Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Aktuálne číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

14. 2. 2024 | videné 569-krát

Prečo každý tretí žiak či žiačka na Slovensku nerozumie textu, ktorý číta a prečo tento nepriaznivý stav u nás pretrváva? Aký vplyv má svetelné znečistenie na ekosystémy a zdravie človeka? Prečo je až polovica slovenských riek v zlom stave a do akej miery im môže pomôcť revitalizácia? Čo viedlo štipendistky a štipendistov projektu SASPRO 2, aby prišli na Slovensko?

Psychologička Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i., dlhodobo upozorňuje na potrebu zmeny vzdelávacích nástrojov pri výučbe detí. Opodstatnenie jej snáh potvrdili aj rozdiely vo výsledkoch gramotnosti detí vzdelávaných podľa starého a podľa nového predškolského kurikula. Čo však možno očakávať od novej školskej reformy a je vôbec možné zaviesť ju v slovenských podmienkach do praxe?

Podľa vedca Ladislava Kómara z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i., nemôžeme pri náraste svetelného znečistenia v mestách ukazovať prstom len na pouličné osvetlenie. Možno ešte väčším vinníkom je totiž vertikálne osvetlenie ako okná bytov, nasvietené kultúrne pamiatky, a najmä LED bilbordy.

Prečo sa nevieme poučiť a stále staviame v záplavových oblastiach, aký vplyv má a bude mať na riečnu krajinu klimatická zmena a či sa jej dokážeme prispôsobiť – aj nad týmito otázkami sa vo svojom výskume zamýšľa vedec Peter Labaš z Geografického ústavu SAV, v. v. i.

Katarína Lopušná z Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., a Marko Milivojević pôsobiaci v Ústave informatiky SAV, v. v. i., otvárajú seriál o štipendistoch a štipendistkách z projektu SASPRO 2. Dozviete sa, na akých výskumoch pracujú, aké výsledky zatiaľ dosiahli, ale aj prečo sa rozhodli prísť na Slovensko. 

Areál SAV na Patrónke je v súčasnosti opäť živou témou. V tomto čísle sa vrátime o niekoľko desiatok rokov späť v čase a zrekapitulujeme si, ako sa uskutočnili, ale aj neuskutočnili plány jednotlivých etáp rozvoja areálu.

Viac sa dozviete v najnovšom čísle dvojmesačníka Akadémia, ktorý predstavuje vedkyne a vedcov a mapuje dianie v Slovenskej akadémii vied.

Akadémia / Správy SAV – časopis Slovenskej akadémie vied

 

Text: Stanislava Longauerová
Foto: Xenia Poslon

Súvisiace články