Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Celkový pohľad na rokovanie workshopu...

Mladí vedci o ochrane hôr

23. 5. 2007 | videné 2641-krát
V sobotu 19. mája sa v Starej Lesnej skončil medzinárodný workshop mladých vedcov o horských chránených územiach.

V Kongresovom centre SAV v Starej Lesnej sa stretli dve desiatky mladých vedcov zo Slovenska a Veľkej Británie na medzinárodnom workshope s názvom Horské národné parky a biosférické rezervácie: trvalá udržateľnosť a manažment. Ide o ďalší z produktov plodnej spolupráce British Council Slovensko a Slovenskej akadémie vied.

Cieľom workshopu bolo vzájomné oboznámenie sa s výsledkami výskumov vzťahu človek-príroda v prostredí veľkoplošných horských chránených území v rôznych častiach sveta. Nemenej dôležitým motívom podujatí tohto druhu, ktoré majú spoločný názov INYS (anglická skratka z Medzinárodného sieťovania mladých vedeckých pracovníkov), je sprostredkovanie vzájomných kontaktov s perspektívou budúcich spoluprác, partnerstiev, či dokonca spoločných medzinárodných projektov. Práve multidisciplinárny, ale citlivo zladený kolektív mladých vedeckých pracovníkov vytvoril na to výbornú živnú pôdu. Spontánny ohlas u účastníkov bol výborný.

Prezentácie účastníkov boli rozdelené do viacerých tematických blokov, pričom na úvod každého z nich odznela prednáška popredného odborníka v danej oblasti, medzi nimi aj riaditeľa Geografického ústavu SAV doc. Vladimíra Iru a Dr.  Igora Lysenka z World Conservation Monitoring Centre v Cambridge. Tématickú doménu tvorili analytické problémy ochrany prírody a regionálne problémy národných parkov z oblastí Anglicka, Škótska, Walesu, Severného Írska, Slovinska, Pakistanu, Švajčiarska, Ruska, Grécka, Madagaskaru a, samozrejme, aj zo Slovenska.

Odbornými garantmi a koordinátormi podujatia boli prof. Martin Price, riaditeľ Centra pre výskum pohorí z britského Perthu a prof. Mikuláš Huba z Geografického ústavu SAV. K účastníkom workshopu patrili aj popredné osobnosti z prostredia štátnej ochrany prírody na Slovensku a mimovládnych organizácií, ktoré pôsobia v oblasti zapájania verejnosti do riešenia problémov na území národných parkov (prof. Ivan Vološčuk, Ing. Dušan Bevilaqua, Ing. Juraj Švajda, RNDr. Vlasta Körnerová a ďalší). Súčasťou podujatia bola návšteva Astronomického ústavu SAV, ako aj terénne exkurzie v oblasti Tatier a poddtatranských sídiel.

Priebeh a prínos INYS workshopu bol dosiaľ hodnotený veľmi pozitívne zo všetkých zúčastnených strán. Dúfame, že je začiatkom širšej spolupráce našich mladých vedeckých pracovníkov s britskými, resp. slovenskými vedcami pracujúcimi vo Veľkej Británii.

Juraj Beták
Geografický ústav SAV



Foto: autor