Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Profesor Bruce Chase (vpravo) a Dr. Robert Farkaš dlhoročne spolupracujú na výskume drozofily obyčajnej

Prof. Bruce Chase: Neexistuje test na migrénu

29. 5. 2024 | videné 231-krát

Laboratórium vývojovej genetiky BMC SAV, v. v. i., navštívil v uplynulých májových dňoch prof. Dr. Bruce Anthony Chase z University of Nebraska, Omaha a Northshore University, Skokie, ktorý dlhodobo spolupracuje s Dr. Robertom Farkašom, z Ústavu experimentálnej endokrinológie BMC SAV, v. v. i. 

Profesor Chase sa venuje klinickému výskumu v oblasti neurodegeneratívnych ochorení vrátane Parkinsonovej choroby a migrény. Tieto témy priblížil aj na dvoch prednáškach pre odbornú verejnosť počas svojej návštevy, ktorá sa uskutočnila vďaka podpore z programu SAV Mobility Visit.

 „Migréna je v populácii veľmi častá, trpí ňou približne pätnásť percent populácie, no má veľmi rôzne prejavy u rôznych ľudí. Na rozdiel od rakoviny alebo Parkinsonovej choroby na ňu neexistuje klinický test. Jedinou cestou je rozhovor s pacientom,” hovorí profesor Chase. Migréna má podľa neho len veľmi zriedkavo genetické príčiny, hoci ňou často trpí viac členov rodiny. Environmentálne faktory, ako napríklad stres, môžu byť jej spúšťačom.

Profesor Chase používa množstvo genetických, genomických a štatistických prístupov na dlhodobé sledovanie rozvoja ochorení, identifikácie prediktorov, analýzu trajektórií a klinických výstupov vo veľkých kohortách z niekoľkých krajín (USA, Švédsko, Luxembursko, Nórsko, Grécko, Kórea) s cieľom vyvinúť alebo vylepšiť cielenú terapiu. 

Nové dáta vo výskume drozofily

Profesor Chase sa počas svojej návštevy sústredil aj na dlhoročnú oblasť spoločného výskumu s Dr. Farkašom, vínnu mušku drozofilu. Vyhodnocovali spolu najnovšie mikroskopické snímky mutácií a transgénov novoidentifikovaných CG-génov, ktoré u drozofily riadia apokrinnú sekréciu, a podieľal sa aj na príprave podkladov pre dva články týkajúce sa tejto témy. Spoločne s Dr. Farkašom analyzovali proteomické údaje o sekréte slinných žliaz drozofily, ktoré môžu priniesť pokrok v oblasti alternatívnych bioadhezív či vo vývoji cielených insekticídnych prípravkov.

 

Text a foto: Robert Farkaš, Ela Rybárová, BMC SAV, v. v. i. 

Súvisiace články