Vedecký talent SAV z AMAVET-u víťazom svetovej súťaže v USA
Študent Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom Michal Lajčiak sa stal víťazom najprestížnejšej projektovej súťaže pre stredoškolákov Regeneron ISEF 2024 (Regeneron International Science and Engineering Fair 2024), ktorá sa uskutočnila 11. až 17. mája 2024 v Los Angeles v Kalifornii. Do Spojených štátov vycestoval vďaka podpore SAV ako jeden z troch laureátov ocenenia Vedecký talent Slovenskej akadémie vied, ktoré mu udelili počas finále Festivalu vedy a techniky AMAVET v novembri minulého roka.
Na svetovej súťaži ISEF 2024 sa zúčastnilo 1699 žiakov zo 67 krajín z celého sveta. Michal Lajčiak uspel v kategórii Robotics and Intelligent Machines. Zvíťazil s projektom Návrh systémov na riadenie robotického roja. Súťaž ISEF má dlhoročnú tradíciu a k vedeckej kariére motivovala množstvo dnes už uznávaných vedcov a vedkýň. Napríklad v roku 1958 zvíťazil na ISEF aj neskorší nositeľ Nobelovej ceny za fyziku v roku 2017 Američan Kip Thorne.
„Účasť na súťaži ISEF mi priniesla kopu zážitkov a skúseností. Či už s poznaním množstva skvelých ľudí z rôznych krajín a kultúr, ktorí majú podobný mindset ako ja, ale aj možnosť prezentovať svoj projekt v cudzom jazyku pred svetovou hodnotiacou komisiou, čo je super skúsenosť do budúcna. Jeden zo zážitkov bol potlesk po hodnotení, keď sme z haly vyšli obklopení ľuďmi (učiteľmi, mentormi, dobrovoľníkmi), ktorí nám tlieskali a vytvárali tak absolútne skvelý pocit. Z turistických zážitkov ma najviac zaujal Universal Studios, kde sme išli priamo zo súťaže. Bolo to super odreagovanie na rôznych atrakciách po vyhodnotení. Zážitkov však bolo veľmi, veľmi veľa a nedajú sa tu všetky spomenúť, ale prekvapilo ma tiež hodnotenie, a to ako milo a pozitívne pristupovali hodnotitelia k jednotlivým projektom. Najkrajším zážitkom však bola výhra. Víťazstvo na ISEF-e pre mňa znamená splnený sen, ale aj cieľ, ktorý som si stanovil pred prípravou. Otvárajú sa mi teraz nové možnosti, kam sa posunúť, či už formou štúdia, alebo rozvíjanie projektu ďalej do podnikateľskej sféry. Celkovo si myslím, že moja výhra je dôkazom toho, že pracovať na niečom, čo má zmysel, sa oplatí a treba vydržať, až kým sa nedostaví očakávaný výsledok,“ zhodnotil úspešný vedecký talent Michal Lajčiak.
Ďalšími slovenskými reprezentantmi v súťaži boli Alex Kanderka a Jozef Jabczun z AMAVET klubu 957 pri Gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove. Na podujatí predstavili svoj projekt v kategórii Environmental Engineering (ENEV). Aj bez umiestnenia si odniesli množstvo zážitkov na celý život.
„ISEF bol fakt skvelý. Stretol som veľké množstvo veľmi milých a kompetentných ľudí. Tiež som získal dôležitý feedback na moju prácu. Zaujímavý bol výlet do Universal Studios. Prešli sme tam všetky atrakcie a dokonca sa mohli aj najesť zadarmo. Určite by som išiel znova,“ uviedol Jozef Jabczun.
Svoje pocity z podujatia zhodnotil aj Alex Kanderka: „Bolo by náročné vybrať iba jednu vec, pretože za týždeň obklopený takmer 1700 účastníkmi zo 67 krajín človek zažije naozaj veľa! Účasť na ISEF-e ma presvedčila o jednom dôležitom bode – venovať sa vede má hlboký význam. Veda nepozná hranice, spája ľudí, vedcov z rozličných prostredí, národností a kultúr, dokonca aj tých s úplne odlišnými názormi a postojmi, ktorí by si možno inak nikdy nenašli cestu k vzájomnému porozumeniu. Vedecké poznanie však vytvára priestor, kde táto rozmanitosť nevedie k sporom, ale naopak pomáha nájsť jedinečné riešenia problémov, ktoré trápia ľudstvo, a prispieva k udržateľnej budúcnosti. Najlepší zážitok bol asi pre mňa, keď sme v stredu po náročnom hodnotení opustili halu a čakal na nás zástup stoviek učiteľov, rodičov, dobrovoľníkov a iných účastníkov, ktorí nám darovali obrovský potlesk. Bol poďakovaním nielen za podaný výkon v ten deň, ale hlavne za niekoľkoročnú snahu posunúť vedecké poznanie v našich odboroch vpred. Los Angeles Convention Center sme teda opustili ako skutočné hollywoodske hviezdy a presunuli sa do zábavného parku Universal Studios, kde už na nás čakal pestrý program,“ skonštatoval talentovaný stredoškolák.
Sprievod našim reprezentantom robil Marián Babinčák, externý spolupracovník AMAVET-u a člen odbornej hodnotiacej komisie na Festivale vedy a techniky AMAVET, Senior Scientist v RICB DIAGNOSTICS AG, Švajčiarsko. Víťazstvo žiaka zo Slovenska na svetovo najväčšej a najprestížnejšej súťaži stredoškolákov Regeneron ISEF považuje za obrovský úspech. „Ako hodnotiteľ môžem povedať, že projekty, ale aj hodnotenie na slovenskom Festivale vedy a techniky AMAVET určite dosahujú medzinárodnú úroveň. Obrovská vďaka patrí aj všetkým učiteľom, mentorom, členom hodnotiacej komisie, ale aj partnerom, ktorý svojou energiou a časom pomáhajú (nielen) našim víťazom rásť, byť úspešní a tak reprezentovať AMAVET, svoju školu aj Slovensko. Michalov úspech môže byť pre všetkých, učiteľov aj študentov, povzbudením, posilnením a dôkazom, že má zmysel pracovať,“ zdôraznil M. Babinčák.
Spracovala: Katarína Gáliková
Zdroj: Ján Nemec, AMAVET
Foto: Katarína Gáliková, AMAVET