Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Mikuláš Šupín v rozhovore s prof. Štefanom Lubym.

S Ministerstvom školstva SR

1. 2. 2007 | videné 2380-krát
Na pôde SAV sa prof. Štefan Luby stretol s novým generálnym riaditeľom Sekcie vedy a techniky MŠ SR prof. Mikulášom Šupínom.

Na pozvanie predsedu SAV prof. Štefana Lubyho v stredu 31. januára Akadémiu navštívili zástupcovia Ministerstva školstva SR. Okrem prof. Mikuláša Šupína sa na rokovaní zúčastnili aj ďalší vedúci pracovníci ministerstva – riaditeľka Odboru stratégie a analýz Marta Cimbáková, riaditeľ Odboru implementácie a hodnotenia podpory výskumu a vývoja Róbert Szabó a vedúca Oddelenia bilaterálnej spolupráce a medzinárodných organizácií Lucia Pawliková.

Slovenskú akadémiu vied na rokovaní zastupovali - prof. Štefan Luby, prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, podpredsedovia SAV Viera Rosová, Fedor Gömöry, Ivan Zahradník, vedecký sekretár SAV Ľubomír Falťan, predseda Snemu SAV Karol Iždinský a ďalší vedúci pracovníci.

Ako na úvod konštatoval prof. Štefan Luby, účelom stretnutia bola prezentácia názorov na vzájomnú spoluprácu v nadchádzajúcom období a oboznámenie zástupcov ministerstva s aktivitami a výsledkami SAV. Zároveň však aj s problémami, ktoré prekonáva Akadémia v súčasnosti.

Prof. Mikuláš Šupín na úvod svojho príhovoru vysoko ocenil kvalitu výskumu v SAV a konštatoval, že rozsiahlejšia spolupráca s ňou by nepochybne pomohla aj mnohým vysokým školám na Slovensku, keďže za súčasného ich stavu sú pedagógovia doslova preťažení, na vlastný výskum už často nezostávajú sily ani čas. "Obdobie po roku 1989 iste nebolo pre SAV ľahké, objavovali sa rôzne názory a tendencie, ale nazdávam sa, že Akadémia si vydobyla svoje postavenie a uznanie v spoločnosti," dodal generálny riaditeľ. V ďalšej časti svojho vystúpenia konštatoval, že, žiaľ, podiel rozpočtovaných prostriedkov na financovanie vedy a techniky vo vzťahu k HDP na Slovensku klesá a je najvyšší čas konať. Zároveň informoval o aktivitách MŠ SR na zmenu tohto stavu a na získanie vyššieho podielu prostriedkov v rámci europrogramov, v čom zatiaľ zostávame na chvoste medzi krajinami EÚ. Zároveň navrhol, aby pri získavaní projektov 7. rámcového programu EÚ spojili svoje sily akademické aj univerzitné pracoviská a navrhli také projekty, ktoré budú mať vyššie šance na úspech.

Vo svojom vystúpení sa prof. Šupín zaoberal aj otázkou 25-percentného spolufinancovania úspešných programov. Potvrdil, že Ministerstvo školstva SR bude hľadať spôsob, ako tieto prostriedky získať, aby ich výskumné pracoviská nemuseli hradiť z vlastných prostriedkov. Informoval, že od januára pri ministerstve funguje aj agentúra pre implementáciu štrukturálnych fondov EÚ na operačné programy v oblasti vzdelávania, výskumu a vývoja.

Generálny riaditeľ Sekcie vedy a techniky MŠ SR podrobne informoval o súčasných aktivitách ministerstva a vlády v oblasti získavania finančných prostriedkov pre vedu a výskum, hoci konštatoval, že prevratné zmeny k lepšiemu v krátkom časovom horizonte nemožno očakávať. Poťažkal si, že aj ministerstvo zápasí s podobnými problémami ako vysokoškolské aj akademické pracoviská – platové ohodnotenie kvalifikovaných ľudí nie je adekvátne – takže mnohí kvalifikovaní pracovníci hľadajú únikové cesty na lepšie platené pracoviská, čo značne spomaľuje chod inštitúcie.

Prof. Štefan Luby s úsmevom konštatoval, že "ak pokladáme tento rok za rok nalomenia, budúci rok musí byť rokom zlomu". V tomto roku sa rozbehnú viaceré veľké projekty, ale reálne čerpanie prostriedkov z programov EÚ nastane až v budúcom roku. "Figúry na šachovnici sú rozostavané dobre – a sú to silné figúry, ale teraz musíme naozaj napnúť sily," dodal predseda SAV.

Prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák ocenil prístup Sekcie vedy a techniky MŠ SR k riešeniu nastolených problémov. Dodal, že nemali by sme mať dôvod na pesimizmus, najdôležitejšie je, aby vedecká komunita našla spoločnú reč so súčasnou vládou, čo sa v minulých rokoch nedarilo.

V rámci diskusie zástupcovia SAV oboznámili predstaviteľov ministerstva s viacerými otázkami financovania výskumu v Akadémii v rámci domácich aj európskych programov, aj s návrhmi na ich riešenie.