Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Kvapka krvi v Košiciach

Tradícia dobrovoľných odberov krvi v košickej SAV vstupuje do svojho 15. roku

17. 4. 2024 | videné 325-krát

Takmer 15-ročná tradícia darovania krvi v košických ústavoch SAV pokračuje aj tento rok. V utorok 16. apríla prišla na už starú známu adresu Neurobiologického ústavu BMC SAV, v. v. i., mobilná jednotka Národnej transfúznej služby, aby uskutočnili už pravidelný jarný odber krvi od darcov a darkýň krvi z košických ústavov SAV a ich známych a priateľov. Tento raz odber trochu skomplikovala náhla zmena počasia, čo niektorých odradilo, no aj tak prišlo 13 darkýň a darcov, za čo im patrí srdečná vďaka.

Prvý organizovaný dobrovoľný odber krvi v košickej SAV sa uskutočnil v roku 2008. Odvtedy darujú košické kolegyne a kolegovia krv pravidelne dvakrát ročne, pri jarnom a pri jesennom darovaní. Túto pravidelnú periodicitu prerušili len dva roky pandémie, keď nebolo možné hromadné stretávanie sa. No aj vtedy sa košickí darcovia koordinovali pri individuálnych návštevách na pracovisku Národnej transfúznej služby. Za tých takmer 15 rokov sa uskutočnilo bezmála 30 dobrovoľných darovaní krvi. Na jednotlivé odbery chodí v priemere 15-20 darcov a darkýň, čo je za tie roky už úctyhodný objem darovanej životodarnej tekutiny.

Veľkým prínosom a pridanou hodnotou mobilných odberov krvi na pôde SAV je domáce prostredie a upokojujúca priateľská atmosféra, ktorá prilákala a osmelila mnoho prvodarcov a prvodarkýň. Mnohí z nich by sa možno ´transfúzku´ v nemocnici neodhodlali navštíviť, a takto sa z nich stali pravidelní darcovia krvi. Je to vždy ´win-win´ situácia, darcovia odchádzajú s dobrým pocitom, že pomohli, a pracovníci transfúznej služby s plnými vakmi životodarnej krvi.

V poslednom období zaviedla Národná transfúzna služba novinku – vždy, keď sa krv darcu použije, dostane darca SMS s poďakovaním. Je to veľmi príjemná informácia, ktorá vždy rozjasní deň. 

 

Text a foto: Ján Gálik, Neurobiologický ústav BMC SAV, v. v. i.

Súvisiace články