Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Primátor Andrej Ďurkovský v sprievode predsedu SAV prof. Štefana Lubyho. Vľavo zástupkyňa vedeckého sekretára SAV Elena Gramatová.

Primátor Bratislavy v SAV

13. 3. 2007 | videné 1691-krát
V pondelok 12. marca sa primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský oboznámil s možnosťami spolupráce mesta a SAV.

Stretnutie s vedením Slovenskej akadémie vied sa uskutočnilo v zasadacej miestnosti ústavov lekárskych vied SAV v budove Ústavu experimentálnej onkológie SAV v Bratislave. Primátora hl. mesta SR Bratislavy Andreja Ďurkovského na pôde SAV privítal jej predseda prof. Štefan Luby. Na stretnutí sa zúčastnili podpredsedovia SAV – prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, ďalej Viera Rosová, Fedor Gömöry, Ivan Zahradník a Dušan Kováč, vedecký sekretár SAV Ľubomír Falťan, predseda Snemu SAV Karol Iždinský, členovia Predsedníctva SAV, ako aj viacerí riaditelia a vedeckí pracovníci z ústavov SAV.

Ako na úvod pripomenul prof. Štefan Luby, účelom stretnutia je prezentácia takých aktivít SAV, pri ktorých Akadémia môže spolupracovať s mestom, alebo majú pre jeho obyvateľov mimoriadny význam. Obrazovou prezentáciou stručne informoval hostí o štruktúre, činnostiach aj výsledkoch SAV. Na tieto základné informácie nadviazali prezentácie podpredsedov SAV, zodpovedných za tri oddelenia vied SAV – Fedora Gömöryho, Ivana Zahradníka a Dušana Kováča.

Primátora Bratislavy – mimochodom, absolventa Stavebnej fakulty SVŠT v Bratislave a bývalého projektanta – mimoriadne zaujala aj prezentácia riaditeľa Ústavu stavebníctva a architektúry SAV Petra Matiašovského s náčrtom možností, ako môže ústav pomôcť nášmu hlavnému mestu pri riešení otázok jeho ďalšieho rozvoja. Podobne aj prezentácia hlavnej riešiteľky úlohy doc. Tatiany Hrnčiarovej z Ústavu krajinnej ekológie SAV pod názvom Krajinnoekologické podmienky rozvoja Bratislavy - pred niekoľkými dňami vo Vydavateľstve VEDA SAV vyšla publikácia pod rovnakým názvom.

Primátor Andrej Ďurkovský vo svojom vystúpení si na úvod s úsmevom zaspomínal na svoje detstvo, keď ho rodičia vychovávali podľa zásady – najprv sa treba učiť, potom pomáhať doma, až potom zostáva čas na vlastné záujmy. "Tým chcem naznačiť, že dodnes si najviac vážim práve ľudí, ktorí sa venujú rozvoju vzdelanosti, nielen získavaniu vedomostí, ale aj ich uplatneniu, využitiu v praxi a odovzdávajú ich ďalším," zdôraznil primátor. V nadväznosti na prezentáciu doc. Tatiany Hrnčiarovej pripomenul, že otázka, ako ďalej v Bratislave, je pre neho jednou z rozhodujúcich. "Bratislava bola v minulosti mestom s množstvom ťažkého priemyslu, s množstvom zdrojov znečistenia, tie sú už odstránené," konštatoval Andrej Durkovský. "Máme snahu zlepšiť na jednej strane ekonomické podmienky pre obyvateľov, čo sa nám, myslím, už podarilo - Bratislava sa stala istým prirodzeným centrom tejto krajiny, na druhej strane v prezentácii bola veľmi presne konštatované, že treba zlepšiť ekologickú situáciu v rámci celej Bratislavy. Okrem ďalších faktorov tým myslím aj priestor a prácu, ale aj priestor na oddych."

Primátor ďalej zdôraznil, že vedeniu mesta mimoriadne záleží na tom, aby sa Bratislava stala "bielym mestom", z ktorého budú vysťahované všetky tzv. ťažké prevádzky, ale bude tu priestor pre vedu, vzdelanie, kultúru a služby. Konštatoval, že mesto stojí pred množstvom projektov, ktoré sú pre jeho ďalší vývoj nesmierne dôležité. Predovšetkým je to otázka budovania nového technologického parku CEPIT (Central European Park for Innovative Technologies) – vedenie mesta má na jeho vybudovaní veľký záujem, aby vznikol priestor pre ďalší rozvoj vzdelanosti. Hoci Bratislava nie je veľkomestom z hľadiska svojej veľkosti v porovnaním so svetovými metropolami, je veľkomestom z hľadiska potenciálu, ktorý je v nej sústredený, obrazne povedané, v hlavách ľudí. "Treba vytvoriť také prostredie a podmienky, aby v meste mohla naďalej pôsobiť SAV," pripomenul primátor. "Jednoznačne sa prihováram, keď sa tu hovorí o zdravotníckom kampuse na Kramároch. Myslím si, že je to myšlienka, ktorá si zaslúži nielen pozornosť, ale aj konkrétnu realizáciu, pretože základ je daný, môžeme hovoriť o tom, ako vytvoriť podmienky."

"Nedá sa všetko vyriešiť šibnutím čarovného prútika, hoci by som to najradšej urobil. ale chcem na tejto pôde vyhlásiť, že sme pripravení hovoriť o konkrétnej spolupráci," zdôraznil primátor. "Nielen o záležitostiach, pri ktorých mesto môže pomôcť vám, ale zároveň je viac vecí, pri ktorých by SAV mohla pomôcť mestu v rôznych vedeckých odboroch."

Ako na tlačovom brífingu informovali obaja vedúci predstavitelia, nasledujúce stretnutia zástupcov SAV a Magistrátu hl. m. SR sa už budú zaoberať konkrétnymi otázkami spolupráce.

Na záver svojej návštevy si primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský so záujmom prezrel niektoré laboratória v Ústave experimentálnej onkológie SAV a v Ústave experimentálnej endokrinológie SAV.