Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

RNDr. Richard Kvetňanský, DrSc.  (druhý zľava) potleskom reaguje na úsmevné laudácio Vladimíra Štrbáka. Vľavo jeho maželka, vpravo pluk. Michal Fulier.

Zlato Richardovi Kvetňanskému

30. 4. 2007 | videné 2266-krát
Vynikajúcemu vedcovi z Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV odovzdali najvýznamnejšie ocenenie SAV - Zlatú medailu.

Verili by ste, že boli časy, keď študent farmácie na UK v Bratislave Richard Kvetňanský mal vari bližšie k zlatej olympijskej medaile, ako k najvýznamnejšiemu oceneniu Slovenskej akadémie vied? Vynikajúci basketbalista bratislavskej Slávie vtedy zrejme ani netušil, že svet nebude poznávať putovaním po basketbalových halách, ale po najvýznamnejších laboratóriách a kongresových sieňach.

Dovolil som si tento úvod s pokusom o úsmev, pretože na slávnosti v piatok 20. apríla v zasadacej miestnosti ústavov SAV na bratislavských Kramároch, kde RNDr. Richard Kvetňanský, DrSc. preberal Zlatú medailu Slovenskej akadémie vied, viaceré vystúpenia kolegov aj spolupracovníkov dokumentovali nielen jeho vynikajúce vedecké výsledky, ale aj skutočnosť, že Richard Kvetňanský nemá k úsmevu ďaleko, ba dokáže k humoru iniciovať aj ľudí vo svojom okolí. Avšak – bolo to treba počuť a vidieť, písmenká ťažko priblížia atmosféru stretnutia, venovaného sedemdesiatročnici významného slovenského endokrinológa a organizátora vedy. Držme sa teda faktov.

Za predsednícky stôl slávnosti popri predsedovi SAV prof. Štefanovi Lubym zasadli významní predstavitelia slovenskej endokrinológie – bývalý predseda SAV akademik Ladislav Macho, riaditeľ Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV Vladimír Štrbák, ďalej najbližší spolupracovníci prof. Daniela Ježová a prof. Iwar Klimeš. Medzi hosťami v sále významné vedecké osobnosti z ústavov SAV aj univerzitného prostredia.

S laudáciami – akože inak, zväčša úsmevne ladenými, doplnenými o fotografickú dokumentáciu – vystúpili prof. Daniela Ježová a Vladimír Štrbák, ktorý pripomenul, že v tomto roku významný britský vedecký časopis Stress vydá osobitné číslo, venované prácam a výsledkom Richarda Kvetňanského.

Predseda SAV prof. Štefan Luby vo svojom vystúpení konštatoval, že sa keď Vedecká rada SAV rozhodla Richardovi Kvetňanskému udeliť Zlatú medailu SAV, vzala do úvahy, že je vedcom svetového rangu, doslova na Slovensku a v Európe klasikom vo svojom odbore. Udelila mu ju na základe originálneho vedeckého prínosu, ďalej za významnú reprezentáciu výskumu vykonávaného v rámci SAV a Slovenskej republiky na medzinárodných kongresoch a fórach, a za originálny prínos k poznatkom o odpovedi organizmu na stresovú záťaž a podmienky kozmických letov.

Akademik Ladislav Macho pripomenul, že oslávenec sa podieľal na výskumoch počas deviatich kozmických letov s ľudskou posádkou, doslova "vniesol nový vietor do kozmickej biológie a medicíny", z jeho iniciatívy sa začali pokusy s mikrogravitáciou na biodružiciach. Na jeho podnet sa začali využívať experimentálne zvieratá novej generácie, inicioval vyšetrenie kozmonautov aj pokusných zvierat okamžite na mieste pristátia, odoberanie vzoriek kozmonautom a funkčné testy ešte počas letu, telemetrické odbery počas hypergravitácie.

Richardovi Kvetňanskému zablahoželali aj náhradník kozmonauta Ivana Bellu, kozmonaut-výskumník SR pluk. Michal Fulier, dekan Faraceutickej fakulty UK v Bratislave prof. Dušan Mynarčík, vedúci Katedry molekulárnej biológie PriF UK v Bratislave doc. Ján Turňa, riaditeľ Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV Albert Breier, za výbor Snemu SAV a Odborový zväz SAV kolega Alexander Kiss, Attila Ziegelhoffer z Ústavu pre výskum srdca SAV, kolega prof. Iwar Klimeš a – samozrejme – všetci, ktorých ocenenie významného vedca úprimne potešilo...

Mimoriadne svieži sedemdesiatnik RNDR. Richard Kvetňanský, DrSc., ktorý si športového ducha aj kondíciu zachoval napriek tomu, že stres sa stal jeho povolaním, sa vo svojom vystúpení poďakoval za ocenenie a zdôraznil, že za svoje výsledky ďakuje vynikajúcemu rodinnému zázemiu, rovnako vynikajúcemu pracovisku, na ktoré sa dostal a na ňom zotrval, ako aj okruhu spolupracovníkov, ktorí ho po celý ten čas obklopovali.

Milým darčekom od kolegov k jubileu bolo vystúpenie sólistky Novej scény v Bratislave Juliany Jamriškovej v sprievode klaviristky Viery Kunzovej.

Podrobnosti o vedeckej práci Richarda Kvetňanského si môžete otvoriť v prílohách pod fotografiami v slovenčine aj v angličtine.