Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vyhodnocovanie

Astronomický ústav SAV, v. v. i., zverejnil výhercov súťaže Ženská osobnosť v astronómii

11. 4. 2024 | videné 315-krát

Astronomický ústav SAV, v. v. i., vyhodnotil súťaž pre žiakov 2. stupňa základných škôl s názvom Ženská osobnosť v astronómii, ktorú vyhlásil pri príležitosti Medzinárodného dňa žien a dievčat vo vede. V rámci 29 doručených a krásnych projektov sa približne štvrtina venovala prvej slovenskej astronómke a riaditeľke Astronomického ústavu Ľudmile Pajdušákovej. Medzi ďalšie ženy v astronómii, ktorým sa venovali súťažné projekty, patrí aj Jocelyn Bell Burnellová, Margherita Hacková, Jana Tichá či Zhenyi Wang.

Ocenené práce

1. miesto získala Ema Bednarčíková (5. ročník) zo Základnej školy – Grundschule v Kežmarku za projekt o Ľudmile Pajdušákovej, kde je na prepracovanom hviezdnom pozadí veľmi pekne znázornená štruktúra kométy – jej koma, plynný chvost, prachový chvost a dokonca aj vodíkový obal.

2. miesto patrí Lucii Diškovej (7. ročník) zo Základnej školy s materskou školou v Ľubeli,  ktorá nám svojím projektom s otváracími hviezdičkami priblížila odhodlanosť a vytrvalosť Cecilie Payne-Gaposchkinovej, ktorá ako prvá dokázala, že hviezdy sú zložené prevažne z vodíka a hélia.

3. miesto získal projekt vytvorený spoločnými silami žiačok Ema Kantorová, Ela Klimeková, Alexandra Lenďáková a Mia Repelová (7.ročník) zo Základnej školy M. R. Štefánika v Spišskej Belej. Práca upúta výtvarným spracovaním a poodhalením ľudského prežívania Ľudmily Pajdušákovej prostredníctvom výberu z jej denníka.

Ostatným súťažiacim ústav udelil čestné uznanie, spolu s ktorým získavajú malé prekvapenie.

Srdečne blahoželáme a na záver vyberáme citát britsko-americkej astronómky Cecilie Payne-Gaposchkinovej:

„Tvojou odmenou pri stúpaní nahor bude rozšírenie obzoru. A ak dosiahneš túto odmenu, nebudeš žiadať žiadnu inú.“

 

Spracovala a foto kresieb: Natália Shagatová, Astronomický ústav SAV, v. v. i.

Súvisiace články