Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dohoda spečatená podaním rúk - zľava prof. Štefan Luby, Axel Albrecht a Andrej Ďurkovský.

Vo Vajnoroch vyrastie CEPIT

20. 3. 2007 | videné 2647-krát
V pondelok 19. marca slávnostne podpísali Memorandum o spolupráci medzi SAV a CEPIT MANAGEMENT s.r.o.

Ide o výstavbu rozsiahleho vedecko-technologického areálu CEPIT (Central European Park Innovative Technologies) v lokalite Bratislava-Vajnory, jediného v strednej Európe, ktorý bude orientovaný na podporu prenosu najnovších technológií v oblasti elektrotechniky, mikrotechnológií, informatiky a elektroniky na báze mikro- a nanosystémov do aplikačnej sféry. Jeho činnosť bude založená na partnerskej spolupráci s vedeckovýskumnou a edukačnou základňou v Bratislave a bratislavskom regióne, s prepojením na medzinárodných partnerov. Obsahom dohody je predovšetkým účasť SAV na plánovaní Centra transferu technológií a High-Tech-aplikačného centra.

V reprezentačných priestoroch bratislavského Primaciálneho paláca pod záštitou primátora mesta Andreja Ďurkovského dohodu o predbežnej spolupráci za SAV podpísal jej predseda prof. Štefan Luby, za spoločnosť CEPIT MANAGEMENT s.r.o. jej konateľ Axel Albrecht. Na slávnosti sa zúčastnili aj ďalší zástupcovia SAV – prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, podpredseda SAV Fedor Gömöry, vedecký sekretár SAV Ľubomír Falťan. Prítomní boli aj vedecký expert CEPIT-u prof. Helmut Detter z Technickej univerzity vo Viedni a starosta mestskej časti Bratislava-Vajnory Ján Mrva.

Primátor Andrej Ďurkovský zdôraznil, že hlavný význam projektu vidí vo vytvorení ďalšieho priestoru na zamestnanie obyvateľov Bratislavy, ale aj odborníkov z celého Slovenska, dokonca aj z iných krajín. v technologickom parku by malo vzniknúť 7000 nových pracovných miest. Podpis dohody je základom, na ktorom by mali do parku prísť ďalší investori, ale predovšetkým ďalšie výskumné a znalostné kapacity.

"Som mimoriadne rád, že do projektu vstupuje aj Slovenská akadémia vied, ktorá z pohľadu mesta svojou autoritou znamená zabezpečenie využívania najnovších vedeckých poznatkov," konštatoval primátor. Považuje túto investíciu za celobratislavský projekt, z ktorého môže profitovať nielen hlavné mesto, ale aj mestská časť Vajnory napríklad dobudovaním električkovej trate do tejto lokality. "Investícia, ktorá prinesie 7 000 pracovných miest v tzv. čistých odvetviach, ktorá je bezkolízna z hľadiska ochrany životného prostredia, predstavuje optimálne a dobré riešenie pre Bratislavu," konštatoval Andrej Ďurkovský.

Primátor pripomenul, že počas nedávnej návštevy SAV sa presvedčil, že Bratislava má množstvo vynikajúcich odborníkov – a práve to je kapitál, s ktorým môžeme súťažiť s hlavnými mestami Európy. Ďalší rozvoj mesta preto vidí najmä v rozvoji znalostnej ekonomiky.

Predseda SAV prof. Štefan Luby vo svojom vystúpení konštatoval, že pre neho veľmi presvedčivá bola návšteva vo viedenskom Novom Meste, kde má CEPIT svoje prevádzky. Aj preto ho projekt zaujal. Wiener Neustadt aj vďaka CEPIT-u patrí medzi európske centrá rozvoja špičkových technológií, čo je príkladom aj pre nás. Prof. Helmut Detter navštívil viaceré ústavy SAV a už vopred vyjasnil možnosti ich participácie. "Túto dohodu sme teda neuzatvárali len na riadiacej úrovni, ale už do nej zapájame aj budúcich vykonávateľov," zdôraznil predseda SAV. "A týmito vykonávateľmi sú naše pracoviská, ktoré budú rozvíjať to, čo sa dnes odohráva vo viedenskom CEPIT-e, mikroelektroniku, informačné technológie, biotechnológie, lekárske technológie, výrobné technológie a v neposlednom rade nanotechnológie."

Konateľ CEPIT-u Axel Albrecht konštatoval, že budúci technologický park už vo fáze plánovania prináša významné impulzy regionálneho rozvoja. Už sama myšlienka vyvolala medzinárodnú odozvu. V rámci vajnorského parku CEPIT ponúkne miesto dohromady pre takmer 30 tisíc ľudí, ktorí tu budú pracovať, učiť, študovať a žiť. A Slovenská akadémia vied so svojimi 45 ústavmi v Bratislave je tým základným a optimálnym partnerom pre rozvoj tejto myšlienky. "Som presvedčený, že park pritiahne pozornosť Európy a tým sa podarí získať prostriedky na ďalšiu modernizáciu vedeckej a výskumnej infraštruktúry na Slovensku," zdôraznil Axel Albrecht.

Prof. Helmut Detter pripomenul, že v oblasti plánovania výskumných a technologických parkov pracuje už viac ako dve desaťročia. "Chcem vás ubezpečiť že na celom svete sú tieto parky nástrojom rozvoja," zdôraznil profesor. "Konkurenčný boj medzi regiónmi v EÚ sa už dávno rozbehol. Dovoľte, aby som použil slovo zbraň. Totiž v tomto boji najlepšou zbraňou je znalostná spoločnosť, technologický transfer, výskum. Ako vášnivý podunajský Európan som presvedčený, že Bratislava s priľahlým regiónom sa stane víťazom tohto zápolenia. Precestoval som značnú časť sveta, ale to, čo som našiel v SAV, odbornú fundovanosť a úroveň, patrí k medzinárodnej špičke. Vysoká úroveň vedy, príslušné know-how, veľmi vysoká kultúra, ale aj spoločná minulosť ma napĺňajú presvedčením, že v podobe tohto projektu zrealizujeme veľmi dynamické a všetkým prospešné dielo."

Starosta mestskej časti Bratislava-Vajnory Ján Mrva zdôraznil, že na rozdiel od svojej predchodkyne "nebude projektu hádzať polená pod nohy", ale ho bude všestranne podporovať.

S výstavbou budov by sa malo začať budúci rok, prvé tri objekty by mohli uviesť do užívania koncom roka 2008. Ak všetko pôjde podľa plánu, Axel Albrecht verí, že celý park by mohol byť dokončený do desiatich rokov.

V odpovedi na otázku novinárov prof. Štefan Luby pripomenul, že technologický park bude významným impulzom pre rozvoj znalostnej spoločnosti nielen v Bratislave, ale na celom Slovensku, pretože bezpochyby s CEPIT-om budú spolupracovať pracoviská z celej krajiny, a nielen akademické.

Stručne z dohody

V rámci podpísanej dohody sa CEPIT a SAV zamerajú na rozvoj a usídlenie centra technologického transferu a high-tech aplikačných centier v Bratislave. Východiskom je okrem iného potenciál vedomostí (know-how) SAV a jeho porovnanie s prognózou dopytu po službách v priemysle.

Úlohou SAV bude predovšetkým poskytnúť potenciál vedomostí vybraných organizácií SAV, rámcovo plánovať a stanoviť výskumné a technologické ťažiskové témy s prihliadnutím na medzinárodné štandardy a vytvoriť rámcový plán úloh pre centrum technologického transferu a high-tech aplikačné centrá.

Spoločnou úlohou na dosiahnutie cieľa bude lobing v rámci hospodárstva, politiky a EÚ pre čerpanie prostriedkov na projekty high-tech aplikačných centier (H-TAC) a technologicko-transformačných centier (CTT), napríklad prostredníctvom spoločného vystupovania na priemyselno-politických, technologicko-politických a odborno-špecifických podujatiach. Spoločným cieľom je aj sprostredkovanie a vytvorenie vzdelávacích a školiacich programov pre pracovníkov z priemyselnej a ďalších oblastí. SAV poskytne odborníkov.

Organizácie SAV plánujú získavať potrebné prostriedky na činnosť z rozpočtu SR, osobitne zo štrukturálnych fondov EÚ, 7. rámcového programu EÚ ako aj z rozpočtu SAV. CEPIT plánuje získavať uvedené prostriedky od vlády SR, zo 7. RP EÚ a zo súkromnej sféry.