Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prezident Ivan Gašparovič (druhý zľava) s kockou z penového hliníka. Na preváženie jednej 350 g kocky z plného hliníka  treba 8 rovnako veľkých kociek z penového hliníka. Vľavo Ľubomír Falťan, celkom vpravo (v okuliaroch) Roman Florek z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV a Svetozár Balkovic z ÚACH SAV (druhý zprava).

SAV vystavuje na CONECO

21. 3. 2007 | videné 3067-krát
V utorok 20. marca otvorili v bratislavskej Inchebe medzinárodný veľtrh CONECO a RACIOENERGIA. Zúčastňuje sa aj SAV.

Hlavným mottom tohtoročného najväčšieho veľtrhu v oblasti stavebníctva CONECO a racionalizácie spotreby energie RACIOENERGIA, ako aj sprievodných výstav CLIMATHERM, CONECOINVEST a SLOVREAL INVEST, ktoré sa v dňoch od 20. do 24. marca 2007 konajú v bratislavskej Inchebe, je slogan Poznanie obohacuje. Motto, ktoré na tomto podujatí priam predurčuje účasť SAV. Po slávnostnom otvorení v utorok 20. marca dopoludnia, akoby si to uvedomili aj najvyšší štátni a vládni predstavitelia a ďalší vzácni hostia, pretože ich prvou zastávkou pri prehliadke veľtrhu bol práve stánok SAV. Vedecký sekretár SAV Mgr. Ľubomír Falťan,CSc. mal tak mal možnosť predstaviť aspoň zlomok činnosti SAV vystavenej na Inchebe aj hosťom najvzácnejším - prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi, ktorého sprevádzala manželka Sylvia, podpredsedovi vlády SR Dušanovi Čaplovičovi, ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi, ministrovi výstavby a regionálného rozvoja Marianovi Januškovia ďalším osobnostiam. "Chceme ukázať, že aj veda a výskum v SAV majú čo povedať do inovácii v stavebníctve, k novým materiálom, k racionalizácii spotreby energie, k dokonalejším technologiám, k bezpečnosti budov a priemyselných prevádzok, ako aj k ochrane životného prostredia a k rozvoju regiónov", zdôraznil Ľ. Falťan.

Sírany - hrozba pre pevnosť stavebných konšrukcií

Jeden z panelov patriaci Ústavu anorganickej chémie (ÚACH) SAV upozorňuje napríklad na možné poškodenie stavebných konštrukcií síranmi, ktoré závisí od kvality a vlastností betónu, od spôsobu jeho prípravy a tiež od prostredia, v ktorom sa betón vyrába. Zriedkavou formou síranového napadnutia korózie) je napr. vznik taumazitu, ktoré je pri určitých podmienkach možné v betónoch z portlandského cementu. Výsledkom je deštrukcia betónu. Tento poznatok, tak dôležitý pre stavbárov, priniesol výskum taumazit-sulfátového ataku betónov v ÚACH SAV, ktorý vyústil do návrhu metodiky detekcie a identifikácie rozsahu tohto javu v stavebných konštrukciách. "Síranová korózia betónu sa u nás v stavebnej praxi dodnes zľahčuje. Taumazitová korózia však dokáže spôsobiť vážne poškodenia stavebných konštrukcií až úplnú stratu jej pevnosti a nosnosti. A aj keď sú tieto procesy dlhodobé, z hľadiska životnosti stavebnej konštrukcie sú reálne", upozorňuje Ing. Svetozár Balkovic, CSc. z ÚACH SAV. Čo je však pre prax najdôležitejšie, vedci zo SAV stavbárom ponúkajú nielen možnosť detekcie síranového napadnutia stavebných konštrukcií, ale aj opatrenia na minimalizáciu jeho koróznych účinkov. Okrem toho ústav predstavuje aj použiteľnosť portlandských cementov.

Čo ponúknuť stavbárom má aj Ústav polymérov SAV, ktorý na paneloch predstavuje špeciálne adhezíva, tmely a zalievacie hmoty ako ELEKTROPOL, TERMOPOL, FLEXOPOL, CELUPOL, RAILPOL A VERMIFIX/ECOFIX.

Pozornosť návštevníkov v expozícii SAV priťahujú aj panely Geofyzikálneho ústavu (GFÚ)SAV. Jeden z nich je venovaný stručnému prehľadu niektorých konkrétnych aktivít ústavu v rôznych lokalitách Slovenska. Zaujímavé sú napr. dlhodobé kontinuálne geomagnetické záznamy z observatória v Hurbanove, ale aj výsledky z modelovania magnetotelurických meraní v košickom kraji, paleomagnetické merania na archeologickej lokalite v Majcichove a mapovanie znečistenia pôd pomocou ich magnetických vlastností v Seredi. Nie menej zaujímavý je aj druhý panel, na ktorom GfÚ SAV predstavil Národnú sieť seizmických staníc (NSSS), ktorá pozostáva z 12 seizmických staníc na území Slovenska a zbernej a analyzačnej centrály v GFÚ SAV. Ako nám povedal RNDr. Peter Labák, PhD. z GFÚ SAV "Celkovo sa analyzujú údaje zo 75 seizmických staníc v strednej a juhovýchodnej Európe. Na ich základe sa potom robí lokalizácia epicentra zemetrasení. Získané údaje o zemetraseniach sú okrem iného potrebné aj pre analýzu seizmického ohrozenia územia Slovenska a jednotlivých lokalít, na ktorých sa budujú významne stavebné objekty".

Veda a rozvoj regiónov

Novinkou na tohtoročnom veľtrhu je samostatná sekcia CONECO INVEST, ktorej cieľom je prezentovať investičné zámery jednotlivých regiónov a vytvoriť priestor pre tých, ktorí majú čo povedať k otázkam investícií v regionálnom meradle. K regionálnemu rozvoju má čo povedať aj SAV. V expozícii SAV pred panelmi Sociologického ústavu SAV nám to potvrdil aj Ľubomír Falťan: "Jedným z cieľov CONECO je aj rozvoj vidieckeho priestoru. Preto tu prezentujeme časť výstupov projektu Regionálna diferenciácia a regionálny rozvoj Slovenska v kontexte integračných dosahov, ktorý končil v r. 2006. Predstavujeme tu v zásade typológiu území Slovenska, tak ako vzišla z analýz, ktoré sme realizovali. Samozrejme, so špeciálnym pohľadom na vybrané regióny Slovenska, ktoré sme analyzovali podrobnejšie". Časť spomínaného projektu prezentuje Sociologický ústav SAV na štyroch paneloch, ktoré formou textov, grafov, máp a tabuliek predstavujú základné problémy, ktoré ťažia vidiecke osídlenie na Slovensku. V knižnej podobe SAV vystavuje aj kompletnú štúdiu, ktorá stojí za to, aby ju zodpovední brali do úvahy pri rozvoji vidieka. Obzvlášť v okresoch Topoľčany, Levice, Námestovo, Spišská Nová Ves, Bardejov a Rimavská Sobota.

Čo do rozsahu v rámci expozície SAV dominoval opäť Ústav krajinnej ekológie (ÚKE) SAV. "My sme sa snažili prísť na veľtrh predovšetkým s tými výsledkami, s tými projektami, ktoré hovoria ako ústav ÚKE SAV môže participovať na rozvoji sídiel a miest", vysvetľuje RNDr. Milena Moyzeová z ÚKE SAV. A expozícia jej dáva za pravdu. Najnovším projektom, ktorý ÚKE SAV predstavuje na výstave, je publikácia "Krajinnoekologické podmienky rozvoja Bratislavy". Vo forme dvoch veľkoplošných plagátov vystavil ÚKE SAV aj "Atlas krajiny Slovenskej republiky", ktorý predstavuje novodobú koncepciu ochrany prírody vychádzajúcu z ochrany reprezentatívnych geoekosystémov (REPGES) v jednotlivých geoekologických regiónoch Slovenska. Množstvo informácií, ktoré Atlas prináša môže využiť štátna správa, vedecké inštitúcie, školy, výskumné pracoviská, ale aj projektové kancelárie a iní. Čiže úplne v súlade s tohtoročným zameraním veľtrhu CONECO, ktorým je okrem iného aj rozvoj vidieka. A tomuto zameraniu plne zodpovedajú aj ďalšie výsledky ÚKE SAV vystavené na veľtrhu, najmä realizácia krajinnoekologického výskumu v Suchej na Parnou v okrese Trnava s Ekolaboratóriom, Náučným chodníkom a ukážkami enviromentálnej výchovy.

Vystavujeme európsky patent

Príťažlivú expozíciu na veľtrhu má aj Ústav materiálov a mechaniky strojov (ÚMMS) SAV, ktorý vystavuje množstvo zaujímavých trojrozmerných exponátov. "My sme prišli na veľtrh s ľahkým konštrukčným materiálom na báze penového hliníka, ktorý je vhodný aj pre stavebný priemysel. Môže sa využívať na rozvod tepla pre podlahové kúrenie, pre stenové a stropné kúrenie, prípadne na chladenie", vysvetľuje mladý zástupca ústavu Ing. Roman Florek a ukazuje vykurovací panel z penového hliníka plného pórov, v ktorom je zalisovaná hliníková rúrka. "Na tento systém bol ústavu v tomto roku udelený patent" zdôrazňuje s neskrývanou hrdosťou a vysvetľuje prednosti a možnosti výrobku. Tým, že je vyhrievacia rúrka zalisovaná v hliníkovej pene, stáva sa vlastne vodičom tepla celý panel. Naviac, materiál je značne porézny, čo vyhrievaciu plocha znásobuje. A keďže je veľmi dobre regulovateľný, predpokladá sa aj vysoká efektivita. Na takýto vyhrievací panel je potom možné položiť dlažbu, kameninu alebo hoci aj omietku. Obložiť ním možno nielen podlahu, ale aj stropy a steny. "Využiť sa dá dokonca aj ako absorbčný panel pre solárny kolektor, ktorý môže byť podstatne menší, ako doteraz známe systémy. Na tejto možnosti v Divízii nových materiálov a technológií momentálne pracujeme", dodal R. Florek.

Expozíciu SAV - jednu z 900 na veľtrhu, na ktorom v tomto roku vystavuje 11 krajín - aj tentoraz dotvára nápaditá živá zeleň, ktorú zabezpečilo Arborétum Mlyňany SAV. Okrem zelene prispelo Arborétum Mlyňany tiež posterom, ktorý aspoň symbolicky oživil náš stánok prekrásnymi magnóliami, takými známymi z Arboréta.

Stánok SAV č. 205 nájdete v pavilóne A, vpravo, pri EXPO klube. Brány výstaviska sú otvorené od 9.00 do 18.00 h. V sobotu 24. 3. 2007 do 16.00 h. Celé vstupné 150 Sk, zľavnené vstupné 70 Sk. Parkovné: 150 Sk.


Foto: Róbert Grznár