Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Z otvorenia posterovej výstavy...

Aj v budúcej sezóne na Failaku

4. 6. 2007 | videné 1669-krát
Vo štvrtok 31. mája v Archeologickom ústave SAV v Nitre prezentovali výsledky troch výskumných výprav do Kuvajtu.

Na seminári s prezentáciou výsledkov vystúpil zakladateľ a riaditeľ Kuvajtsko-slovenskej archeologickej expedície, riaditeľ kuvajtského National Council for Culture, Arts & Letters  Shehab A. H. Shehab, archeologička Mgr. Lucia Benediková z Archeologického ústavu SAV a námestník riaditeľa ústavu, vedúci slovenského tímu PhDr. Karol Pieta, DrSc..

Vedúca terénneho výskumu Lucia Benediková vo svojej prezentácii priblížila nielen rozsah výskumov na tomto neveľkom ostrove, ale aj metódy, ktoré vo svojej práci využívajú – merania pomocou georadaru, matematické počítačové modely a ďalšie nové spôsoby. Medzi unikátne nálezy minulej sezóny v osade Al-Khidr patrí nález hrobu z doby bronzovej, prvého dokázateľne z tohto obdobia na kuvajtskom území. O vtedajších kontaktoch miestnych obyvateľov s Mezopotámiou svedčí napríklad nález mezopotámskeho pečatného valčeka z obdobia Dilmunskej kultúry. Navyše viacero medených predmetov – hroty šípov, háčiky, britvy, kúsky nádob, ďalej zrejme vysekávané nádoby z kameňa a ďalšie predmety dennej potreby. Niektoré z nájdených polodrahokamov pravdepodobne svedčia o kontaktoch obyvateľov s civilizáciou, ktorá žila v povodí Indusu. V pozostatkoch bitúmenovej živice, ktorá sa používala na pečatenie prepravovaných zásielok, sa našli odtlačky pleteného košíka, šnúr, zátok a ďalšie stopy. Z archeobotanických nálezov sa našli zuhoľnatené datľové kôstky a kôstky z viniča – ak sa dokáže, že sú naozaj z doby bronzovej, bol by to prvý nález pozostatkov viniča na Arabskom polostrove z tohto obdobia. Medzi nálezmi je aj množstvo rybích kostí, ale aj kosti, ktoré svedčia o vtedajšom farmárčení – z vtákov, kôz, oviec aj dobytka. Zaujímavým nálezom sú pozostatky perlorodiek, čo zrejme svedčí o dávnovekých lovcoch perál na tomto území.

Vedúci slovenského tímu Karol Pieta informoval predovšetkým o výskumoch v ranokresťanskej osade Al-Qusur, ktorá bola objavená v minulosti pomocou talianskeho leteckého snímkovania, vrátane kostola, ktorý bol zrejme súčasťou kláštorného komplexu. Aj pomocou georadaru  postupne identifikovali a mapovali jednotlivé objekty v osade. Medzi zaujímavé nálezy patria fragmenty sklených nádob zo 6. – 8. storočia, glazovanej keramiky, hlinené tehly, predovšetkým však ametysty, z ktorých niektoré sú podľa prezentátora použiteľné aj dnes na vybrúsenie – ich hodnota je však predovšetkým historická, pretože svedčia o kontaktoch s obyvateľmi vtedajšej Indie. Dokreslením rozvinutosti vtedajšej kultúry sú napríklad kolky s geometrickými a zvieracími motívmi, ale aj tzv. nestoriánske kríže či ďalšie predmety, ktoré svedčia o tzv. nestoriánskej kolonizácii tohto územia. Jedným z najvýznamnejších nálezov je aj minca zo začiatku 8. storočia.

Súčasťou seminára bola aj posterová výstava vo vestibule Archeologického ústavu SAV (ukážky posterov nájdete v prílohách).

Ostrov Failaka, kde sa výskumy odohrávajú, sa nachádza v Perzskom zálive niekoľko desiatok kilometrov od brehov pevninského Kuvajtu. Slovenskí archeológovia tam pracovali v rámci medzinárodného vedeckého projektu Kuwaiti – Slovak Archaeological Mission (KSAM) počas troch sezón v rokoch 2004, 2006 a 2007. Projekt je zameraný na podporu spolupráce medzi mladými archeológmi a študentmi archeológie z Kuvajtu (Department of Museums and Antiquites, National Council for Culture, Arts & Letters) zo Slovenska (Archeologický ústav SAV v Nitre, Katedra archeológie FF UKF v Nitre, Ústav merania SAV v Bratislave), z Turecka (Univerzita v Istanbule - Oddelenie praveku) a ďalšími externými odborníkmi z Česka, Belgicka a Spojených arabských emirátov...

Interdisciplinárny výskum prebieha predovšetkým v lokalite Al-Khidr, ktorá bola na začiatku 2. tisícročia p. n. l. v dobe bronzovej osídlená tzv. Dilmunskou kultúrou, ako aj v ranokresťanskej osade Al-Qusur zo 6.-8. storočia n. l.

V piatok 1. júna Shehab A. H. Shehab, riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre prof. Alexander Ruttkay a vedúci slovenského tímu Karol Pieta podpísali dohodu o ďalšej etape výskumov na ostrove Failaka, ktorá sa uskutoční začiatkom budúceho roka.

Ďalšie podrobnosti o tretej sezóne výskumu Kuvajtsko-slovenskej archeologickej expedície na ostrove Failaka si môžete otvoriť po kliknutí na modrú časť vety. Bližšie informácie o celom projekte nájdete na internetovej stránke Kuwaiti-Slovak Archaeological Mission to Failaka.