Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zlato pre SAV. Oceneným tlieska generálny riaditeľ Incheba, a.s. Alexander Rozin (vpravo) a predsedníčka hodnotiteľskej komisie prof. Elena Kukurová. Vedľa nich prof. Fedor Čiampor, prof. Michal Novák, prof. Jaromír Pastorek, doc. Čestmír Altaner,  Ing. Albert Breier a s kyticou v ruke doc. Oľga Križanová.

Zlato pre SAV z výstavy INPHARMED

18. 5. 2007 | videné 1610-krát
V bratislavskej Inchebe sa vo štvrtok 17. mája udeľovali ZLATÉ INCHEBY. Jednu z nich si odniesla aj Slovenská akadémia vied.

V štvrtok 17. mája, v podvečer, v bratislavskej Inchebe slávnostne otvorili 3. ročník výstavy INPHARMED – výstavy zdravotníckej techniky, farmaceutických výrobkov a genetiky, a 5. ročník výstavy NON-HANDICAP určenej pre zdravotne postihnutých ľudí.

Medzi 71 vystavovateľmi z Českej republiky, Litvy, Indie a Slovenska vystavuje aj Slovenská akadémia vied, ktorá si na slávnostnom otvorení ako prvá prevzala cenu Zlatá Incheba výstavy INPHARMED. Získali ju spoločne Ústav experimentálnej onkológie SAV, Virologický ústav SAV, Ústav molekulárnej fyziológie a genetiky a Neuroimunologický ústav SAV za exponát: Metodické listy na využitie postupov pri analýze ľudského genómu. Zlatú medailu z rúk predsedníčky hodnotiteľskej komisie prof. MUDr. Eleny Kukurovej, CSc. a generálneho riaditeľa Incheba, a.s., Alexandra Rozinu prevzali prof. Fedor Čiampor a zástupcovia vyššie uvedených ústavov - prof. MVDr. Michal Novák, DrSc., riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV, prof. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc., riaditeľ Virologického ústavu SAV, doc. Ing. Čestmír Altaner, DrSc. z Ústavu experimentálnej onkológie SAV, riešiteľ úlohy "Genomika nádorových ochorení", Ing. Albert Breier, DrSc., riaditeľ Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky a jeho kolegyňa, riešiteľka úlohy Genomika kardiovaskulárnych ochorení, doc. Ing. Oľga Križanová, DrSc..

Prof. Fedor Čiampor tentoraz na Inchebe reprezentoval nielen Predsedníctvo SAV, či Učenú spoločnosť SAV, ktorej je predsedom. Právo prevziať zlato pre SAV mu vyplynulo aj z funkcie predsedu Rady štátneho programu "Kvalita života" a predsedu podprogramu výskumu a vývoja MŠ SR "Genomika nádorových, kardiovaskulárnych a infekčných ochorení", z ktorých sú ocenené metodické listy jedným z výstupov. Pred udeľovaním cien nám ešte stihol vysvetliť o čo vlastne ide. "Na základe analýzy ľudského genómu dokážeme nájsť zmeny v genóme označované ako polymorfizmy a kandidátske gény, ktoré informujú o dedičnom výskyte nádorových a kardiovaskulárnych chorôb a teda aj o možnej predispozícii k týmto chorobám. A metodické listy na využitie postupov pri analýze ľudského genómu sú vlastne akýmsi návodom pre klinických pracovníkov ako postupovať pri analýze ľudského genómu v tom-ktorom konkrétnom prípade. Napríklad, pri nádoroch hrubého čreva alebo prsníka, ktoré sa vyskytujú v rodine, má táto metodika pre rodinných príslušníkov významné preventívne opatrenie. Analýza DNA jednak včas odhalí možnosť ochorenia, a to ešte skôr, než sa objavia klinické príznaky, čo zároveň umožňuje včas konať, včas liečiť a teda je aj väčšia nádej na vyliečenie a jednak zbaví strachu tých, ktorí predispozíciu na rakovinu nezdedili", zdôraznil prof. Čiampor s poukázaním na postery ocenených ústavov, ktoré prezentujú svoje výsledky dosiahnuté spoločne s ďalšími na posteroch aj uvedenými vedeckými a klinickými pracoviskami.

Postery priniesli zaujímavé výsledky týkajúce sa stanovenia genetickej predispozície na hypertenziu a infarkt myokardu (Ústav molekulárnej fyziológie a genetiky SAV), výsledky týkajúce sa prenosných ochorení, na ktorých sa výraznou mierou podieľajú vírusové ochorenia, mikrobiálne ochorenia a tiež prionózy, napr. krívačka u oviec, alebo BSE známejšia ako choroba šialených kráv, apod. (Neuroimunologický ústav SAV), informácie o výskume, ktorého výsledkom je vyvinutie citlivej a rýchlej diagnostiky vírusových respiračných ochorení, najmä chrípky (Virologický ústav SAV) a tiež zaujímavé výsledky z Ústavu experimentálnej onkológie SAV. Tie súvisia s prevenciou rakoviny formou analýzy DNA na dedičnú predispozíciu už spomínaných nádorov hrubého čreva, prsníkov a štítnej žľazy, so zlepšením diagnostiky a liečby leukémie i s využitím mezenchýmových kmeňových buniek v liečbe nádorov.

Okrem už spomínaných ocenených pracovísk SAV svoje výsledky zo spoločne riešených úloh prezentovali na spoločných posteroch aj Ústav pre výskum srdca SAV a Ústav normálnej a patologickej fyziológie. V jednom prípade sa týkajú hypertenzie skúmanej na potkanoch, kde sa ukázalo, že samičky potkanov sú menej náchylné na vysoký krvný tlak ako samčekovia. V druhom prípade išlo o vplyv chronického sociálneho stresu na hladinu a aktivitu niektorých enzýmov v srdci potkana.

Pre mnohých návštevníkov bola možno prekvapením účasť Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV na výstave venovanej zdravotníctvu. Bola však namieste. Ako nám vysvetlil zástupca ústavu Dr. Ing. Jaroslav Jerz, ústav prezentoval technológiu nanášania duplexných biokompatibilných povlakov na titánové zubné implantáty plazmovým nástrekom a sklenené dentálne misky povlakované titánom technológiou PVD (Physical Vapour Deposition), ktoré ÚMMS SAV vyrába v spolupráci so slovenskou firmou CHIRANA DENTAL, s.r.o., Piešťany.

Okrem posterov mali návštevníci výstavy INPHARMED v expozícii SAV aj možnosť pozrieť si videoprojekciu o Slovenskej akadémii vied a tiež možnosť dať si zmerať telesný tuk. Umožnila to spoločnosť Unilever, ktorá je výrobcom rastlinného tuku FLORA, ktorý si tiež našiel miesto pod "strechou SAV" ako príspevok k prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Ako na iných výstavách aj tentoraz živou zeleňou expozíciu SAV nápadito dotvorilo Arborétum Mlyňany SAV.


Text: Adela Štrpková


Foto: Vladimír Šmihula a Róbert Grznár