Dve pozvané prednášky z CSPV SAV, v. v. i., na konferencii Dieťa v ohrození 2024
Centrum spoločenských a psychologických vied SAV malo v dňoch 29. – 30. mája 2024 zastúpenie na konferencii Dieťa v ohrození 2024 s podtitulom Psychická odolnosť ako výzva súčasnosti, ktorú v bratislavskom hoteli Tatra organizoval Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie.
V sekcii venovanej výzvam, pred ktoré nás stavajú digitálne technológie, vystúpila s prednáškou Možnosti a úskalia redukovania šírenia dezinformácií Vladimíra Čavojová. Zaoberala sa v nej tým, prečo sú dezinformácie také rozšírené – kto a s akým cieľom ich šíri, prečo im ľahko uveríme a čo sa s tým dá robiť. Okrem výsledkov série výskumov za posledných pár rokov predstavila aj možnosti implementácie vzdelávania na stredných a vysokých školách, ako sa možno dezinformáciám brániť.
V záverečnej sekcii Podpora odborníkov pracujúcich s deťmi, žiakmi a študentami vystúpila Denisa Fedáková s prednáškou Kvalita pracovného života a psychologické bezpečie na pracovisku.
Napriek tomu, že prednáška uzatvárala prvý deň konferenčného diania, účasť na nej potvrdila, že téma psychologického bezpečia je aktuálna a púta pozornosť.
Z prednášky a diskusie vyberáme: Pracoviská, na ktorých je prítomné psychologické bezpečie, sa vyznačujú tým, že zamestnanci a zamestnankyne môžu vyjadrovať a zdieľať svoje nápady a pocity, je im zrejmé, že na ich názore/mienke záleží, a otvorená komunikácie je súčasťou pracovnej kultúry. Takéto prostredie je ideálne pre rozvoj a učenie sa, lebo poskytuje dostatočný pocit bezpečia na podstúpenie interpersonálneho rizika, ktorý môže zahŕňať pripustenie chyby, ponúknutie nového nápadu alebo navrhnutie zmeny, či vyjadrenie nesúhlasu. Úsilie o vytváranie psychologického bezpečia by sme nemali vnímať ako výhodu či bonus, ale ako podmienku korektného pracovného prostredia.
ROZŠÍRENÝ PROGRAM DVO 2024 (vudpap.sk)
Spracovala: Denisa Fedáková, CSPV SAV, v. v. i.
Foto: CSPV SAV, v. v. i.