Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Krst Galérie na zámku

Smolenický zámok sa otvára verejnosti a ponúka aj Galériu na zámku

4. 2. 2024 | videné 606-krát

Návšteva Smolenického zámku bude opäť o niečo pestrejšia a hlavne zaujímavejšia aj pre širokú verejnosť. V piatok 2. februára 2024 tu oficiálne sprístupnili na dolnom nádvorí Galériu na zámku spojenú s kaviarňou. Bude príjemným miestom na stretnutia, pre potešenie oka a chutí či len ako zastávka po prehliadke zámku alebo prechádzke po Karpatoch. Nové priestory v Kongresovom centre SAV Smolenice otvorili spoločne člen Predsedníctva SAV Marek Radvanský, župan Trnavského samosprávneho kraja (TSK) Marián Viskupič, generálna riaditeľka Centra spoločných činnosti SAV, v. v. i, Nikola Kovaničová a hostiteľka, autorka myšlienky, „kastelánka“ Ľubica Záborská.

Jednoduchý a efektný dizajn, stoličky aj kreslá, káva aj koláčik či iné pochutiny a umelecké diela v policiach i na stene. „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo niečo, čo doteraz nebolo také samozrejmé – otvárať priestory kongresového centra verejnosti,“ uviedol pri otváraní M. Radvanský. Ide o prvú veľkú investíciu zariadenia, ktorú sa podarilo presadiť a ktorá dokazuje, že kongresové centrum v najmladšom slovenskom zámku nie je len pre uzavretú spoločnosť vedcov, ale že priestory sú dostupné aj širokej verejnosti. „Vlastne to dokazuje, že veda má slúžiť všetkým,“ vyzdvihol M. Radvanský a poprial kaviarni veľký úspech.

To, že nové priestory vítajú aj okolité obce, zvýraznila prítomnosť starostov, ktorí by radi využili priestory na rôzne rokovania či stretnutia. Okrem toho Galéria na zámku môže byť miestom pre predstavenie umelcov výtvarného, ale aj hudobného umenia. „Chceme, aby to tu žilo,“ zdôraznila N. Kovaničová, ktorá je „krstnou mamou“ galérie, a potvrdila, že ľudia sa veľmi tešia, že dlho „nedostupný“ zámok im otvára brány. „V lete nás čaká množstvo podujatí, kaviareň sa preto stáva aj symbolom oživenia zámku.“ Malý krok pre Slovenskú akadémiu vied či Trnavský samosprávny kraj, ale veľký krok pre Smolenický zámok, dodala. „Je to pulzujúce srdce, ktoré bude aj promovať umenie a spájať všetko krásne.“ Veľké plány pri spoluorganizovaní podujatí s novou galériou má aj samospráva, ako uviedol predseda TSK M. Viskupič. Nové priestory ho potešili najmä z troch dôvodov – ide o vynikajúci nápad na oživenie priestorov, ktoré oceňuje o to viac, že sám prevádzkoval 17 kaviarní, a nádherným prvkom je trinásťmetrová stena, ktorá bude slúžiť na prezentáciu umenia a kultúry. Momentálne sa na nej prezentujú významní umelci regiónu – Michala Čachan, Iveta Szakállošová, Zlatica Vinšová, Ivana Žalúdeková a Adrian Ferda. Galéria je predajná a otvorená rovnako ako prehliadky zámku – počas roka cez víkendy a sviatky a v júli a auguste každý deň.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Lenka Ulašinová Bystrinska a archív TSK

Súvisiace články