Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Magdolna Balogh

Pozvánka na prednášku Magdolny Baloghovej: Komparatistika v Maďarsku včera a dnes: osobnosti, koncepcie, dielne

26. 2. 2024 | videné 279-krát

Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i., pozýva na prednášku Magdolny Baloghovej z Institute for Literary Studies, Research Centre for the Humanities, Budapest. Hosťovská prednáška s názvom Komparatistika v Maďarsku včera a dnes: osobnosti, koncepcie, dielne sa uskutoční v stredu 28. februára 2024 o 10.00 hod. v zasadačke ústavu aj online.

Prednáška ponúkne možnosť náhľadu do minulosti a súčasnosti maďarskej komparatistiky, ktorej začiatky siahajú do 19. storočia.  Predstaví vedecké osobnosti, ktorých podnety značne ovplyvnili ďalší vývoj disciplíny, ako aj najdôležitejšie vedecké školy porovnávacieho výskumu v Maďarsku. Vzhľadom na to, že sa smerovanie a metodológia výskumu formovali súbežne v maďarskej a zahraničnej literárnej komparatistike, je zaujímavé, že v istom ohľade to boli práve maďarskí literárni vedci, ktorí v značnej miere ovplyvnili metodológiu písania porovnávacích dejín európskych literatúr (AILC/ICLA). Prednáška tiež predstaví najdôležitejšie výstupy maďarskej komparatistiky (knižné edície, periodiká) a zameria sa na výzvy, ktorým dnes v Maďarsku porovnávací výskum čelí.

Magdolna Balogh je literárna vedkyňa, ktorá sa zaoberá stredoeurópskou komparatistikou. Sústreďuje sa na kultúrne, ideové a literárne dejiny strednej a východnej Európy v dvadsiatom a dvadsiatom prvom storočí. 

Viac informácií

Link na pripojenie cez Zoom
Meeting ID: 881 1381 3275
Passcode: 406252

 

Zdroj a foto: Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i.

Súvisiace články