Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vykopávky v okolí osady Al Khedr.

V Kuvajte už tretia sezóna

15. 2. 2007 | videné 1317-krát
Archeológovia a ďalší odborníci z Archeologického ústavu SAV minulý víkend odcestovali na ostrov Failaka v Perzskom zálive.

Dvadsaťčlenný tým, súčasťou ktorého sú aj odborníci z Turecka, Belgicka a Kuvajtu a študenti archeológie z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, tam strávi 2 až 3 mesiace. Bude pokračovať vo výskume dvoch nálezísk – osídlenia z doby bronzovej (z čias starobabylonskej ríše) a predislamskej osady z včasného stredoveku.

Počas prvých dvoch výskumných sezón pri výskume prístavnej osady Al-Khedr z doby bronzovej na mieste vykopávok objavili vzácne mezopotámske pečate s klinopisnými nápismi a mytologickými výjavmi. Ľudia si nimi v minulosti označovali svoj majetok, zároveň mali aj funkciu podpisu. Pečate dokazujú význam tejto osady, pretože ich vlastnila vyššia vrstva kupcov, ktorí obchodovali so vzdialenými krajinami. Našli sa aj základy kamenných stavieb, predmety dennej potreby ako rybárske háčiky, britvy, nožíky, šperky z kostí a množstvo keramiky. Významné výsledky priniesli výsledky archeozoologického a archeobotanického bádania pre poznanie životného prostredia v tejto oblasti na konci 3. a na začiatku 2. tisícročia pred n. l.

Vlani archeológovia rozšírili svoje aktivity o včasnostredovekú kresťanskú osadu zo šiesteho až ôsmeho storočia v mieste Al-Qusur v strede ostrova, ktorú využívala vtedy nestoriánska cirkev, pravdepodobne ako základňu pre misijnú činnosť na druhej strane Perzského zálivu – v Iráne a ďalej v Indii. Objavili tu 37 obytných dvorcov, ohraničených kamennými ohradami. Boli v nich obytné domy, hospodárske budovy a skladiská. Ich kamenné základy sa v piesku veľmi dobre zachovali. Vzácnym nálezom boli sklené nádoby, ktoré sú dôležitou pamiatkou pre časové a kultúrne určenie osídlenia ostrova Failaka v tomto období.

PhDr. Karol Pieta, DrSc.
Archeologický ústav SAV v Nitre