Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vystupuje prof. Štefan Luby (celkom vľavo). Za predsedníckym stolom zľava Jozef Krištiak, Karol Kollár, predseda Snemu SAV Karol Iždinský, Lyda Rychlá, Dagmar Podmaková, Albert Breier, Alexander Kiss a Taťjana Hurtalová.

Snem SAV aj o evalváciách...

4. 5. 2007 | videné 2033-krát
Medzi hlavnými bodmi rokovania bola správa o postavení SAV v spoločnosti a informácie zástupcov oddelení SAV o evalváciách.

Vo štvrtok 19. apríla po obligátnych úvodných formalitách predseda Snemu SAV Karol Iždinský informoval prítomných, že v zložení Snemu nastali dve zmeny – Ústav hudobnej vedy SAV bude zastupovať prof. Juraj Lexman, Encyklopedický ústav SAV Eva Mikasová.

Predseda SAV prof. Štefan Luby informoval o aktuálnom postavení SAV v kontexte súčasného vývoja spoločnosti. Pripomenul, že postavenie možno hodnotiť z dvoch hľadísk – politického a ekonomického. Konštatoval, že s nástupom novej vlády sa zdôraznil spoločenský význam SAV, čo jej dáva istú politickú stabilitu. Informoval o aktivitách vedenia SAV smerom k súčasnej vláde – SAV navštívil predseda vlády, ktorý predtým pozval vedenie na pracovný obed, vedenia viackrát rokovalo s podpredsedom vlády a ministrom školstva SR Jánom Mikolajom, najvyšší štátni činitelia pravidelne navštevujú expozície SAV na rôznych výstavách. Vláda zadala SAV úlohu spracovanie vízie rozvoja SR do roku 2030, ktorú zabezpečuje Ekonomický ústav SAV, všetky projekty financované prostredníctvom ministerstva kultúry a ministerstva školstva, ako vydávanie Knižnice slovenskej literatúry, Slovenský národný korpus, Encykopaedia Beliana pokračujú podľa dohôd, ktoré boli uzavreté predchádzajúcimi ministrami. Pribudli ďalšie dohody – na už spomínanú víziu a výskum hradiska v Bojnej. Uskutočnili sa stretnutia aj s inými členmi vlády a pripravujú sa ďalšie. Z tohto hľadiska sa situácia vyvíja pozitívne. SAV nadviazala kontakt s VÚC Košice, vedenie sa dva razy stretlo aj s bratislavským primátorom Andrejom Ďurkovským. Pozitívny ohlas vlády vyvolalo aj podpísanie dohody medzi SAV a CEPIT-om pod záštitou primátora Bratislavy.

"Na druhej strane treba povedať, že táto politická, či diplomatická ofenzíva sa zatiaľ nedostatočne odzrkadľuje vo financovaní vedy v SAV, ale aj vo všeobecnosti na Slovensku," konštatoval predseda Akadémie. "Premiér deklaroval podporu financovaniu konkrétnych zadaní, okrem spomenutých možno hovoriť aj o ďalších námetoch, predpokladám, že v oblasti životného prostredia, zdravotníctva a pod., ale vzhľadom na pripravovaný vstup do menovej únie, štátny rozpočet musí dodržiavať programovaný deficit, ktorý sa znižuje, dokonca oproti pôvodným predpokladom ešte rýchlejšie."

V súvislosti s informáciami, ktoré prenikli na verejnosť, že v najbližších troch rokov štát bude dokonca znižovať svoje výdavky v jednotlivých rozpočtových kapitolách, prof. Štefan Luby uviedol, že sa uskutočnilo rokovanie so štátnym tajomníkom Ministerstva financií SR Františkom Palkom. Podľa jeho informácií výdavky na školstvo a SAV by sa nemali znižovať, hoci SAV žiadala, aby sa postupne zvyšovali prinajmenšom o úroveň medziročnej inflácie.

V ďalšej časti svojho vystúpenia predseda SAV informoval o súčasnej situácii v systéme získavania a prideľovania rôznych grantov, predovšetkým v agentúrach VEGA a APVV. Pripomenul, že APVV má oproti podobným agentúram vo vyspelých krajinách nižšiu úspešnosť. Nadväzné rokovania s touto agentúrou budú zamerané práve na riešenie tohto stavu. V analogickej situácii sa v súčasnosti nachádzajú aj programy EÚ a nielen na Slovensku. Prof. Štefan Luby konštatoval, že touto situáciou sa treba zaoberať. Tým skôr, že v koncepcii štátnej vednej a technickej politiky sa v súčasnosti presadzujú predstavy o tom, aby sa obmedzilo inštitucionálne financovanie vedy a všetko by do nej smerovalo len formou účelových prostriedkov. Vo všeobecnosti stav grantového systému v Európe vyvoláva nespokojnosť a zaslúži si diskusiu. Pokiaľ ide o APVV, boli vypísané štyri nové programy na podporu vedy a výskumu – na centrá excelentnosti, na podporu malých . a stredných podnikov, na spoluprácu vysokých škôl a SAV s podnikovou praxou a na podporu 7. rámcového programu EÚ, ale len v časti prípravy a spracovania prihlášok. V súčasnosti absentuje riešenie otázky podpory prijatého riešenia 7. RP a rovnako aj vypísanie všeobecnej výzvy, i keď APVV deklarovala svoj prísľub vypísať ju máji tohto roku.

O situácii v štátnych programoch výskumu a vývoja informoval prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák.

Na rokovaní odznela aj informácia o hospodárení SAV v roku 2006, v zastúpení podpredsedníčky SAV Viery Rosovej informoval prof. Štefan Luby, informácie doplnil pracovník Ekonomicko-technického odboru Úradu SAV Peter Kajan. Snem túto informáciu vzal na vedomie.

V následnej diskusii členovia Snemu SAV upozornili na viacero problémov, ktoré na akademických pracoviskách spôsobuje súčasná nie celkom vyjasnená situácia v ďalšom smerovaní financovania vedy a výskumu.

Prof. Štefan Luby v ďalšom bode programu podrobne informoval o príprave a obsahu Správy o činnosti SAV v roku 2006, ktorú pripravilo Predsedníctvo SAV v súčinnosti s útvarmi Úradu SAV a jednotlivými oddeleniami, jej konečné znenie schvaľuje Snem SAV. Prítomní členovia Snemu SAV hlasovaním schválil predloženú správu.

V ďalšej časti rokovania o priebehu evalvácií pracovísk SAV informovali člen Predsedníctva SAV Peter Samuely za 1. oddelenie vied, podpredseda SAV Ivan Zahradník za 2. oddelenie a člen Predsedníctva SAV Dušan Gálik za 3. oddelenie vied. Hoci v diskusii odznelo viacero protichodných názorov, od pozitívnych, cez spochybňujúce, upozorňujúce na nedostatky, až po radikálne odmietanie každoročných evalvácií, predseda Snemu SAV Karol Iždinský ocenil informácie a diskusiu ako užitočnú výmenu skúseností a Snem vzal informácie na vedomie.

Predseda Akreditačnej komisie SAV Peter Samuely informoval o príprave a harmonograme pravidelného hodnotenia vedeckých organizácií SAV. Podľa jeho slov posudzovatelia akreditačných dotazníkov jednotlivých ústavov SAV v súčasnosti postupne vypracúvajú posudky. Už je vypracovaný aj harmonogram prezenčných hodnotení v následnej etape od polovice mája.