Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Autor prednášky s knihou

Pozvánka na prednášku Globálne utrpenie Werthera

22. 4. 2024 | videné 277-krát

Johannes D. Kaminski, štipendista v rámci programu SASPRO 2, z Ústavu svetovej literatúry SAV, v. v. i., vystúpi na pôde Goetheho inštitútu v Bratislave s prednáškou Globálne utrpenie Werthera. Podujatie organizované v spolupráci s Ústavom svetovej literatúry SAV, v. v. i., a Rakúskym kultúrnym fórom sa uskutoční v pondelok 22. apríla 2024 o 18.00 hod.  Moderuje Adam Bžoch.

Prednáška aj diskusia bude v nemeckom jazyku./Vortrag und Diskussion in deutscher Sprache. Viac informácií v nemčine TU/Mehr Informationen auf Deutsch HIER.

O publikácii

V závere minulého roka vyšla vo vydavateľstve Oxfordskej univerzity Kaminského monografia Lives and Deaths of Werther. Interpretation, Translation, and Adaptation in Europe and East Asia. Autor v nej skúma, ako interpretácie, preklady a literárne adaptácie Goetheho románu Utrpenie mladého Werthera pozmenili tento text spôsobmi, ktoré zanechali vo svetovej literatúre hlboké stopy. Kým v nemeckom kontexte ho vždy zatienil jeho autor, v Taliansku a v Číne sa vlasteneckí spisovatelia identifikovali s ťažkosťami hlavného hrdinu a prepisovali román v revolučnom duchu. Francúzskych romantikov najviac inšpiroval expresívny jazyk a podobne reagovali na text aj japonskí modernisti.

 

Zdroj a foto: Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i.

Súvisiace články