Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Predseda Rady riaditeľov košických pracovísk SAV doc. RNDr. Peter Kopčanský, CSc. videokonferenčnú miestnosť otvoril.

Nová videosála v Košiciach

12. 2. 2007 | videné 1774-krát
Vo štvrtok 8. februára v Košiciach slávnostne otvorili novú videokonferenčnú miestnosť pre potreby košických pracovísk SAV.

Nachádza sa v budove SAV na Watsonovej ulici č. 47 v Košiciach. Je to jedna z prvých videokonferenčných miestností v Slovenskej akadémii vied na takejto úrovni. Miestnosť svojím príhovorom oficiálne otvoril predseda rady riaditeľov košických pracovísk SAV doc. RNDr. Peter Kopčanský, CSc. Popri ocenení technických parametrov miestnosti a poďakovaní zainteresovaným stranám, si zaspomínal aj na začiatky videokonferenčných spojení, ktorých priekopníkmi, a to nielen v Košiciach, ale v rámci celého Slovenska, boli RNDr. Jaroslav Antoš, CSc., doc. RNDr. Dušan Bruncko, CSc. a v súčasnoti hlavne RNDr. Pavol Murín, CSc. Na časy, keď si bolo treba pre spojenie rezervovať špeciálne pásmo, a aj to bolo možné až po polnoci...

Na otvorení sa zúčastnili riaditelia košických pracovísk SAV, ľudia ktorí sa o vybudovanie miestnosti zaslúžili a prišli aj čestní hostia, podpredsedníčka SAV Viera Rossová, členovia Predsedníctva SAV Branislav Peťko a Peter Samuely. Otvorenie bolo (ako inak) prenášané videokonferenčne systémom VRVS. Virtuálne sa k nám pripojila a krátkym prejavom zhromaždených z Bratislavy pozdravila ďalšia členka P-SAV Elena Gramatová, zároveň predsedníčka Komisie P-SAV pre informačné a komunikačné technológie (KiT), vďaka ktorej bol tento projekt zrealizovaný. Spolu s ňou sa na otvorení z videokonferenčnej miestnosti Výpočtového strediska SAV zúčastnili aj jeho riaditeľ Tomáš Lacko, riaditeľ VS SAV a bývalý dlhoročný riaditeľ VS SAV Štefan Kohút, podporovateľ myšlienky videokonferencíí v SAV, a tiež Eva Kohútová, ktorá má technológie videokonferencingu vo VS SAV na starosti. Virtuálne nás navštívili aj kolegovia -riaditeľ Ústavu ekológie lesa SAV Jozef Valka zo Zvolena, Richard Komžík z Astronomického ústavu SAV v Starej Lesnej, aj členovia oddelenia virtuálnej kolaborácie UPJŠ v Košiciach. Po oficiálnom otvorení Ján Gálik, člen KiT a koordinátor projektu, oboznámil prítomných s možnosťami videokonferenčnej miestnosti. Vyvrcholením bol "prvý videokonferenčný prípitok" - pripili sme si čašou šampanského naraz v Košiciach aj v Bratislave.

Potešiteľné je, že táto miestnosť nie je v SAV jediná, prvé lastovičky už v SAV fungujú (VS SAV Bratislava) a niektoré sú tesne pred dokončením (SAV Zvolen, Kongresové centrum SAV Smolenice).

O zdarný priebeh akcie sa zaslúžila aj riaditeľka THS Ú SAV v Košiciach JUDr. Glória Gajdošová, ktorá pomáhala radami, dohliadala na korektné nakladanie s finančnými prostriedkami a dbala na estetickú stránkou projektu. Garantom technickej stránky bola skupina pre VT vedená Ing. Viktorom Kočanom. Za rýchle, kvalitné a ekonomické prevedenie stavebných úprav patrí uznanie hlavne pánovi Jozefovi Bačíkovi, vedúcemu technického oddelenia THS SAV v Košiciach.

Pri tvorbe projektu na vybudovanie VK miestnosti podstatnou mierou pomohli členovia kolektívu virtuálnej kolaborácie z PF UPJŠ, ktorý vedie "guru" slovenských videokonferencií, RNDr. Pavol Murín, CSc. Bez ich pomoci a podpory by sa tak časovo a technicky náročný projekt asi nedostal do dnešnej podoby.

Miestnosť je vybudovaná v priestore bývalej "sálovej" telefónnej ústredne, ktorý sa uvoľnil vďaka výmene ústredne za malú "skrinkovú". Uvoľnený priestor však zďaleka nebol vhodný na zasadaciu miestnosť, boli to v podstate temperované prevádzkové priestory. Bolo nevyhnutné ich "poľudštiť" stavebnými úpravami, ktoré zahŕňali kompletnú rekonštrukciu miestnosti – od výmeny podlahy, opravy a úpravy stien, inštalácie stropného podhľadu so svietidlami až po inštaláciu radiátorov, roliet a žalúzii a nových rozvodov elektriky a počítačovej siete.

Miestnosť je zariadená vkusne a moderne. Nakoľko je prakticky nevetrateľná, bola do nej nainštalovaná aj malá klimatizačná jednotka s ventiláciou (čo jej bezpochyby zabezpečí obľúbenosť v letných mesiacoch). Zariadenie miestnosti, stoličky a stoly umožňujú rôzne konfigurácie rokovania. Kapacita miestnosti závisí od zvolenej konfigurácie (bez stolov, s centrálnym stolom, atď.), je odhadovaná na 12 až 25 účastníkov rokovania. Technické vybavenie miestnosti – plátno s dataprojektorom na sledovanie prezentácií, veľký nástenný LCD televízor na sledovanie vzdialených účastníkov rokovania, elektronická tabuľa s priamym vstupom do počítača, diaľkovo ovládaná kamera na snímanie prednášajúceho, malá kamera na snímanie prítomného publika, všesmerový mikrofón na stôl pre prenos diskusie, mikrofóny do ruky, a na krk, pre prednášajúceho. Obrazové a zvukové informácie sú spracovávané počítačom pripojeným na Internet, ktorý zabezpečuje aj videokonferenčné spojenia. Všetky audio i video signály sa do PC dostávajú cez mixážny pult, v ktorom sa môžu upravovať a prepínať. Miestnosť je vybavená zásuvkami pre pripojenie do počítačovej siete, ako aj WiFi smerovačom pre bezdrôtové pripojenie. Z rokovaní je možné robiť záznam videokamerou.

Po oficiálnom otvorení sa v priestoroch novej videokonferenčnej miestnosti stretli zástupcovia jednotlivých košických ústavov SAV, ktorí majú na pracoviskách na starosti výpočtovú techniku, aby sa oboznámili s technickým vybavením a možnosťami miestnosti. Po tejto "expertnej" porade bola miestnosť otvorená pre všetkých pracovníkov SAV v Košiciach, ktorí si v rámci Dňa otvorených dverí mohli miestnosť prezrieť, oboznámiť sa s jej vybavením a podiskutovať o tom, ako by mohla byť práve pre nich užitočná. Deň otvorených dverí sa stretol s nečakaným záujmom, čo je prísľubom pre jej naozaj maximálne využitie. Na záver snáď už len konštatovanie - Dobrá vec sa podarila!

Záznam zo slávnostného otvorenia, ktorý pre nás vyhotovil Rastislav Adámek z PF UPJŠ, si môžete pozrieť a stiahnuť na adrese http://home.saske.sk/~galik.

RNDr. Ján Gálik, CSc.
Neurobiologický ústav SAV v Košiciach



Foto: Igor Strhársky