Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zľava za predsedníckym stolom prof. Ján Slezák, prof. Felix. Unger, Iveta Hermanovská z OMS Ú SAV, prezident SR Ivan Gašparovič,  minister Ivan Valentovič a prof. Štefan Luby.

Zdravie je bohatstvo

21. 2. 2007 | videné 1460-krát
Odborná konferencia za účasti prezidenta SR bola pod týmto názvom v utorok 20. februára v bratislavskom hoteli Bôrik.

Konferenciu zorganizovala Slovenská akadémia vied v spolupráci s Kanceláriou prezidenta SR, Európskou akadémiou vied a umení, Ministerstvom zdravotníctva SR a Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v SR.

Hlavný organizátor konferencie prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák na úvod privítal významného hosťa – prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ministra zdravotníctva SR Ivana Valentoviča, prezidenta Európskej akadémie vied a umení (EAVU) prof. Felixa Ungera, poslanca NR SR Štefana Zelníka, vedúceho Kancelárie prezidenta SR prof. Milana Čiča, predsedu Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru Konferencie biskupov Slovenska mons. Františka Rábeka, ako aj predsedu SAV prof. Štefana Lubyho a ďalšie osobnosti.

Prof. Ján Slezák na úvod pripomenul, že konferencia sa uskutočňuje z podnetu prezidenta EAVU prof. Felixa Ungera. Zdôraznil, že cieľom konferencie je konfrontovať pohľady odborníkov na ďalší vývoj slovenského zdravotníctva a jeho organizáciu, aby lepšie slúžilo ľuďom a bolo porovnateľné s vyspelými krajinami EÚ.

Prezident SR Ivan Gašparovič na úvod svojho vystúpenie položil základnú otázku, či žijeme v zdravom svete. Pripomenul však, že medicína môže riešiť len časť týchto problémov. "Začína to platiť o to viac, a čoraz častejšie začíname hovoriť, že samotné zdravotníctvo je choré," konštatoval prezident. "Často ho trápia tie isté problémy, ako jeho pacientov. Žije v napätí a ekonomickej nedostatočnosti. Hoci stále hovoríme, že práve zdravie je – ak nie bohatstvom, tak aspoň predpokladom plnohodnotného života."

V ďalšej časti svojho vystúpenia Ivan Gašparovič pripomenul, že problém našej zdravotnej starostlivosti spočíva popri ekonomických faktoroch aj v nedôslednosti v dodržiavaní ústavami a zákonmi garantovaných občianskych práv v oblasti zdravotníctva. "A vidí sa mi, tieto zákony stále ešte nedostatočne chránia aj zdravie samotného zdravotníctva," dodal prezident. "Preto tak úpenlivo a netrpezlivo hľadáme nové formy a prístupy k riešeniu aktuálnych problémov v tejto oblasti."

Prezident Európskej akadémie vied a umení prof. Felix Unger vo svojom vystúpení pod názvom Zdravie je bohatstvo založené na novej paradigme a solidarite informoval, že EAVU získala mandát na vypracovanie Európskeho programu zdravotnej starostlivosti, ktorý bol predložený Európskemu parlamentu ako správa pod názvom Zdravie je bohatstvom – Strategické vízie pre zdravotnú starostlivosť v Európe na začiatku 21. storočia. Správa sa zaoberá medicínskymi vedami, organizovaním a financovaním zdravotníctva. V ďalšej časti vystúpenia sa venoval otázkam istej dovtedajšej absencie paradigmy medicíny 21. storočia - ktorá by mala odrážať rozloženie dôrazu na pacienta, ultra medicínu a prevenciu – a formuloval jej základné princípy.

Prof. Unger podrobne analyzoval súčasné národné systémy poskytovania zdravotnej starostlivosti v Európe, ktoré by mali postupne implementovať základné prvky Európskeho systému zdravotnej starostlivosti – zdravotné poisťovne a všeobecná spoluúčasť pacienta by mali byť dostupné v celej Európe pre všetkých, prerozdeľovanie daní prostredníctvom zvláštneho národného fondu pre zdravotníctvo a plné hradenie všetkých zdravotníckych služieb. Prezident EAVU načrtol aj základy novej organizácie zdravotníctva na princípe zdravotných centier.

Minister zdravotníctva SR Ivan Valentovič vo svojom vystúpení definoval základné východiská smerovania Vlády SR v oblasti zdravotníckej starostlivosti a pripomenul, že "vláda má tendenciu vstúpiť do legislatívneho rámca s cieľom pozmeniť negatívne dopady reformy zdravotníctva z minulého obdobia".

Na konferencii odznelo poldruha desiatky vystúpení významných odborníkov na medicínu a manažment zdravotníctva. Prof. Ján Slezák, ktorý predsedal konferencii, na záver vo svojom vystúpení QUO VADIS, slovenské zdravotníctvo stručne sformuloval základné požiadavky na reorganizáciu zdravotníctva.