Víťazom celoštátnej stredoškolskej súťaže BARSIV sa stal tím Grösslingová
Celoštátna vedecká súťaž BARSIV 2024 opäť oslovila stovky mladých stredoškolských študentov a študentky. Celkovo sa zapojilo 264 žiakov a ich lektorov z celého Slovenska. Finále sa uskutočnilo v Kongresovom centre SAV Smolenice. Víťazom súťaže sa stal tím študentov z "Gamči", Gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave. Spolu s nimi pôjdu na výpravu za špecifických podmienok náhradníci z Gymnázia Vrbové.
„Tento ročník bol najsilnejší od roku 1993. Okrem úplne najlepšej práce (90,1 % úspešnosť) finalisti opäť dosiahli v priemere až o deväť percent vyššie hodnotenia ako v doterajších súťažiach okrem posledného ročníka, čo potvrdzuje enormnú úlohu umelej Inteligencie vo vzdelávacom procese,“ zdôraznil vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., a Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i. Potvrdzuje sa úloha umelej inteligencie (AI), ale zároveň neschopnosť žiakov uvedomiť si riziká, ktoré z toho plynú. Dodal, že tento ročník je unikátny v opätovnom zapojení sa minuloročných adeptov – v takom náročnom projekte to znie až neuveriteľne, no až štyri tímy sa po neúspechu vo finále pokúsili uspieť znova. Jednému sa to podarilo.
Najväčšou pridanou hodnotou bola opäť bonusová úloha výsadby pôvodných neovocných stromov, ktorá bola podmienená legálnosťou a dokumentáciou od štátnych orgánov. V projekte BARSIV (4) sa vysadil celý nový les, a to 5457 stromov ako prídavok ku 6156+1361 stromom vysadených v rámci projektov BARS 3 a 1 (v projekte BARS 2 sa počet stromov nedokumentoval). V rámci Projektu BARS sa tak vysadilo spolu vyše 15 000 stromov.
Finalisti a finalistky v Smoleniciach počas štvordňového sústredenia hravou formou absolvovali množstvo rôznych testov a ďalších aktivít, ktoré pripravili samotní študenti. „Tento ročník bol nielen od roku 1993 najsilnejší, ale aj najvyrovnanejší – na sústredení získal piaty tím len o 22 bodov menej ako úplní víťazi,“ doplnil paleobiológ P. Vršanský. Finalisti si sústredenie tento rok prvýkrát aj sami spoluorganizovali.
Ceny víťazom odovzdala a informovaním o krásach Indie žiakov motivovala osobne Jej Excelencia Apoorva Shrivastava, veľvyslankyňa Indie v Bratislave. Z prostredia Smolenického zámku a s úrovňou finalistov bola nadšená a všetkých 21 finalistov a finalistiek pozvala do Indie.
Víťazi budú mať možnosť prežiť mesiac v divokej prírode, navštívia najstaršie lesy, budú stopovať šelmy, zaznamenávať živočíchy neznáme pre vedu, prispejú k ochrane najvzácnejších lesov Ázie a pomôžu medzinárodným vedeckým tímom v geologickom a paleontologickom výskume (v spolupráci aj s Harvardovou, prípadne Yalovou, Sorbonnskou a Cambridgeskou univerzitou).
Vedeckú súťaž organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s MŠVVaŠ SR (so záštitou ministra), Jej Excelenciou veľvyslankyňou Indie na Slovensku a združením AMBA pod záštitou UNESCO.
Výsledky súťaže BARSIV (2024)
1. miesto: Gymnázium Grösslingová 18, (Martin Pistovčák, Jakub Hladík, Martin Roman; Sylvia Martinkovičová, lektorka) 70/171 (500)
Náhradníci: Gymnázium Vrbové (Matúš Mikulec, Tomáš Cuľba, Nela Schloserová; Mgr. Andrea Michálková, lektorka) 63/152 (2200)
2. miesto: Bilingválne slovensko-španielske gymnázium Nové Mesto nad Váhom (Karolína Kondllová, Milan Zervan, Krištof Kováčik; Dana Jurčacková, lektorka) 60/138,5 (785)
3. miesto: Gymnázium Stropkov (Tamara Malačinová, Kritína Fajaková, Samuel Feč; Ľudmila Reiterová, lektorka) 53/152 (250)
4. miesto: Gymnázium Jura Hronca (Katarína Gersová, Nina Bendulová, Michal; Július Gálik, lektor) 51/141 (650)
5. miesto: Gymnázium Matky Alexie (Monika Oswaldová, Gaius Shalatonov, Tereza Neupauerová,; Andrea Kaderová, lektorka) 48/136 (600)
6. miesto: Spojená škola, Štúrova 848, Detva (Mária Ďuricová, Adam Marcinek, Sára Ostrolucká; Ing. Valéria Čiamporová, lektorka) 0/162 (350)
*Čísla znamenajú počet bodov z práce/počet bodov na sústredení (a počet vysadených stromov s certifikátom v zátvorke).
Medzi účastníkmi tohto ročníka bola aj víťazka celosvetovej Fyzikálnej olympiády, víťaz Slovenskej chemickej olympiády aj športoví exreprezentanti.
Súťaž je zaradená do systému hodnotenia ministerstva a finalisti/úspešní riešitelia majú kredit pre prijímacie pohovory na vysoké školy.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Zdroj: BARSIV
Foto: Peter Vršanský, Ústav zoológie SAV, v. v. i., a Krištof Kováčik