Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Katastrofa, ktorú spôsobila v roku 2004 vlna Tsunami, nenechala svet ľahostajným. Foto: IYPE

Geovedy pre spoločnosť a Zem

27. 2. 2007 | videné 1460-krát
OSN vyhlásila rok 2008 za Medzinárodný rok planéty Zem. Prípravy začínajú už v r. 2007. Zapojili sa aj geovedci zo SAV.

Znížiť spoločenské riziko pôsobenia prírodných alebo človekom vyvolaných katastrof, nájsť hlboké a zatiaľ zle dostupné zdroje spodných vôd, využívať zdroje nerastných surovín pri súčasnom minimalizovaní negatívnych vplyvov na životné prostredie, budovať bezpečnejšie urbanistické štruktúry pri rozširovaní miest, zvýšiť v spoločnosti záujem o vedy o Zemi – to je len niekoľko z cieľov Medzinárodného roku planéty Zem – International Year of the Planet Earth (skratka IYPE alebo MRPZ), ktorým bude rok 2008.

Rok 2008 za Medzinárodný rok planéty Zem vyhlásilo dňa 22. decembra 2005 Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov v New Yorku. Je to iniciatíva celosvetovej organizácie "Medzinárodnej únie geovied" (IUGS) so sídlom v nórskom Trondheime, čo dokumentuje aj jedno z hesiel tejto iniciatívy Earth Sciences for Society - Geovedy pre spoločnosť. (Pozri aj www.yearofplanetearth.org).

K iniciatíve IUGS sa čoskoro pridalo aj UNESCO a tak dnes možno hovoriť o najväčšej celosvetovej iniciatíve vedúcej možno i k záchrane Zeme a trvalo udržateľného rozvoja. Keďže tém je veľa a príprava programov zameraných na realizáciu tejto iniciatívy je náročná, aktivity k Medzinárodnému roku planéty Zem (IYPE) sa naplánovali do trojročného obdobia - triénia – t.j. na obdobie rokov 2007 až 2009.

Medzi 162 signatárskymi štátmi je aj Slovensko. A tak ako v iných štátoch, aj u nás sa iniciatívy chytili geovedci. Prvým z množstva podujatí venovaných Medzinárodnému roku planéty Zem bola tlačová beseda SAV a Geologického ústavu SAV 26. februára 2007 na tému Planéta Zem v našich rukách, čo je aj hlavné heslo IYPE.

V úvode tlačovej besedy predseda koordinačného výboru IYPE geológ RNDr. Jozef Michalík, DrSc. (Geologický ústav SAV) pripomenul katastrofu z decembra 2004, keď západné pobrežie severnej Sumatry v Indonézii zasiahlo zemetrasenie magnitúdy 9 a následne spustené vlny tsunami zaplavili pobrežné zóny Indického oceánu s tragickými následkami. A v nadväznosti na túto tragédiu zdôraznil síce dobre známe, ale stále zabúdané varovania: "Práve takáto rozsiahla prírodná katastrofa zvýrazňuje nebezpečie jestvovania geologických hazardov v celosvetovom meradle. Pritom Zem je náš domov. Je v našom záujme poznať ho a vedieť ho účelne využívať.... Vzduch, voda, príroda okolo nás, sú súčasťou nášho prostredia. Ničenie vlastného domu povedie k tomu, že z nás čoskoro budú bezdomovci... Človek má však dostatok schopností, aby včas poznal blížiace sa prírodné nebezpečenstvo a vedel sa pred ním uchrániť. Nevšímavosť voči prírodnému prostrediu sa však rovná samovražde..."

Je len logické, že ak si nechceme sústavnou devastáciou životného prostredia a zdrojov na Zemi celkom podpíliť pod sebou konár, treba sa spamätať. Aj preto je cieľom pripravovaných podujatí v rámci Medzinárodného roka planéty Zem predovšetkým snaha zvýšiť informovanosť širokej verejnosti o globálnych problémoch Zeme. Aktivity budú zamerané na desať tém – podzemné vody (ich hľadanie, ochrana, využívanie), podnebie (globálne zmeny), hlbiny Zeme (často sú pre nás menej známe ako vesmír, stále ukrývajú tajomstvá), oceány (kolíska dávnych čias), pôda (živá pokožka Zeme), geohazardy (minimalizovať riziko, maximalizovať bezpečnosť) zdroje (ich racionálne využívanie), zdravie (zdravšie životné prostredie), megalopolis (bezpečnosť ľudských sídiel aj pre budúce generácie) a život na Zemi (tvár planéty sformovali živé ekosystémy, ktoré treba chrániť).

Riaditeľ Geologického ústav SAV RNDr. Jaroslav Lexa, CSc. informoval o nutnosti využívať suroviny a energetické zdroje tak, aby sa nevyčerpali. Ide o trvalo udržateľný rozvoj.

RNDr. Igor Broska, CSc., tajomník výboru IYPE (Geologický ústav SAV), zdôraznil nebývalý rozmer osvety, ktorú by mali priniesť najbližšie tri roky v záujme záchrany Zeme. Nejde však len o osvetu. V rámci IYPE sa pripravujú tiež rôzne integrované projekty, ktoré sa budú koordinovať celosvetovo, ktorých výsledkom by mali byť odporúčania pre politikov a vlády ako chrániť planétu Zem.

Do pripravovaných podujatí zasiahne SAV rôznymi spôsobmi. Ako informoval člen Predsedníctva SAV geofyzik , k aktivitám SAV budú patriť aj výstavy v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave a v iných mestách SR a prednášky odborníkov k hlavným témam Medzinárodného roka planéty Zem. Aj takto chce SAV podnietiť záujem verejnosti a najmä mladých ľudí o geovedné disciplíny a prispieť k pestovaniu vzťahu jednotlivca k Zemi ako celku. Aby sme si všetci uvedomili, že planéta Zem je náš domov.


Foto: V. Šmihula