Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom košickej Vedeckej kaviarne bol riaditeľ Matematického ústavu SAV, v. v. i., doc. Karol Nemoga

Kvantové počítače môžu zmeniť celý svet šifrovania

18. 11. 2024 | videné 233-krát

Matematika je mnohými ľuďmi vnímaná ako exaktná, odťažitá disciplína, ktorá často nemá priamy vzťah k bežnému životu. Ako ale vysvetlil vo svojej prednáške v rámci košickej Vedeckej kaviarne v Tabačke doc. Karol Nemoga, riaditeľ Matematického ústavu SAV, v. v. i., táto veda je pre fungovanie moderného sveta kľúčová. Od základnej logiky až po zložité kryptografické algoritmy, matematika formuje mnohé aspekty našej spoločnosti, či už si to uvedomujeme, alebo nie.

V úvode prednášky sa K. Nemoga zameral na historické základy matematiky a význam teórie množín a logiky. „Matematika je dôkladná príprava na situácie, ktoré nikdy nenastanú,“ pripomenul s úsmevom starú múdrosť, pričom zdôraznil, že matematická logika má zásadný význam pre presnosť a usporiadanie nášho myslenia. Vysvetlil tiež, ako logika a axiomatický prístup umožnili rozvoj ďalších disciplín, a pripomenul, že bez týchto základov by dnes neexistovali ani počítače, ani moderné šifrovanie.

Jednou z najdiskutovanejších tém večera bola kryptológia – veda o šifrovaní. K. Nemoga vysvetlil, ako matematika umožňuje zabezpečenie našich dát: „Dnešné šifrovanie nás chráni v digitálnom priestore, ale kvantové počítače môžu prelomiť mnohé, čo dnes považujeme za bezpečné. Kvantové počítače totiž môžu za krátky čas vyriešiť niektoré problémy, na ktoré by bežné počítače potrebovali mnoho a mnoho rokov,“ zdôraznil kryptológ a dodal, že táto technológia, hoci je ešte vo vývoji, predstavuje skutočnú výzvu pre budúcnosť bezpečnosti informácií.

Matematika však nie je len abstraktnou vedou. Má svoje miesto v reálnych aplikáciách, ktoré formujú náš svet. K. Nemoga načrtol vývoj moderného šifrovania od základných metód až po pokročilé kvantové šifry, pričom poznamenal: „Sila šifrovacej metódy nesmie byť v tom, že nikto nevie, ako sa robí. Skutočná bezpečnosť spočíva v tom, že možnosti prelomenia kódu sú také obrovské, že na to jednoducho nie je dostatok času ani kapacít.“

Prednáška Karola Nemogu otvára otázky o budúcnosti matematiky, kvantovej kryptológie a šifrovania. Pozývame vás preto sledovať videozáznam tohto podujatia a zamyslieť sa nad tým, akú úlohu môže matematika zohrávať vo vašom každodennom živote.

FOTOGALÉRIA

 

Text a foto: Katarína Gáliková

Video: Martin Bystriansky

Súvisiace články