Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

-

NSSS presne zaznamenala výbuchy

19. 3. 2007 | videné 1638-krát
Keďže niektoré médiá priniesli skreslené informácie o výbuchoch v Novákoch, uverejňujeme správu priamo od našich seizmológov.

Explózie, ku ktorým došlo na lokalite Vojenského opravárskeho podniku (VOP) Nováky v piatok 2. marca 2007, boli zaznamenané väčšinou staníc Národnej siete seizmických staníc na Slovensku (NSSS, Geofyzikálny ústav SAV), niektorými stanicami lokálnej seizmickej siete atómových elektrární Mochovce (Progseis, Trnava) a tiež niektorými stanicami v Maďarsku, Rakúsku, Poľsku a Českej republike. Najsilnejšiu explóziu bol schopný detegovať a lokalizovať automatický systém detekcie a lokalizácie NSSS. Systém vzápätí generoval správu (e-mail, sms), ktorá informovala slovenských seizmológov o seizmickom jave s epicentrom na území Slovenska. Systém tiež zaslal údaje do medzinárodných seizmologických centier a vytvoril základnú informáciu na http://www.seismology.sk.

Po informácii v médiách o explóziách začali seizmológovia mimoriadne analyzovať záznamy seizmických staníc. Najprv bolo nutné prezrieť záznamy všetkých seizmických staníc a vizuálne identifikovať seizmogramy explózií. Nasledovala manuálna identifikácia fáz P (pozdĺžnych) a S (priečnych) seizmických vĺn, určenie časov ich príchodov na jednotlivé stanice a výpočet polohy epicentra a časov vzniku explózií. Vypočítané časy vzniku dvoch explózií sú 16:26:55.4 +/-1s SEČ a 16:28:05.3 +/-1s SEČ.

Vzhľadom na možnosť určenia časov vzniku explózií s presnosťou na jednu sekundu informoval prof. Peter Moczo telefonicky v sobotu 3. marca operačného dôstojníka MV SR o tom, že seizmológovia poskytnú údaje k explóziám MV SR. Prvú správu napokon zaslali v pondelok 5. marca.

Po určení časov vzniku explózií nasledovala podstatne zložitejšia a časovo náročnejšia tzv. časovo-frekvenčná analýza seizmických záznamov. Časovo-frekvenčná analýza seizmického záznamu znamená dekompozíciu všetkých troch zložiek seizmického pohybu (t.j. radiálnej, transverzálnej a vertikálnej zložky) do časovo-frekvenčnej roviny. Cieľom tejto analýzy bolo zistiť, či je možné rozpoznať akékoľvek ďalšie detaily záznamov explózií, napr. subexplózie.

V časovo-frekvenčnom obraze explózie s časom vzniku 16:26:55.4 +/-1s SEČ bolo napokon možné rozpoznať stopu zvukovej vlny, ktorá nemohla byť spôsobená touto explóziou (to vyplýva z časov príchodov zvukovej vlny na seizmické stanice). Následná vizuálna inšpekcia samotných seizmických záznamov identifikovala málo zreteľný seizmogram slabej explózie. Čas vzniku tejto explózie bol odhadnutý na 16:26:24 +/- 2 s SEČ.

Keďže išlo o explózie výbušnín v priestoroch vo veľmi malej hĺbke, len relatívne malá časť energie (v porovnaní so zemetraseniami, ktoré vznikajú v hĺbkach niekoľkých kilometrov) sa transformovala do energie seizmických vĺn. V prípade blízkych zemetrasení je možné odhadnúť veľkosť uvoľnenej energie pomocou tzv. lokálneho magnitúda ML určeného zo seizmického záznamu. Keďže však nie je možné explózie pri Novákoch kalibrovať vo vzťahu k lokálnemu magnitúdu ML, určené hodnoty lokálneho magnitúda ML druhej a tretej explózie (0.6 a 1.7) sa nedajú použiť na odhad celkovej uvoľnenej energie a teda ani na odhad množstva výbušnín. Magnitúdo prvej, najslabšej, explózie sa vzhľadom na veľký pomer šumu k signálu nedalo odhadnúť.

Je tu však jeden zaujímavý aspekt prvej explózie. Na základe časovo-frekvenčnej analýzy sa zdá, že pomer energie zvukovej vlny k energii seizmických vĺn bol vyšší ako v prípade druhej a tretej explózie. Toto môže byť indikácia, že mechanizmus alebo podmienky prvej explózie boli iné ako pri druhej a tretej explózii.

Časovo-frekvenčná analýza bola ukončená v piatok 9. marca popoludní. Podrobná informácia spolu s obrazovou dokumentáciou bola zaslaná MV SR v pondelok 12. marca.

Na tomto mieste treba zdôrazniť jednu dôležitú okolnosť. Aj keď dve silnejšie explózie zaznamenali aj niektoré zahraničné seizmické stanice, zahraniční seizmológovia bez údajov zo slovenských seizmických staníc principiálne (z jednoduchých fyzikálnych dôvodov) nemohli lokalizovať epicentrum a určiť časy vzniku explózií. Nemohli dokonca ani zistiť, či išlo o explózie.

Z tohto hľadiska je zarážajúci vecný obsah i celkový dojem z informácie, ktorú vo štvrtok 8. marca odvysielala televízia Markíza na základe rozhovoru s pracovníkom Geofyzikálneho ústavu AV ČR v Prahe. Aj keď bola celá informácia z pohľadu geofyzikov naivná, laickú verejnosť mohla zavádzať a dezinformovať. Informácia v televízii Markíza mohla mnohých viesť k dojmu, že českí seizmológovia vedeli analyzovať explózie skôr ako slovenskí. Podľa relatívne mnohých otázok zo strany neodborníkov sa zdá, že účinok informácie taký skutočne bol. A to je, pri dobre známej snahe televízie Markíza o vecné a objektívne spravodajstvo, škoda.

Informácia, ktorú odvysielala TV Markíza v pondelok 19. marca večer, bola vecne správna a korektne prezentovala prácu seizmológov. Otvoriť si ju môžete priamo v archíve príspevkov TA3.

Prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc.
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK
(vedúci Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie)

RNDr. Peter Labák, PhD.
Geofyzikálny ústav SAV
(vedúci Oddelenia seizmológie)



Pozn. red.: Záznamy vo vyššej obrazovej kvalite si môžete otvoriť po kliknutí na Details of explosions in Nováky.