Open Access publikovanie – transformačné zmluvy
Publikovanie v časopisoch v režime otvoreného prístupu – Open Access umožňuje okamžitý, bezplatný, neobmedzený a trvalý prístup koncových používateľov a používateliek k vedeckým informáciám. Publikovanie výsledkov vlastného výskumu v režime OA v popredných vedeckých časopisoch však stavia autorov a autorky pred nutnosť platiť poplatky za spracovanie článkov, tzv. Article Proccessing Charges – APC, ktoré požadujú vydavatelia.
Klasický model predplatného pomocou licenčnej zmluvy sa v súvislosti s implementáciou otvoreného prístupu a poplatkami APC mení na model tzv. transformačnej zmluvy.
Čo sú transformačné zmluvy?
Transformačná zmluva je súhrnný pojem, ktorý označuje dohody dohodnuté medzi inštitúciami (knižnicami, národnými a regionálnymi konzorciami) a vydavateľmi, v ktorých sa časť výdavkov pôvodne určených na predplatné presmeruje na podporu publikovania v režime OA pre autorov a autorky z oprávnených inštitúcií. Vďaka týmto zmluvám sa postupne mení tradičný obchodný model, ktorý je základom vydávania vedeckých časopisov, a to z modelu založeného na spoplatnenom prístupe (predplatnom) na model, v ktorom vydavatelia a inštitúcie súčasne s predplatným vyjednávajú výšku cien za dohodnuté služby publikovania v rámci otvoreného prístupu.
Čo poskytujú?
Tieto dohody sú významným odklonom od predchádzajúceho štandardu licenčných zmlúv na báze predplatného, pretože spájajú dve transakčné stránky – poskytujú prístup k čítaniu (predplatné platené knižnicami) a zároveň umožňujú publikovanie s otvoreným prístupom (bez nutnosti osobitnej platby APC) vo vybranej skupine časopisov daného vydavateľa, všetko prostredníctvom jednej centrálne dohodnutej zmluvy. Prístup k predplateným časopisom je tak pre inštitúcie spojený s možnosťou publikovať v režime Open Access (Read and Publish) v rámci jedného balíka služieb.
Zámerom takýchto dohôd je:
- rozšíriť ponuku časopisov prestížnych vydavateľstiev, v ktorých môžu publikovať slovenskí vedci a vedkyne bez nutnosti hľadať prostriedky na APC,
- dostať inštitucionálne investície určené na publikovanie a prístup k informačným zdrojom pod efektívnejší dohľad a kontrolu s cieľom znížiť náklady,
- podporiť prechod (transformáciu) vydávania vedeckých časopisov na otvorený prístup.
Aktuálne existujúce transformačné zmluvy sú uzatvorené s vydavateľmi:
- SpringerNature
- Elsevier
- Cambridge University Press
Open Access Publikovanie – SpringerNature → schvaľovacia inštitúcia: Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) – viac informácií
Open Access Publikovanie – Elsevier → schvaľovacia inštitúcia: Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) – viac informácií
Open Access Publikovanie – Cambridge University Press (len časopisy SSH kolekcie) → schvaľovacia inštitúcia: Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied (ÚK SAV, v. v. i.) – viac informácií:
Open Access Publikovanie – Cambridge University Press (len časopisy SSH kolekcie)
Cambridge University Press a Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied, v. v. i. (ÚK SAV, v. v. i.) uzavreli ako súčasť ročného predplatného aj transformačnú dohodu, ktorá umožní vedcom a vedkyniam zo Slovenskej akadémie vied publikovanie v režime otvoreného prístupu – Open Access v časopisoch vydavateľstva Cambridge University Press – SSH kolekcia (Social Sciences and Humanities).
Autori a autorky z SAV môžu publikovať svoje články s otvoreným prístupom bez APC poplatkov vo vybraných Open Access časopisoch, viac informácií TU a TU.
FAQ (často kladené otázky)
Na ako dlho je uzatvorená zmluva?
Zmluva je uzatvorená na rok 2024 s perspektívou každoročného obnovenia.
V akých časopisoch je možné publikovať?
Je možné publikovať vo vybraných Open Access časopisoch vydavateľstva Cambridge University Press, zoznam je TU.
Aký počet článkov je možné publikovať?
V prípade prijatia publikácie na uverejnenie SAV nemá počet článkov konkrétne obmedzený.
Kto je považovaný za korešpondujúceho autora, autorku?
Korešpondujúci autor je definovaný ako osoba, ktorá spracováva rukopis a korešpondenciu počas publikačného procesu, od opráv a korektúr rukopisu, cez spracovanie revízií a opätovné predloženie revidovaných rukopisov až po prijatie rukopisov.
Korešpondujúci autor je oprávnený konať v mene všetkých spoluautorov vo všetkých záležitostiach týkajúcich sa uverejnenia rukopisu vrátane doplnkového materiálu. Je tiež zodpovedný za informovanie spoluautorov o stave rukopisu počas celého procesu predkladania, posudzovania a uverejňovania.
Okrem toho korešpondujúci autor pôsobí ako kontaktná osoba pre všetky otázky po uverejnení článku. Korešpondujúci autor musí mať afiliáciu k SAV a musí používať e-mail SAV (...@savba.sk/...@saske.sk a nie napr. Gmail a pod.), aby bola zabezpečená bezproblémová identifikácia autora.
Ako publikovať článok v režime OA v časopisoch vydavateľa Cambridge University Press?
Keď korešpondujúci autor odošle článok do redakcie vybraného časopisu Cambridge University Press a je redakčne prijatý, schvaľovacia inštitúcia – ÚK SAV, v. v. i., dostane o tom informáciu spolu so žiadosťou o potvrdenie inštitucionálnej afiliácie korešpondujúceho autora.
Na základe inštitucionálnej afiliácie, typu článku a názvu časopisu ÚK SAV, v. v. i., overí a schváli (príp. neschváli, ak sa nepotvrdí afiliácia korešpondujúci autor v SAV). ÚK SAV, v. v. i., k samotnému rukopisu, v tejto fáze overovania autora, prístup nemá.
Po schválení článku Cambridge University Press korešpondujúceho autora informuje e-mailom a článok bude postúpený na recenzné konanie a publikovanie. V prípade finálneho prijatia korešpondujúci autor dostane výzvu od Cambridge University Press na podpísanie zmluvu o publikovaní.
Spracoval: Michal Sliacky, Ústredná knižnica SAV, v. v. i.
Foto: pixabay.com/fancycrave