Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Michel Mayor, nositeľ Nobelovej ceny navštívil SAV

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

10. 6. 2024 | videné 439-krát

Aká budúcnosť čaká Zem a ako to vyzerá so životom na iných planétach? Aká je história vývoja informačných technológií na Slovensku a prečo je Múzeum počítačov SAV jedinečný unikát? A ako ľudia opísali prelet nezvyčajného meteoru nad územím Slovenska pred 70 rokmi?

V najnovšom čísle časopisu Akadémia/Správy SAV ponúkame aj tri rozhovory s vedcami, ktorí navštívili Bratislavu v rámci vedecko-hudobného festivalu Starmus:

Astrofyzik a laureát Nobelovej ceny za fyziku Michel Mayor prezradil, čo si myslí o osídľovaní iných planét aj vzťahu k našej domovskej planéte.

Paleoklimatologička Maureen Raymo skúma na základe analýz minulosti Zeme možné prognózy súčasnej klimatickej zmeny. V rozhovore priznala, že istú nádej vidí v technologických inováciách, ktoré by mohli pomôcť spomaliť tieto následky.

Biogeochemička Ros Rickaby sa zas zamýšľa nad tým, v akej forme môže život na Zemi pokračovať ďalej aj bez nás.

Martin Šperka, vedúci Múzea počítačov SAV, je nielen človek, ktorý vytvoril prvý program pre návrh integrovaných obvodov na Slovensku, ale aj nadšený horolezec a skialpinista.

Múzeum počítačov SAV vzniklo vďaka láske a vášni k počítačom. Dnes predstavuje najväčšiu zbierku historických počítačov na Slovensku.

Na výzvu v Československom rozhlase odpovedám… Taký je titulok skvelého textu z Archívu SAV o tom, ako ľudia reagovali na výzvu Astronomického ústavu SAV, ktorý ich v roku 1954 požiadal opísať prelet meteoru nad naším územím.

Dvojmesačník Akadémia/Správy SAV predstavuje vedkyne a vedcov a mapuje dianie v Slovenskej akadémii vied. Staršie aj najnovšie články nájdete tiež online.

 

Text: Stanislava Longauerová
Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články