Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka

Veda SK: Umenie čísel v Rádiu Slovensko

1. 3. 2024 | videné 348-krát

Čítať Karola Nemogu, keď píše o kryptológii, je zážitok. Ešte lepšie je ho však počúvať. O matematike hovorí s takým zanietením, akoby to bolo najkrajšie umenie na svete. Svojím spôsobom aj je. Nie náhodou prirovnáva matematiku k umeleckým obrazom, ktoré vnímame najskôr vcelku, a keď spoznáme detaily, nadchnú nás...

Riaditeľ Matematického ústavu SAV, v. v. i., doc. RNDr. Karol Nemoga, CSc., dostane pre svoju vášeň značný priestor vo vysielaní Rádia Slovensko. Vo vedeckej Nočnej pyramíde – Vede SK v pondelok 4. marca 2024 večer. Od 22.20 až do polnoci.

V rýchlosti preletíme históriu, vrátane polemiky, či bola skôr na svete logika alebo matematika a vhupneme do dynamickej súčasnosti. Je matematika stále univerzálnym ľudským jazykom? Je kráľovnou vied alebo skôr ich servisom? Napreduje podobne progresívne ako iné vedy alebo má svoje stabilné konštanty, s ktorými nepohne ani 21. storočie? A napokon ako „spraviť“ matematiku zábavnejšiu a stráviteľnejšou pre deti a mládež? Inými slovami, prečo sa jej nemusíme báť a v tom lepšom prípade, prečo sa do nej môžeme zamilovať? Karol Nemoga sa ocitne pod paľbou týchto a mnohých iných otázok, vrátane charakteristík najvýznamnejších projektov na Matematickom ústave SAV, v. v. i., už v pondelok večer vo Vede SK v Rádiu Slovensko.

 

Text: Stano Ščepán

Foto: unsplash.com/Kaloyan Draganov

Súvisiace články