Veda SK: Svetelný smog a jeho tiene
Pre časť laickej verejnosti sa problém môže javiť ako preexponovaný. Realisti si zasa uvedomujú, že jeho riešenie je problematické a takpovediac v nedohľadne. Svetelný smog na našej planéte totiž medziročne rastie extrémne rýchlo.
Svetelné znečistenie v nočných hodinách je fenoménom, ktorý na zemi neexistoval po celé milióny rokov. V súčasnosti však takmer nebadane spôsobuje v prírode chaos – od ovplyvňovania navigácie vtákov cez dezorientáciu morských korytnačiek po narúšanie rituálov párenia sa hmyzu. Svetelné znečistenie zachádza svojimi dôsledkami oveľa ďalej než len k tomu, že obmedzuje náš pohľad na hviezdy.
Na tému svetelného smogu a jeho dôsledkov sa bližšie pozrieme vo vedeckej Nočnej pyramíde Rádia Slovensko s RNDr. Ladislavom Kómarom, PhD., samostatným vedeckým pracovníkom z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i., ktorý pôsobí na oddelení optiky a termofyziky.
Za posledných dvadsať rokov sa zintenzívnil výskyt vedeckých prác, ktoré skúmajú účinky umelého svetla na všetky ekosystémy. Akcentujú negatívne dosahy a priam nelichotivé predpovede pre našu planétu. Ako umelé svetlo mení migráciu a reprodukciu zvierat, rast listov stromov, hniezdenie vtákov, opeľovanie kvetov, tak má zásadný vplyv aj na človeka. Chodenie v noci len s baterkami alebo s horiacimi pochodňami už dnes nie je reálne. Čiastočné riešenia znižovania svetelného smogu však existujú. Viac vo Vede SK v pondelok 3. júna v Rádiu Slovensko od 22.20 hod.
Text: Stano Ščepán
Foto: unsplash.com: Kaloyan Draganov