Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Budúcnosť vedy je v mladých.   Zľava doprava - RNDr. Stanka Kojšová, RNDr. Ria Koprdová a Mgr. Angelika Púzserová - tri mladé výskumníčky, tri mladé autorky z 33 autorov publikácie Mechanizmy regulácie krvného tlaku a ich poruchy. Za nimi  ich kolegyňa Mgr. Diana Abrahámová.

SAV proti civilizačným ochoreniam

7. 3. 2007 | videné 2411-krát
ÚNPF SAV predstavil tri nové publikácie (dve knihy, jeden časopis) venované fyziologickému výskumu civilizačných ochorení.

V piatok 2. marca 2007 sa v zasadačke Ústavu normálnej a patologickej fyziológie (ÚNPF) SAV zišli odborní pracovníci ústavu na slávnostnej prezentácii dvoch knižných publikácií a jedného časopisu, ktorých obsahom sú vedecké práce ich kolegov. Zjednodušene by sme ich obsah mohli zhrnúť pod spoločného menovateľa "všetko, čo chcete vedieť o vysokom krvnom tlaku a civilizačných ochoreniach", ktoré, žiaľ, sú stále najčastejšou príčinou úmrtí. Buďme však presnejší.

Prvou prezentovanou publikáciou bola kniha: Mechanizmy regulácie krvného tlaku a ich poruchy. Jej jednotlivé kapitoly predstavili samotní editori – Mgr. Iveta Bernátová, CSc., RNDr. František Kristek, CSc., RNDr. Oľga Pecháňová, DrSc. a doc. MUDr. Jozef Tőrők, CSc., aj keď autorov, z radov odborníkov ústavu, bolo podstatne viac - 33. Publikáciu do života uviedol jeden z jej recenzentov - prof. MUDr. Ladislav Zlatoš, DrSc. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. "Práce zverejnené v tejto knižke majú obrovský význam pri spoznávaní jedného najzávažnejšieho ochorenia v súčasnosti, ktorým je vysoký krvný tlak. Zverejnené výsledky majú mimoriadny význam pre širokú vedeckú komunitu a najmä pre mladých vedeckých pracovníkov. Pretože zhrnuté v knihe sa k nim dostávajú najnovšie informácie z tejto oblasti. Sú to všetko vysoko odborné a môžem povedať, že aj vysoko hodnotné práce", povedal nám prof. Zlatoš netajac svoju spokojnosť nad vydarenou publikáciou, ktorú vydala Univerzita Komenského.

Kniha – ako ju stručne predstavila editorka a vedecká tajomníčka ÚNPF SAV Oľga Pecháňová - je vlastne súborom prác zameraných na rôzne problémy vysokého krvného tlaku. Sú v nej práce venované sociálnemu stresu, práce študujúce aktivity cievnej steny a jej reakcie na účinky určitých látok, a to jednak na úrovni molekulárnej ako aj na úrovni tkanivovej, práce skúmajúce vplyv niektorých látok znižujúcich hypertenziu i práce skúmajúce účinok antioxidačných látok na kardiovaskulárny a centrálny systém, medzi nimi napr. aj účinok polyfenolov červeného vína.

Autori a editori venovali knihu 80. výročiu narodenia MUDr. Márie Gerovej, DrSc., ktorá patrí k popredným vedeckým pracovníkom vo výskume kardiovaskulárneho systému na Slovensku. MUDr. Gerová celý profesný život zasvätila vede a v oblasti normálnej a patologickej fyziológie dosiahla celý rad vynikajúcich originálnych výsledkov, ktoré prehĺbili poznanie najmä v oblasti regulácie kardiovaskulárneho systému a našli uplatnenie aj v praxi. Je autorkou alebo spoluautorkou viac ako 430 vedeckých prác, z ktorých viac ako 300 bolo publikovaných v zahraničí. Spolu so svojím manželom MUDr. Jánom Gerom vytvorili počas 40 rokov efektívny vedecký tandem, ktorý v začiatkoch SAV predstavoval základnú jednotku bádateľského výskumu v oblasti kardiovaskulárnej fyziológie na Slovensku. A napriek svojmu veku, Dr. Gerová dodnes pôsobí v ÚNPF SAV ako konzultantka. Nechýbala ani na spomínanej knižnej prezentácii, kde sa s obdivom vyjadrila o práci svojich mladších kolegov, vedcov, ktorí dosahujú dobré výsledky napriek nedostatočnému prístrojovému vybaveniu pracovísk a napriek nedostatočnému ohodnoteniu. Na záver dodala "Myslím, že hovorím za nás všetkých, že máme pocit krivdy a neúcty zo strany systému, ktorý riadi vedu, máme pocit neúcty k ľuďom zapáleným k hľadaniu zákonov fungovania ľudského organizmu. O to viac ďakujem, že robia to, čo robia". Možno azda nesúhlasiť?

Druhou publikáciou, ktorú predstavili fyziológovia, bola kniha SELECTED DISEASES OF CIVILISATION: Basic Mechanisms and Clinical Implications. V preklade "Niektoré choroby z civilizácie: Základne mechanizmy a klinické implikácie". Editormi sú Oľga Pecháňová a Fedor Jagla a autormi okrem nich aj ďalší pracovníci ústavu. Aj túto publikáciu vydala Univerzita Komenského. Na čo je orientovaná, o tom napovedá už samotný názov monografie. Sú v nej práce venované spracovaniu zmyslových podnetov a motorických odpovedí organizmu, teda reakcii na podnety, práce venované mechanizmom udržiavajúcim vzpriamený postoj človeka, vysokému krvnému tlaku, jeho vývoju, udržiavaniu, liečbe a prevencii, hypertenziu detí nevynímajúc, počítačovému modelovaniu srdca, cievnej chémii, ktorá najmä pri hypertenzii hrá významnú úlohu, sociálnemu stresu, antioxidačným látkam a ďalším problémom. "Čo je však najdôležitejšie", zdôraznil pri prezentácii editor a riaditeľ ÚNPF SAV MUDr. Fedor Jagla, CSc., "kapitoly zahrnujú štúdium civilizačných ochorení s dôrazom na využitie nových poznatkov v klinickej medicíne. Čiže tak, aby sa dali využiť pri posudzovaní terapie".

A do tretice – Fedor Jagla s hrdosťou predstavil aj zvláštne číslo časopisu Physiological Research, ktorý vydáva Akadémia vied ČR, a ktorý patrí aj z medzinárodného hľadiska k uznávaným currentovaným časopisom v svojej oblasti. Obsahom spomínaného čísla je 14 prác z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV, ktoré vznikli na základe medzinárodných spoluprác pracovníkov ústavu s kolegami v Českej republike, Taliansku, Francúzsku, USA a v Rusku. A len v dvoch prípadoch sú na prvých miestach medzi autormi uvedení vedci zo zahraničných pracovísk. Fedor Jagla si obzvlášť cení spoluprácu s českými kolegami na niektorých problémoch fyziológie mozgu. Jedným z nich je napr. chaos v mozgu, ktorý môže vzniknúť u chorých ľudí kombináciou rozličných pamäťových zážitkov, čo sa môže prejavovať rôznymi fóbiami. Ďalším problémom riešeným spoločne s talianskymi kolegami, ktorý je súčasťou aj 6. rámcového programu EÚ, je napr. výskum a regulácia vzpriameného postoja človeka pri poruchách rovnováhy. Výskumných problémov zhrnutých v časopise je oveľa viac. Všetky však sledujú jeden cieľ – základným výskumom čo najlepšie spoznať podstatu a príčiny civilizačných ochorení a tým prispieť k lepšej diagnostike a v konečnom dôsledku aj k lepšiemu efektu liečby.

Adela Štrpková


Foto: Vladimír Šmihula