Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Španielsky veľvyslanec Miguel Aguirre de Cárcer  v SAV.

Veľvyslanec z krajiny flamenca...

21. 5. 2007 | videné 1237-krát
V utorok 15. mája Slovenskú akadémiu vied navštívil veľvyslanec Španielskeho kráľovstva v SR Miguel Aguirre de Cárcer.

Na rokovaní s JE Miguelom Aguirre de Cárcer a prvým tajomníkom Veľvyslanectva Španielskeho kráľovstva v SR Pablom Platas Casteleirom sa zúčastnili prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, predseda Učenej spoločnosti SAV prof. Fedor Čiampor, podpredsedovia SAV Fedor Gömöry a Ivan Zahradník, člen Predsedníctva SAV prof. Ján Bakoš, vedúci OMS Ján Barančík a ďalší zástupcovia SAV.

Vedúci OMS Ján Brančík informoval hosťa, že SAV spolupracuje so Španielskom na základe dohody s Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC) z roku 2001. Podľa tejto dohody kvóta na výmenu vedeckých pracovníkov je 21 týždňov, z čoho 17 týždňov je určených na prácu na šiestich schválených spoločných projektoch. Spolupráca s CSIC je na výbornej úrovni, španielsky veľvyslanec prisľúbil pomoc pri uzatváraní nadväzujúcej dohody.

Ako konštatovali zástupcovia SAV, spolupráca so španielskymi partnermi sa rozvíja najmä v oblasti biológie, lekárskych vied a tiež v oblasti technických a exaktných vied (mladí španielski vedeckí pracovníci boli na viacerých dlhodobých pobytoch v ústavoch Oddelenia vied o neživej prírode SAV). Pomerne rozsiahla je aj spolupráca pracovísk Oddelenia vied o spoločnosti a kultúre SAV (najmä v oblasti politológie, histórie, filozofie, humanitných a spoločenských vied) - najintenzívnejšiu spoluprácu nadviazali Filozofický ústav SAV, Ústav svetovej literatúry SAV a Ústav dejín umenia SAV.

Miguel Aguirre de Cárcer informoval o štruktúre CSIC, ktorá je samostatnou inštitúciou patriacou pod španielske Ministerstvo školstva a vedy. Činnosť CSIC nezahŕňa výskum v oblasti lekárskych a spoločenských vied, túto oblasť zastrešujú ďalšie španielske vedecké inštitúcie.

V rámci diskusie si obe strany vymenili skúsenosti s riešením pálčivých problémov týkajúcich sa vedeckého výskumu v oboch krajinách, ako napríklad odchod kvalifikovaných vedeckých pracovníkov za prácou do cudziny a spôsob riešenia tohto problému v Španielsku. Španielsky hosť upozornil na vysokú úroveň archívnych pracovísk v Španielsku, ktorá môže byť výborným východiskom na štúdium histórie a iných prameňov aj pre zahraničných výskumných pracovníkov.

Účastníci rokovania sa zhodli v názore, že spolupráca medzi slovenskými a španielskymi vedeckými a výskumnými pracoviskami je na výbornej úrovni a pre obe strany bude užitočný jej ďalší rozvoj. Miguel Aguirre de Cárcer ponúkol pomoc Veľvyslanectva Španielskeho kráľovstva v SR pri rozširovaní tejto spolupráce, ale aj pri prípadných problémoch.

Mária Ružová
Odbor medzinárodnej spolupráce