujatia boli aj starostovia ďalších obcí, zástupcovia štátnych inštitúcií, škôl, sponzorujúcich firiem a občania Smoleníc.

Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie má v oblasti ochrany životného prostredia na regionálnej a najmä lokálnej úrovni značné rezervy. Zapojenosť obyvateľstva do starostlivosti o životné prostredie je, žiaľ, veľmi nízka. Aj preto treba uvítať akciu ako Enviro-Fest, ktorá zapája miestne obyvateľstvo, doslova všetky vekové kategórie, do aktivít podnecujúcich ochranu a tvorbu životného prostredia.

Podujatie pozostávalo z dvoch základných častí – z odborného seminára Ochrana a tvorba životného prostredia a z Tvorivých dielní a ekosúťaže. Prednášky seminára boli tematicky ladené na ochranu a tvorbu životného prostredia a zamerané na predstavenie najnovších krajinnoekologických metodík, ich legislatívneho zabezpečenia v podmienkach SR v nadväznosti na legislatívu EÚ, ako i na prezentáciu pozitívnych príkladov v krajinnotvorbe (good practices). Čo sa týka spomínaných metodík išlo o metodiky používané v reálnej praxi, pri ochrane a tvorbe životného prostredia - metodika krajinnoekologického plánu, metodika územného systému ekologickej stability a metodika posudzovania vplyvov činností na životné prostredie.

Na seminári boli zo strany pracovníkov SAV prezentované aj hlavné príčiny neúspešnej implementácie krajinnoekologických podkladov do priestorových plánovacích procesov. Sú to napr. nepochopenie významnosti krajinnoekologických podkladov v rámci územno-projektovej dokumentácie a pozemkových úprav obstarávateľom (predovšetkým samosprávou), nedostatok odborníkov pre spracovanie dokumentácií alebo napr. aj nedostatok skúseností so spracovávaním krajinnoekologického plánu a územného systému ekologickej stability (ÚSES), ako aj nízka informovanosť, najmä obstarávateľov o požiadavkách na spracovanie kvalitných krajinnoekologických dokumentácií a obmedzené finančné prostriedky na spracovanie dokumentácií.

Zatiaľ čo odborný seminár bol určený predovšetkým odborníkom z ochrany a tvorby životného prostredia, predstaviteľom samosprávy, štátnej správy, plánovačom, manažérom, architektom, pedagógom, ale aj širokej verejnosti, Tvorivé dielne a ekosúťaže, ktoré sa odohrávali na miestnom ihrisku, boli určené žiačikom materských škôl i žiakom základných a stredných škôl. Ich hlavným cieľom bolo pútavou a hravou formou priblížiť najmladšej generácii aktuálne environmentálne témy, ako sú klimatické zmeny, ozónova diera, ochrana zložiek prostredia – voda, pôda, ovzdušie a pod. Súťaže sú totiž najvhodnejším prostriedkom ako u detí rozvíjať ich znalosti o prírode a životnom prostredí.

Zaujímavé a podnetné popoludnie v Smoleniciach sa skončilo podvečerným posedením pri guláši a diskotékou pre deti a mládež.


Foto: M. Moyzeová, D. Štefunková, B. Peťko,