Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Štefan Luby a premiér Robert Fico vo vestibule Úradu SAV v Bratislave.

Premiéra prekvapila rozmanitosť SAV

15. 2. 2007 | videné 3416-krát
V stredu 14. februára predseda Vlády SR Robert Fico na pôde Slovenskej akadémie vied rokoval s jej vedením.

Premiér Robert Fico navštívil SAV na pozvanie jej predsedu prof. Štefana Lubyho. Na rokovaní zúčastnili aj ďalší významní funkcionári SAV – prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, podpredsedovia Viera Rosová, Fedor Gömöry, Ivan Zahradník, Dušan Kováč, predseda Snemu SAV Karol Iždinský, predseda Učenej spoločnosti SAV prof. Fedor Čiampor, vedúci Úradu SAV Ján Malík, ako aj ďalší členovia Predsedníctva SAV a vedúci pracovníci. Cieľom stretnutia bolo oboznámiť premiéra s činnosťou a významnými výsledkami SAV a prerokovať otázky ďalšej spolupráce Akadémie s Vládou SR.

Prof. Štefan Luby po privítaní vzácneho hosťa stručne priblížil činnosť aj vývoj SAV v posledných rokoch, predovšetkým však jej medzinárodnú spoluprácu v rámci európskych a ďalších programov. Podrobne informoval aj o zmenách v SAV po roku 1989, najmä o vnútorných opatreniach, ktoré znamenali radikálne znižovanie počtu zamestnancov, približne na polovicu pôvodného počtu. Zdôraznil, že zapojenie do europrogramov si dnes už vyžaduje opačný proces – postupne zvyšovať výskumnú kapacitu SAV. Pripomenul aj návrh SAV na zmenu Zákona o vysokých školách, aby Akadémia mohla samostatne prijímať a vychovávať doktorandov, čo je v záujme rozvoja vedy aj SAV.

Predseda SAV hosťovi priblížil aj projekty, ktoré SAV realizuje, či realizovala v spolupráci s vládou. Medzi nimi napríklad vybudovanie Národnej siete seizmických staníc SR, budovanie Národného jazykového korpusu, vydávanie Veľkého slovníka slovenského jazyka, Encyklopaedie Beliany či ďalšie projekty.

Prof. Štefan Luby pripomenul aj problémy, na ktorých riešení má SAV v súčasnosti najväčší záujem – pokrytie 25 % nákladov na prijaté projekty v 7. rámcovom programe EÚ, malá autonómia SAV v doktorandskom štúdiu, potreba kapitálových výdavkov na opravy budov, keďže SAV nie zahrnutá medzi možnosti čerpať takéto zdroje zo štrukturálnych fondov EÚ, či získanie výnimky na predaj nepotrebného nehnuteľného majetku.

V ďalšej časti rokovania jednotliví podpredsedovia, zodpovední za všetky tri oddelenia vied SAV, prezentovali najvýznamnejšie či najzaujímavejšie výsledky a výskumy v rámci svojich oddelení.

Za prvé oddelenie vied SAV Fedor Gömöry predstavil skúmanie vlastností materiálov pri teplotách blízkych nule, kryogénnu techniku, matematickú optimalizáciu transportu plynu v plynárenskej sústave SPP v SR, budovanie seizmickej siete a vývoj supravodivých káblov na prenos elektrickej energie.

Ivan Zahradník za druhé oddelenie prezentoval moderné keramické rezné nástroje, liečbu cukrovky, vývoj v molekulárnej biológii, konkrétne úspechy vo výskumoch včelieho genómu, príspevok SAV k riešeniu následkov veternej kalamity v Tatrách či k liečbe Alzheimerovej choroby (centrum Memory).

Za tretie oddelenie Dušan Kováč informoval o archeologických nálezoch v Bojnej, výskume problematiky kolektívnych identít v strednej Európe, predstavil populárno-vedeckú publikáciu o slovenských mýtoch, informoval o spoluúčasti na projekte Európska sociálna sonda, priblížil Slovenský národný korpus aj ukážky zo Slovníka súčasného slovenského jazyka. V závere poukázal na absenciu humanitných a spoločenských vied v štátnych programoch, aj v zámeroch na kreovania národných centier excelentnosti a pod.

Predseda vlády SR Robert Fico sa vo svojom vystúpení vyznal zo svojho vzťahu najmä k spoločenským vedám a ubezpečil prítomným, že ak niekto interpretoval tento vzťah k spoločenským, ale aj iným vedám inak, nebola to správna interpretácia. Vyjadril svoj obdiv k rozsahu aj výsledkom činnosti Slovenskej akadémie vied. Informoval o svojom zámere osloviť predovšetkým verejnoprávne médiá, aby poskytli väčší priestor na prezentáciu jej činnosti a výsledkov, aby sa vo verejnosti budoval pozitívny vzťah k vede a SAV.

Premiér v ďalšej časti svojho vystúpenia zdôraznil otázku vzťahu vlády k SAV. Pripomenul, že limitujúcim faktorom sú záväzky, ktoré v rozpočtovej oblasti Slovensko prijalo k Európskej únii, ale aj deficit Sociálnej poisťovne odklonom časti verejnoprávnych zdrojov do súkromného II. piliera a pod. Ako konštatoval, za týchto okolností ťažko možno očakávať, že v najbližšom čase by sme boli schopní rozsiahlejších investícií do podpory vedy. Ubezpečil však, že vláda má predstavu o zdrojoch, ktoré by v budúcnosti chcela využiť na tento účel. Vyjadril podporu vede a konkrétne SAV a zhrnul doterajšie kroky, ktorými vláda SR prejavila túto podporu – pridelením účelových prostriedky na výskum archeologického náleziska v Bojnej, uvoľnením prvej časti mimoriadnej dotácie na Encyklopédiu Beliana, vrátením približne polovice viazaných rozpočtových prostriedkov v minulom roku a ďalšími opatreniami. S mimoriadnym uznaním sa vyjadril o archeologických výskumoch v Bojnej a zaspomínal si na svoju návštevu tejto lokality. "To nestačí vidieť iba na fotografii, musíte to vidieť na vlastné oči, musí vás to uchvátiť," konštatoval premiér a s úsmevom dodal: "A že je to zázračné miesto, potvrdzuje aj príhoda, keď počas môjho krátkeho pobytu som doslova zakopol do čohosi, čo neskôr odborníci identifikovali ako rydlo z poľnohospodárskeho nástroja z 8. storočia..."

Predseda vlády požiadal o zintenzívnenie práce na vypracovaní stratégie a vízie SR do roku 2030 a o spoluprácu na zámere zriadenia Európskeho atómového fóra na Slovensku a analýze problému poruchovosti vrát na vodnom diele Gabčíkovo-Nagymaros. Vyjadril prísľub riešenia predaja nadbytočného majetku, keď požiadal o predloženie konkrétnych podkladov, ktoré spracujú na Úrade vlády SR a predložia na rokovanie vlády, ako aj určitej možnosti ďalšieho dotovania vedy v prípade pozitívneho vývoja štátneho rozpočtu. V závere garantoval priaznivý vzťah vlády SR k Slovenskej akadémii vied. Zároveň prisľúbil, že predstavitelia SAV budú môcť o konkrétnych problémoch rokovať na budúcich stretnutiach, či už na pôde SAV alebo Úradu vlády SR.


Písomný záznam z tlačového brífingu s predsedom vlády SR Robertom Ficom a predsedom SAV prof. Štefanom Lubym po stretnutí.

Robert Fico:

"Ak dovolíte začnem nostalgicky – mám k Slovenskej akadémii vied veľmi blízko, pretože vedeckú ašpirantúru som robil na Ústave štátu a práva SAV a strávil som tam pomerne veľa času. Avšak vážnejšie... Prezentácia, ktorú mi predstavitelia SAV urobili, jasne preukázala, aký široký záber Akadémia má, a aká je neuveriteľne dôležitá pre slovenskú verejnosť. Chcel by som poprosiť aj vás, médiá, že pokiaľ by to bolo možné, aby ste čo najviac informovali slovenských občanov o tom, aké aktivity vyvíja SAV vo všetkých svojich ústavoch, na všetkých svojich pracoviskách. S potešením môžem konštatovať, že v porovnaní s rokom 2006 sme zachovali ten istý rozpočet pre SAV, dokonca došlo k miernemu navýšeniu. Rovnako je dobré, že sme aj ad hoc rozhodli o niektorých projektoch, ktoré priamo podporujú aktivity SAV. Uviedol by som, že do istej miery finančne podporujeme vydávanie – a odporúčal by som ju každému - veľmi peknej Encyklopédie Beliana. Podporili sme aj archeologický výskum v okolí Bojnej, kde sa našiel nádherný zlatý poklad, ktorý potvrdzuje, že kresťanstvo mohlo byť skôr, ako sme sa vždy doteraz učili. Je zrejmé, že SAV by určite potrebovala viac zdrojov, ale dnes sme v situácii určitého viazania výdavkov vzhľadom na naše ambície zaviesť euro od 1. januára 2009. Ale som tu aj preto, aby som si všetky požiadavky zo SAV vypočul a keďže sám som robil na Akadémii ašpirantúru a v rokoch 1986 až 2000 som pracoval v právnickom inštitúte, ktorý síce nepatril pod SAV, ale sa v ňom robila právna veda, mám k tejto inštitúcii veľmi blízko. Chcem poďakovať pánovi predsedovi SAV za veľmi milé privítanie a užitočnú prezentáciu."

-Otázka novinárov:

"Pán predseda, dá sa uvažovať o tom, že by sa v budúcnosti ubrali nejaké financie, napríklad obrane či vnútru, aby percento výdajov na vedu, ktoré vo vzťahu k HDP opäť kleslo, znova stúplo?"

Robert Fico:

"Ak chceme byť konkurencieschopní v Európe, ak chceme byť naozaj krajinou, kde životná úroveň pôjde rýchlejšie hore, ani nám nič iné nezostáva. My sme dnes z hľadiska maastrichtských dohôd postavili kritériá veľmi prísne – deficit 2,9% v tomto roku, 2,5% v budúcom roku, 2% v roku 2009. Ale všetci sa spoliehame na to, že kombinácia dobrého hospodárskeho rastu s veľkými škrtmi vo vládnej spotrebe umožní, aby sme podobné inštitúcie podporovali viac. Ale nepatrím medzi politikov, ktorí niekam prídu a hneď nasľubujú, že to bude zo dňa na deň. Navyše ľudia v SAV si preskákali ťažšie doby, ako bol rok 2006. Nazdávam sa, že najmä začiatok deväťdesiatych rokov bol veľmi komplikovaný. Ale ak nepôjdeme cestou podpory vedy a vzdelania, Slovensko ako krajina nebude mať šancu uspieť s konkurencii s inými európskymi štátmi. Preto to ja považujem za absolútnu nevyhnutnosť."

- Otázka:

"Čo hovoríte na rozhodnutie podporiť skôr aplikovaný výskum na úkor základného? Nie je to, podľa vás, kontraproduktívny nápad?"

Robert Fico:

"To sú otázky, o ktorých sa večne diskutuje, tým by som sa teraz nezaťažoval..."

Prof. Štefan Luby:

"Sme radi, že toto rokovanie bolo konštruktívne. Našli sme predbežne možnosti, ako by SAV dostávala od vlády od vlády a ústredných orgánov štátnej správy konkrétne zákazky, expertízy, podiel na spracovaní vízie, podiel na vydávaní encyklopédií a pod., ale čo vidíme v tejto chvíli ako absolútne pre slovenskú vedu rozhodujúce a prvoradé, je náš úspešný vstup do súťaže o Štrukturálne fondy EÚ a o projekty 7. rámcového programu EÚ. Hovorili sme o tom, že je potrebné zabezpečiť – nielen pre Akadémiu, ale celoštátne – subvencovanie asi 25% výdavkov. Pretože 7. rámcový program sa líši od šiesteho, už nie je možné získať prostriedky na výskum v plnom rozsahu. Takže túto záležitosť, ktorá patrí do kompetencie pána ministra školstva, sme na dnešnom stretnutí pred premiérom predostreli tiež a dostali sme prísľub, že sa tomu bude venovať pozornosť. A pokiaľ ide o štrukturálne fondy, vari ani netreba zdôrazňovať, že je to ojedinelá šanca pre Slovensko v najbližšom období týchto siedmich rokov. Len čo sa národný strategický referenčný rámec vráti schválený alebo s modifikáciami z Bruselu, musíme plne naštartovať a pri tom bude tiež potrebné niektoré otázky finančného zabezpečenia na našej strane riešiť, aby sme prekročili istý finančný prah a pán predseda vlády prisľúbil, že v režime konkrétnych krokov sa budeme k týmto veciam vracať."

Robert Fico:

"Ak dovolí pán predseda, aby som potvrdil šírku a rozmanitosť aktivít SAV, rád by som uviedol dva projekty, kde je spolupráca medzi vládou SR a SAV – okrem iných – vari najvýznamnejšia. Je to napríklad Stratégia stredno- a dlhodobého rozvoja Slovenskej republiky, ku ktorej sa zaviazala vláda SR vo svojom programovom vyhlásení. O vypracovanie prvých základných východísk sme požiadali práve SAV. Samozrejme, okrem iného, je to dohodnuté aj na báze ekonomickej. Ďalej uvediem zaujímavosť, ktorá potvrdzuje špeciálnu šírku aktivít SAV. Dnes mi Ministerstvo životného prostredia SR potvrdilo, že bude spolupracovať so SAV pri analýze častých havárií na vrátach vodného diela Gabčíkovo-Nagymarosz, kde neustále dochádza k praskaniu materiálu. A je to práve SAV a jej špeciálne pracoviská, ktoré majú zabezpečiť určitú analýzu ďalšieho postupu, čo s tým. To len potvrdzuje, aká užitočná je SAV v každodennom živote."