Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Spoluautor atlasu Mojmír Benža s vydavateľom Ondrejom Štefankom z Nadlaku...

Atlas slovenských menšín...

16. 3. 2007 | videné 2376-krát
Vo štvrtok 15. marca bola slávnostná prezentácia Atlasu tradičnej kultúry slovenských menšín v strednej a južnej Európe.

Atlas tradičnej kultúry slovenských menšín v strednej a južnej Európe je dielom troch vedeckých pracovníkov Ústavu etnológie SAVMojmíra Benžu, Petra Slavkovského a Rastislavy Stoličnej. Všetci traja sa problematike spôsobu života Slovákov žijúcich v štátoch strednej a južnej Európy venujú od roku 1992. Okrem toho každý z nich je uznávaným odborníkom aj v ďalšej problematike tradičnej kultúry Slovenska – Mojmír Benža v odeve, Peter Slavkovský v poľnohospodárstve a Rastislava Stoličná v strave.

Predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová privítala na slávnosti v bratislavskom Klube spisovateľov predovšetkým zahraničných hostí – predsedu Demokratického zväzu Slovákov v Rumunsku a zároveň vydavateľa atlasu (Vydavateľstvo Ivan Krasko) Ondreja Štefanka z Nadlaku, slovakistu z Univerzity v Novom Sade prof. Michala Harpáňa, spisovateľa zo Starej Pazovy v Srbsku Miroslava Demáka, ale aj dvoch zo spoluautorov atlasu - Mojmíra Benžu a Petra Slavkovského. Samozrejme – aj zástupcov kultúrnych inštitúcií, spisovateľov, či, skrátka, priateľov zahraničných Slovákov, ktorí sa zišli v sále...

Ako v úvodnom slove pripomenula Ľubica Bartalská z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, prezentovaný atlas sumarizuje poznatky o tradičnej kultúre slovenských menšín žijúcich v Poľsku, Ukrajine, Maďarsku, Rumunsku, Chorvátsku, Srbsku a Bulharsku, ktoré boli získané terénnym výskumom v rokoch 1991 až 2003. Svojou koncepciou a obsahom nadväzuje na Etnografický atlas Slovenska, ktorý vyšiel tlačou v roku 1990. Na základe vedecky utriedených poznatkov ponúka obraz spôsobu života a tradičnej kultúry slovenských menšín v štátoch strednej a južnej Európy v období prvej polovice 20. stor. a súčasne vypovedá o ich väzbách na kultúrnu tradíciu Slovenska. Jeho ambíciou je tiež podať svedectvo o tom, čo sa z tejto tradície stalo súčasťou ich kultúrneho dedičstva.

Jeden zo spoluautorov Mojmír Benža vo svojom príhovore vysoko ocenil všetkých, ktorí medzi zahraničnými Slovákmi na príprave atlase spolupracovali a stručne priblížil výskumy, ktorých je vyústením.

Vydavateľ Ondrej Štefanko z rumunského Nadlaku informoval o iniciatívach zahraničných Slovákov vo vydávaní kníh slovenských zahraničných autorov, ale s trpkým úsmevom aj konštatoval, že ich produkciu na Slovensku nenájdeme – v predajniach ani v najväčších knižniciach, s nádejou, že táto situácia sa čoskoro zmení...

Prezentácii Atlasu tradičnej kultúry slovenských menšín v strednej a južnej Európe predchádzala prezentácia časopisu Dolnozemský Slovák, ktorý už dvanásty rok vychádza z iniciatívy práve Ondreja Štefanka, Miroslava Demáka a prof. Michala Harpáňa.