Účastníci projektov BARS vystavujú v priestoroch CVTI SR fotografie z himalájskej výpravy
V Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave sa v piatok 9. februára 2024 uskutočnila prezentácia k štvrtému ročníku projektu BARS. Mladým poslucháčom a potenciálnym záujemcom o účasť v projekte priblížila svoje zážitky z mesačnej expedície v himalájskych pralesoch dvojica študentov z trojčlenného víťazného tímu 1. ročníka projektu Zuzana Kováčová a Maxim Frührich. Organizátori projektu BARS a indická veľvyslankyňa J. E. Apoorva Srivastava tiež otvorili vo foyeri na 2. poschodí CVTI SR výstavu fotografií z výpravy v Himalájach.
Víťazná trojica 1. ročníka projektu prežila v sprievode Petra Vršanského z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., intenzívny mesiac v divokej prírode, počas ktorého mali niekoľko viacdňových expedícií priamo v srdci najstarších lesov pod Himalájami. Študenti si sami organizovali čas a pripravovali trasu, na ktorej skúmali a zaznamenávali tamojší hmyz a rastliny. Okrem samotného výskumu v teréne prispeli tiež k ochrane najvzácnejších lesov Indie a pomohli medzinárodným vedeckým tímom z Harvardovej univerzity a Cambridgeskej univerzity v geologickom a paleontologickom výskume Gondwany.
India v obrazoch
Podmanivé obrazy Indie a zábery z prvej BARS expedície v indických Himalájach majú upozorniť na aktuálny ročník vedeckej súťaže BARS (BARSIV), ktorej finalisti sa tentoraz opäť dostanú na mesačnú letnú vedeckú výpravu práve do pôvodných lesov v Indii.
Vedeckú súťaž pod záštitou UNESCO organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Veľvyslanectvom Indie na Slovensku a združením AMBA. Na projekte sa podieľajú aj Harvardova univerzita, Cambridgeská univerzita a univerzita Sorbonna.
Výstava bude v CVTI SR prístupná zhruba mesiac, potom sa presunie do Zážitkového centra vedy Aurelium.
Kto sa môže prihlásiť do súťaže BARSIV
Do súťaže BARSIV sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. Ich úlohou bude vypracovať viacero teoretických a praktických zadaní, ktoré preveria ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy.
Práce vyhodnotí odborná porota a do finále vyberie päť najlepších tímov. Ich členovia získajú možnosť absolvovať exkluzívne školenie od vedcov, odborníkov na prežitie a špeciálnych jednotiek. „Na sústredení na Smolenickom zámku preveríme odolnosť finalistov a ich schopnosť riešiť praktické úlohy. Zistíme tiež, ako vedia sami seba organizovať, spolupracovať a férovo súťažiť a pomáhať konkurencii,“ priblížil P. Vršanský.
Zdroj: CVTI SR
Foto: Ján Laštinec, CVTI SR